Na skraju efektu styku, a może pogranicza dwóch światów.

Tym razem będzie o np skraju lasu. Czy zauważyliście , że to miejsce jest inne niż sam las i inne niż pole obok .

Oczywiście np to może być wybrzęże morskie, początek gór.

Dla mnie tam dzieje się dużo więcej tzn jest więcej owadów , róznych roślin.

System Eko – ekosystem , który stanowi strefę przejściową między co najmniej dwoma ekosystemowi.

Co to jest – konieć jednego świata , a już zaczyna się inny, nowy świat przed nami.

Ekoton – to np skraj lasu, miedza, początek bagna itp.

Obszar ekotonu może być to bardzo wąski .

Ekoton charakteryzuje się większą ilością np żywych organizmów i roślin.

W jego obrębie występują zarówno gatunki przynależące do sąsiadujących ekosystemów .

Obszar ten pełni rolę „strefy buforowej” chroniącej ekosystemy

Ekotony są to np bogate siedliska owadów , roślin.

A co to znaczy ekoton : [gr. oíkos= dom, domostwo + tónos = napięcie],

Te strefy przejściowe powstają w wyniku działania różnych zmiennych fizycznych i środowiskowych. Wśród cech, które mają największy wpływ klimat, topografię, skład i strukturę gleby lub obecność różnych typów populacji, czy są to zwierzęta czy rośliny, które nazywane są biotopami.

inf. z internetu

Ekotony sa ważne – stanowią bufor chroniący przenikające się środowiska . Cięcia sztywne są sztuczne i niezdrowe . Otwierają wrażliwe wnętrze środowiska na niszczące wpływy.

Pogranicza zawsze są fascynujące. Jest w nich pewna metafizyka.

Styk różnych światów , wartości , kultur. Spotkanie dwóch biegunów , plusa i minusa , rodzin napięcie, pojawia się dynamika, zaczyna płynąć prąd . W pograniczach drzemie potencjał niezwykłej kreatywności . Przecież na stykach dwóch frontów atmosferycznych powstają błyskawice. Podobno z takich wyładowań powstało wykluło się życie.

inf. z internetu

Wiadomości niby znane , każdy je zna widzi. Nikogo nie dziwią.

Ale jednak takie podsumowanie ciekawe, przynajmniej dla mnie.

42 myśli na temat “Na skraju efektu styku, a może pogranicza dwóch światów.

 1. Poznałam słowo ekoton w jednym z seriali, kiedy kotowaty zwierz zaatakował biegacza na szlaku – bo własnie się przenikneły dwa srodowiska, lasu i miasta.
  Ja dziś byłam w lesie i była to bardzo obfita w spotkania wyprawa: sarna, dwa zające, lis, lecąca czapla oraz sporo drobnego ptactwa. Jakby wiosna?

 2. Granica lasu sąsiadującego z polem jakoś dziwnie na mnie działa, ilekroć widzę skraj lasu z daleka, to jakby cos mnie wzywało… dziwne uczucie, ale raczej przyjemne!

 3. Fascynujący opis obszaru ekotonu Krysiu. Pogranicza dwóch światów zawsze kryją w sobie niezwykłą różnorodność przyrody. Ekotony jako strefy przejściowe pełnią ważną rolę, tworząc bufor chroniący przenikające się środowiska. To fascynujące, jak zmienne fizyczne i środowiskowe kształtują te strefy, tworząc miejsca bogate w życie.

  1. Zawsze można znaleźć coś fascynującego w otaczającym nas świecie. Co s co jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Pozdrawiam

 4. Podsumowanie i zdjęcia super. Przenikanie się światów, granice – są zawsze fascynujące i to pokazałaś. Pozdrowienia Krysiu 🙂

  1. Znasz to pogranicze między wielkim miastem -Warszawą a lasem kabackim na Kabatach. Zaskakuje, onieśmiela jest niecodzienne. Jedziesz metrem do końca , 200 m się przejdziesz, i jesteś w lesie . Serdeczne pozdrowienia.

 5. Zdecydowanie temat pogranicza jest bardzo ciekawy! Faktycznie jest w tym wszystkim coś niezwykłego. Omawiałam nawet tę kwestie kiedyś na studiach. 🙂

  1. Temat metafizyczny . Niby wszystko wiadome , a jednak miejsce fascynujące i nie zauważane. Dzięki za docenienie mojego wpisu.

 6. granica kultur – z taką nazwą jestem oswojony. te wszystkie styki, to miejsce zmiany, jak granice narodowe , za którymi inny język i kultura. więc i rozmaitość większa na skraju, bo tam gromadzi się cały szum i ciekawość, strach przekroczyć, ale grzech nie podejrzeć.

 7. Wow, amazing weblog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The full glance of your web site is
  fantastic, let alone the content material!

Dodaj komentarz