Zabytkowe parki podlaskie w jesiennej aurze.

Zapraszam was na spacer po zabytkowych parkach znajdujących się na Mazowszu.

Najpierw

Park miejski Aleksandria

Pałac Aleksandry Ogińskiej.

Park powstał – w stylu włoskim – powstał w Siedlcach w 1. połowie XVIII w. za czasów księżnej Aleksandry Ogińskiej ( powyżej dama na ławeczce) zmieniono park na sentymentalny (projektu F. Salezego Sarnowskiego).

W 1783 r., przed wizytą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, dodano w tym parku wiele obiektów drobnej architektury ogrodowej np altany, oranżeria, ptaszarnia i teatr letni, a nawet tak egzotyczna budowla jak domek wybudowany na sztucznej skale, z wejściem do groty. W tym czasie było w nim ponad trzydzieści różnych budowli:

domki mieszkalne księżnej, altany, łazienki, domek rybacki,a nawet meczet turecki, oranżeria, stajenka, wiatrak i in.

W tym czasie wybudowano również sieć stawów i kanałów, – które były zasilane przez rzeczkę Helenkę.

Po latach rozkwitu park wydzierżawiono osobom prywatnym w latach czterdziestych XIX, a w kilka lat później przekazano nawet miastu.

Park Miejski w latach 1869-1909 został otoczony żelaznym ogrodzeniem od strony południowej i zachodniej oraz murowanym parkanem od strony północnej. Miejski Komitet Krzewienia Trzeźwości Publicznej utworzony w 1900 r. otworzył w parku jadłodajnię i herbaciarnię. Niestety II wojna światowa doprowadziła do znacznego zniszczenia tego miejsca, okupanci hitlerowscy rozebrali większość istniejących w parku obiektów.

Dzisiejszy park pewnie odbiega od pierwowzoru parku sentymentalnego. W parku do dzisiaj rosną stare drzewa , ponad dwustuletnie drzewa. Niektóre z nich uznano za pomniki przyrody.

Księżna Aleksandra Ogińska

Kanały i staw pozostałości po dawnycm parku.

A jakie wy macie odczucia tzn czy to park sentymentalny ………………………..

Pięknie wyrzeżbiony herb miasta Siedlec.

Ratusz miejski w Siedlcach – na samej górze lekkoatleta Jacek.

Okazuje się , że w tym rejonie też znajduje się jeszcze jeden piękny park zabytkowy .

A mieści się obok Pałacu Dernałowiczów.

Park miejski w Mińsku Mazowieckim.

Pałac Dernałowiczów – zabytkowy zespół pałacowy z chronionymi elementami z XVII, XIX i XX wieku, w Mińsku Mazowieckim. Składa się z pałacu i parku.

Historia pałacu:

Dwór ceglany z XVI w.

W XVI wieku w pobliżu miejscowości Sendomierz powstał murowany dwór z cegły o wątku gotyckim, którego pozostałości znajdują się w znacznych partiach dzisiejszego pałacu.

Pałac barokowy z XVII w.

Po roku 1602 Mińsk stał się własnością późniejszego wojewody podlaskiego S. Warszyckiego Stanisława , który przebudował dwór w barokowy  pałac.

Pałac rokokowy w XVIII w.

W drugiej połowie XVIII wieku ponownie przebudowano pałac i wybudowano dwuarkadowe loggie w przyziemiu między alkierzami i ścianami szczytowymi. Z czasów tej przebudowy zachował się w sieni rokokowy kominek z piaskowca.

Pałac klasycystyczny z XIX w.

W latach 1825–1828 Stanisław Jezierski przebudował pałac w stylu klasycystycznym według projektu H. Marconiego. Od 1867 wokół pałacu rozwijany był park.

Po wojnie pałac niszczał, został odrestaurowany w 1980 roku i od tej pory służy za siedzibę Miejskiego Domu Kultury. Dawniej znajdowała się tu także Miejska Biblioteka Publiczna.

Okazuje się ciągle , że wokół mnie , wokół nas można znależć wiele ciekawych miejsc ………trochę zapomnianych , ale z ciekawa historią. To wszystko jest na wyciagnięcie reki .

Pozdrawiam wszystkich oposzukiwaczy nowych i ciekawych miejsc na Mazowszu , w Polsce i na świecie.

40 myśli na temat “Zabytkowe parki podlaskie w jesiennej aurze.

 1. Piękne miejsca pokazujesz, jak najbardziej sentymentalne:-)
  W jesiennej aurze wyglądają wyjątkowo, może nawet lepiej, niż wiosną.
  Jesienne światło tez dobrze robi robi zdjęciom:-)
  Szukamy w parkach takich właśnie detali : ławeczek, pomników, dworków, one dodają uroku spacerom:-)

  1. Witam, witam. Tak , te parki sa piękne. Na pewno można po nich długo spacerować w słoneczne i leniwe popołudnia. Pozdrawiam

 2. Krysiu, piękne zdjęcia pokazałaś. Zachwyt budzą przecudne miejsca w naszym kraju, dzięki Tobie zwiedzam obiekty, w których w realu nie byłam i pewnie już nie będę. Dziękuję kochana za tę ucztę 👍😀

  1. Nie znałam, nie widziałam tego pałau ani parku. Podobno został odnowiony nie dawno . Park natomiast został rewitalizowany. Jeszcze parę lat i pięknie tam będzie.

 3. Park Aleksandria najbardziej mnie urzekł. Piękne miejsce i bardzo sentymentalna. Ławeczka księżnej śliczna. Podlasie jest uroczym zakątkiem naszego kraju. Ten drugi Park w Mińsku Mazowieckim wcale nie mniej przyjemny. Pozdrawiam Cię serdecznie Krysiu. Spokojnego wieczoru

  1. Tak przepiękny jest ten park. Pierwszy raz o nim słyszałam i widziałam. Takie spacery po nieznanych a pięknych miejscach to naprawdę niesamowite przeżycie.

 4. W każdym mieście by można znaleźć jakiś ciekawy park, u mnie także jest takowy:)
  Dziękuję za Twoje propozycje:)
  Pozdrawiam cieplutko:)
  Morgana

Dodaj komentarz