Hej dziś też będzie nietypowy wpis. Jesień i nostalgia, ale nie można się poddawac chandrze i smutkowi.
Ja znalazłam nową sztukę , która nie pozwoli mi się nudzić,
mowa jest o sztuce walki Taekwondo.
Taekwondo to koreańska sztuka walki
- która wzmacnia ciało fizycznie i oczyszcza umysł ze strachu i stresu.
- techniki poznane w taekwondo można zastosowac w walkach do samoobrony
- może być traktowany ten sport jako poprostu trening.
Zaczynając od początku – co to jest taekwon-do………????
Taekwondo, czyli koreańska sztuka walki
- okazuje się , że jest to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie.
- To prosty sposób na ruch, ale także metoda zapanowania nad stresem,
- znalezienie równowagi wewnętrznej i poprawę kondycji psychicznej.
Taekwondo składa się z
- tae – stopa lub uderzenie wykonywane za pomocą stopy;
- kwon – pięść lub uderzenie pięścią;
- do – sztuka, droga, intuicja w zachowaniu.
Sztuka pozwalająca na zdyscyplinowanie umysłu poprzez dyscyplinę ciała.
Oprócz kształtowania charakteru taekwondo pozytywnie wpływa
na zdrowie, pomaga utrzymać kondycję i ukształtować sylwetkę. ,
inf z internetu
Historia taekwon-do
Taekwondo to stosunkowo „młoda” sztuka walki, ponieważ powstała w Korei w 1955 roku. Choć formalnie taekwondo powstało w XX wieku, korzenie taekwondo sięgają wielu klasycznych koreańskich sztuk walki.
Taekwondo to narodowy sport Korei, który stosuje się do czysto sportowych starć, choć nie zawsze tak było. Twórcą i prawdziwym ojcem tej techniki samoobrony był Choi Hong Hi – koreański generał. Taekwondo powstało pierwotnie jako technika walki militarnej. Generał Choi Hong Li rozpropagował tę technikę walki z przeciwnikiem i doprowadził do obowiązkowego szkolenia z taekwondo w szkołach średnich i wyższych oraz armii koreańskiej. Obecnie taekwondo zyskało międzynarodową popularność i jest nauczane oraz uprawiane w wielu krajach na świecie. Taekwondo uznano też za oficjalny sport olimpijski.
inf z internetu
Plusy uprawiania tej sztuki walki:
Po pierwsze i najważniejsze to fakt , że trzeba iść na zajęcia .!!!!!!
Taekwondo pomaga utrzymanie kondycji, dzięki temu, że jest to połączenie treningu wysiłkowego i siłowego. Przy tej sztuce walki ćwiczą wszystkie partie mięśni.
Kolejnym plusem trenowania taekwon-do jest to, jak każdy ruch i wysiłek pozytywnie wpływa na zdrowie.
Taekwon-do dzięki systematycznemu uczestnictwu w zajeciach kształtuje charakter.
Powinno się zapamiętać wiele ruchów , co wpływa na pamięć i koncentrację.
A co wy o tym myślicie, czy próbowaliscie może zgłębiać sztuki walki . ???/
W tych zajęciach mogą uczestniczyć i dzieci w wieku 6 lat i seniorzy 99 lat.
Oczywiście wszyscy ćwiczą w ramach swoich możliwości i chęci.
Ciekawostek bardzo dużo. Znałem w przeszłości osoby ćwiczące różne sztuki walki, ale sam ich nie spróbowałem, tych technik, tych strategii itd. Pozdrawiam Krysiu, potworny dzień, zalatany, niedziela – szansa na czytanie cały dzień, bo od poniedziałku do środy znów latanina : / .
Mimo wszystko mało znane są te wschodnie sztuki walki. Czas porządków , przemyśleń itd.
zawirowanie powstało w chwili, gdy nastąpił rozłam w czołówce instruktorów, trochę też na tle politycznym, powstały dwie organizacje: ITF i WTF… ta pierwsza z generałem Choi na czele na emigracji z siedzibą w Kanadzie, ta druga w Korei Płd… aby nie tracić więzi z korzeniami ITF nawiązało kontakt i ma wsparcie w Korei Płn… obie organizacje utrzymują, że reprezentują “prawdziwe” taekwondo… różnice są na poziomie niuansów technicznych mało zrozumiałych dla laika, a także dotyczące reguł walki sportowej… taekwondo uprawiane na Olimpiadzie to właśnie ta druga wersja – WTF… w Polsce uprawiane są obie odmiany, obie też mają swoje legalne organizacje, kluby, swoje zawody sportowe… co jest popularniejsze?… nie wiem, nie mam takich danych… oczywiście obie odmiany można też uprawiać dla czystej rekreacji, bez ambicji sportowych, nie jest to nic elitarnego, nie wymaga zbytnich kosztów, ani też nadzwyczajnej sprawności na początku, wiek także jest bez znaczenia…
p.jzns 🙂
p.s. pierwsza fotka przedstawia walkę sportową wg. WTF w charakterystycznych ochraniaczach, ostatnia (trzecia) demonstrację ITF w strojach przyjętych w tej właśnie odmianie…
Dzięki , za tą uwagę . Dodałam to zdjęcie nie trochę odruchowo.
O ile ważnych informacji, do których jeszcze nie dotarłam. Zawsze są jakieś waśnie , kłótnie tu wśród instruktorów. Najważniejsze , że tworzą grupy z zajęciami dla młodych i starych.
Kiedyś na szkoleniu pokazywano nam elementy tej sztuki i tai – chi, ale przyznam, że jakoś nie wciągnęło mnie to, tyle różnych układów trudnych do zapamiętania…ale słyszałam, że to idealne zajęcia dla dzieci i młodzieży, coraz wiecej ofert pojawia sie na rynku.
Do zajęć Tai chi jeszcze nie dotarłam. Może to będzie następna dla mnie forma spędzania czasu.
Bardzo ciekawe informacje.
Ja nigdy sama nie trenowałam, ale zawsze mnie ciekawiły wschodnie sztuki walki.
Wszystko przed tobą.
O, to nie dla mnie, dla mnie jakakolwiek walka, to już przerażenie… To jednak jakiś rodzaj przemocy.
Ale jest to sport bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży…
Pozdrawiam Krysiu!
Tak , walka. Ale same ćwiczenia przygotowujące do tej walki są ciekawe , bardzo wzmacniają ciało i dają pewność siebie. Ja zostanę na etapie ćwiczeń.😄
no pewnie, można ćwiczyć zupełnie nie kojarząc tego z walką…
tak naprawdę, to sztuki walki wzięły się z gimnastyki zdrowotnej, coś w rodzaju dynamicznej hatha-jogi, dopiero potem odkryto zastosowania bojowe…
p.jzns 🙂
O widzisz , ja zamierzam zostać przy gimnastyce zdrowotnej. Tzn w tym celu zamierzam ćwiczyć tę sztukę walki.
To połączenie trzech słów na które się taekwondo jest niesamowita! Czy to się łączy w jakiś sposób z filozofią Tao?
O ile mi wiadomo , to nie ma to nic wspólnego. Ale jeszcze nie zgłębiłam wszystkich tajników tej filozofii sztuki walki taekwondo. 😸
i tak, i nie… po koreańsku: tae = noga (stopa), kwon = pięść, do = droga, sposób życia… czyli to ostatnie można interpretować jako koreańskie i japońskie tłumaczenie chińskiego “tao”… a sama filozofia… chyba większość dalekowschodnich sztuk walki filozoficznie zaczerpnęły coś z taoizmu i buddyzmu, a także konfucjanizmu…
p.jzns 🙂
p.s. ścisły związek z taoizmem ma chińskie taichi chuan: też sztuka walki, daleki przodek jujitsu, judo i aikido, ale praktykowana głównie dla zdrowia, aby ją zastosować w walce trzeba mnóstwo lat tej praktyki…
Ciekawe co piszesz, muszę zgłębić ten temat.
Oj tyle wiadomości , dzięki. Coraz bardziej zaczyna mi się to podobać i intrygować ten temat. Moje pytanie czy może studiowałeś sinologię , czy czytałeś na temat . A może coś polecisz , jakieś książki. Pozdrawiam
trochę, a nawet sporo i ostro ćwiczyłem to i owo, aktualnie nadal, tylko teraz już lajtowo, rekreacyjnie raczej, bo ruch to zdrowie, przy okazji zgłębiałem temat teoretycznie, a co do książek to jest tego mnóstwo na rynku, te starsze, dawniejsze pozycje są już raczej nieosiągalne…
pozdrawiam 🙂
Dzięki za informacje.
Ciekawy post, koreańska kultura jest niezwykle interesująca, sztuki walki także. 🙂
O to morze ciekawych tematów.
Kiedyś chciałam uczyć się jakiejś sztuki walki, ale mi nie wyszło
Można ponowić próby.
Ja jeszcze nie próbowałam 🙂 Może już czas. Moja córka z koleżanką chodziły na to w zeszłym roku szkolnym. Fajne te sztuki walki.
Spokojnego wieczoru Krysiu
Oczywiście ja chcę poznać ta sztukę, ale raczej ćwiczenia i filozofem tych ceiczen. Walczyć raczej nie będę i nie zamierzam.
Krysiu to wspaniale, że podkreślasz pozytywne strony uprawiania taekwondo. To nie tylko sport, ale również sposób na zdrowe życie, rozwijanie charakteru i umysłu. Cieszy mnie, że znajdujesz w tym sztuce walki wiele korzyści. Moja córka przez 10 lat trenowała karate, osiągnęła brązowy pas i z powodu kontuzji bioder przestała trenować ;(
O tak dla mnie to nie walka, ale pewna filozofia tzn połączenie ruchu i myślenia. Muszę zgłębić ten temat to wtedy podzielę się swoimi przemyśleniami. Serdecznie pozdrawiam.