Wielki gościniec litewski.

Wielki gościniec litewski to najważniejszy trakt handlowy i pocztowy Rzeczpospolitej Obojga Narodów XVII i XVIII, wiodący z Warszawy do Wilna.

Obecnie jest to szlak turystyczny . Szlak zaczyna się w Warszawie – Krakowskie Przedmieście 25 ( dawna stacj Poczty Królewskiej) . Dalej to urokliwe miasteczka i urokliwe zaścianki . Miejscowości , zamieszkałe przez ludzi różnych wyznań i narodowości, gdzie zabytkowe kościoły sąsiadują z cerkwiami, synagogami i meczetami.

Ja dotarłam do dwóch miejscowości znajdujących się na tym szlaku – LIW i WĘGRÓW .

Liw

Przed 1429 r książę Janusz I Sraeszy wybudował wybudowal murowany zamek kontrolujący trakt handlowy i przeprawę na rzece Liw.

Zamek obecnie mieści Muzeum Zbrojownię z bogatymi zbiorami broni, malarstwa i mebli. W muzeum odbywają się turnieje rycerskie , koncerty i wystawy.

Z lewej dziedziniec . Widok od strony rzeki Liwic.

Łąka za zamkiem.

Rzeka Liwiec – niezwykle urodziwa , malownicza rzeka. Były czasy- za tą rzeką była już Litwa.

Zamnek położony jest na niewielkim wzniesieniu . Miejsce fantastyczne.

Wnętrza zamku

Autentyczna zbroja sprzed wieków.

TŁUMACZENIE TEKSTU POWYŻEJ
JEŚLI PRAGNIESZ POKOJU , BĄDŹ GOTÓW NA WOJNĘ .

Makieta obiektu sprzed wieków.

A po niżej trochę fotek Zamku.

Widok z wieży.

Węgrów

Węgrów to piękne polskie miasteczko.

Miasteczko powstało ok 1400 r.

Są tutaj urokliwe wybrukowane kamieniami ulice .

Lustro Twardowskiego. ( te z legendy)

Wyremontowane stare piwnice klasztoru.

Płaskorzeźba – ogromny czort. Pomysłowy obraz diabła.

Herb Węgrowa.

Powiem szczerze , zachwyciły mnie te dwie miejscowości. Wrócę do nich na pewno i na pewno odwiedzę jeszcze inne miejscowości z tego Wielkiego Gościnca Litewskiego. Pozdrawiam

34 myśli na temat “Wielki gościniec litewski.

  1. Takie małe miejsca na mapie , a historycznie dla Polski były ważne . Nazwy tych miejscowości przewijają się w wielu wydarzeniach Polski.

 1. Dziękuję za piękną foto-relację kochana😄
  Dużo ciekawych rzeczy się dowiedzialam🤗
  Pozdrawiam cieplutko🍁🍂🌻😊

 2. Krysiu dziękuję za udostępnienie tych informacji o Wielkim Gościńcu Litewskim. To fascynujące odkrywanie historycznych szlaków i urokliwych miejsc, które kiedyś były kluczowymi traktami handlowymi. Twoje opisy Liwa i Węgrowa zachęcają do odwiedzenia tych urokliwych miejsc, pełnych historii i dziedzictwa. Cieszę się, że masz zamiar wrócić i odkrywać więcej na tym szlaku turystycznym!

  1. Szczerze mówiąc sama byłam zaskoczona tak bogata ofertę tego szlaku Gościniec Litewski. Jednak jak by się chciało tak solidnie wszystko poznać z tych propozycji to by zajęło trochę. Pozdrawiam

 3. Piękne, barwne fotografie. Cudowne miałaś wycieczki Krysiu. Potrafisz o tym dobrze pisać. Było co zwiedzać. Czuję się zachęcona do odwiedzenia tych miejsc w przyszłości. Dziękuję za pamięć o mnie. Ściskam mocno

  Kasia Dudziak

Dodaj komentarz