Turówka wonna. Trawka z Białowieży.

O puszczy Białowieskiej postaram się pisać z mojego punktu widzenia tzn co mi się spodobało , co dla mnie zrobiło największe wrażenie – czyli moje spostrzeżenia i moje wspomnienia.

Podróż

Park Białowieski

Fenomen twórcy tej oazy zieleni jest niepodważalny! Park pałacowy jest autentycznie piękny o każdej porze roku…Zaprojektowany przez Walerego Kronenberga, na przełomie XIX/XX wieku – stanowił otoczenie dla rezydencji mysliwskiej carów (która stała dokładnie w tym miejscu gdzie dzisiaj jest Muzeum Przyrodnicze). Park nie ma żadnego ogrodzenia ani wyraźnych granic, nasadzenia na 50-u hektarach choć w stylu angielskim są głęboko przemyślane. Feeria barw, gatunków i kształtów – park od ponad 100-u lat nie jest w żaden sposób kształtowany a jednak zachwyca! Oprócz roślin na jego terenie znajduje się m.in. Dworek Gubernatora, obelisk upamiętniający polowanie króla Augusta III Sasa w 1752 roku, zabudowania gospodarcze dawnego pałacu myśliwskiego oraz groblę poprowadzoną pomiędzy dwoma stawami.

inf. z internetu

Muzeum ………

Carskie pozostałości ……

pozostałości po pobycie Cara w Białowieży – z różnych stron wieść niesie , że pałac został pobudowany dla Cara na miejscu mocy.

OBOK PARKU

Cerkiew św. Mikołaja – znajdująca się przy ulicy Sportowej w Białowieży.

Świątynię wzniesiono w latach 1894–1897. Fundatorem cerkwi był car Aleksander III, który osobiście w sierpniu 1894 wizytował budowę nowej, murowanej świątyni. Wzniesiono ją w miejscu drewnianej cerkwi pochodzącej z I połowy XIX wieku, którą po rozbiórce przeniesiono do wsi Trześciank.

Rezerwat Żubrów…..

Można dojrzeć uszy Rysia w tym pniaku – schował się przed upałami.

Żubry, żubronie, łosie chodzą majestatycznie po parku , wśród pieknych drzew , trawy . Mają wszystko tzn jedzenie, wodę , rozrywki …..brakuje im tylko przestrzeni tzn wolności. Pozdrawiam

49 myśli na temat “Turówka wonna. Trawka z Białowieży.

 1. Twoja relacja upewnia mnie w postanowieniu zwiedzania tego zakątka w przyszłym roku, obiecuję to sobie od czasu, gdy znajoma tam była, ale fotek nie widziałam.
  Trawka w butelce żubrówki pachnie niesamowicie:-)

  1. Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, tej puszczy jest przepiękna. Niepowtarzalna jest atmosfera parku . Co prawda trudno dojechać , remont drogi i ciągle sprawdzanie itd, ale co tam miejsce niespoyyksne. Radzę najpierw poczytać o tej puszczy.Pozdrawiam serdecznie.

  2. Ale przecież jesteś , byłaś bibliotekarka …..na pewno dobrze wiesz , że warto poczytać o historii miejsc do których pojedziesz. 😍😁😀🤠

  1. Warto tam pojechać, zima nie byłam ale latem to tak jakbyś się znalazł w kapsule z inną rzeczywistością i i innym powietrzem.

 2. cudem jakimś system wreszcie pozwolił wejść na Twój blog… ale to już nie Twoja wina, więc mniejsza z tym…
  mnie tag #Puszcza (Białowieska) kojarzy się fatalnie… nie tyle z samą Puszczą, co ze złymi ludźmi, którzy od ośmiu lat robią wiele, aby tą Puszczę zniszczyć do szczętu…
  a trawka żubrówka?… wolę inną “trawkę”, wódki generalnie nie pijam, a Żubrówki tym bardziej, chyba że z sokiem jabłkowym, to jeszcze da radę… notabene ten drink ma nazwę “Pruszków”, gdyż wynaleźli go i spopularyzowali kiedyś pruszkowscy gangsterzy… ot, taka ciekawostka…
  p.jzns 🙂

  1. Witam, witam. Teraz ma być już lepiej niż tym wejściem na mój blog. Miejsce Białowieża jest miejscem niepowtarzalnym, powietrza jest tam tak czyste i przejrzyste aż szumi w uszach……a ci do trawki ma taki wspaniały zapach – wysuszona trawka używana jest przeciwnikom do szaf. Ja tak będę stosować.

 3. Dwa lata temu byłam z wycieczką tylko w rezerwacie pokazowym Żubrów. Ale udało się zobaczyć rysia w pełnej krasie! Niestety, to był czas po pandemii, i wielu miejsc nie dało się obejrzeć!
  Miałaś więcej Szczęścia! :-)))))
  Pozdrawiam pięknie!

 4. To niesamowite, jak opisujesz Park Białowieski i jego piękno. Jest to zdecydowanie jedno z najcenniejszych przyrodniczych skarbów Polski. Park pałacowy, zaprojektowany przez Walerego Kronenberga, brzmi jak prawdziwa oaza zieleni i spokoju. To fascynujące, że przez ponad 100 lat zachowuje swoją naturalną urodę i nie jest kształtowany. Historia tego miejsca i obiekty na jego terenie dodają mu jeszcze większej wartości.Dziękuję za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i wspomnieniami z tego wyjątkowego miejsca!

  1. Witam Aniu, co prawda to nie góry, ani jeziora ale miejsce jest piękne. Warto tam spędzić trochę czasu w tym miejscu.

  1. O naszą ojczyzna ma wiele wspaniałych zakątków. A do Białowieży przekonałam , jest tam krystaliczne powietrze, cisza dzwoni w uszach….

 5. Witam serdecznie ♡
  Cudowna fotorelacja, naprawdę pięknie tam jest, pędzel matki natury 🙂
  Nie miałam okazji być w tym zakątku kraju, ale marzę o takiej wycieczce! 🙂
  Pozdrawiam cieplutko ♡

Dodaj komentarz