Stary Służew – obszar Ursynowa

Pewne pażdziernikowe popołudnie spędziłam na Ursynowie , na części starej Ursynowa.

Stary Służew to obszar północno-wschodniej części dzielnicy Ursynów.

Mieści się między ulicami: Dolina Służewiecka a Jana Ciszewskiego ( to jest ograniczenie północ- południe), Jana Rodowicza “Anody”  a rezerwatem przyrody Skarpa Ursynowska ( wschód- zachód).

Graniczy z obszarami Stegny i Służew .

Stary Służew (Służewo) –

wieś powstała w 1065 roku na wysokim wiślanym tarasie (między dzisiejszym Wilanowem a ul. Puławską), kiedy osiedlili się tu Benedyktyni. Stała się ona wówczas własnością opactwa czerwińskiego. W 1238 roku erygowano tu pierwszą parafię na terenie dzisiejszej Warszawy. Dwa lata później Konrad Mazowiecki nadał wsi nazwę Borzęcin, ale nazwa nie przyjęła się. Jej właścicielem stał się wówczas – z książęcego nadania – Gotard, rycerz herbu Radwan, który wsławił się podczas walk z Jaćwingami. Na początku XV w. – licząca ok. 120 ha – była własnością rodu Wierzbowców a następnie Lelewskich. W XVI w. została rozdrobniona pomiędzy rody Służewskich, Konińskich, Kłopockich i Czerniakowskich. Spustoszona podczas najazdu szwedzkiego szybko stała się własnością rodu Lubomirskich a następnie Sobieskich. Od 1724 roku, wraz z sąsiednimi Wyczółkami, należały do Elżbiety Sieniawskiej. W latach 1817-1821 powstała tu (rejon kościoła św. Katarzyny) rezydencja Czartoryskich i Potockich, zwana Gucin. Po uwłaszczeniu w 1864 roku (nastąpiło po szesnastu latach procesowania się o zniesienie ciężarów i powinności pańszczyźnianych) i podziale (Służew i Służew Poduchowny) miała już tylko 342 ha, na których znajdowały się 44 gospodarstwa. Przyłaczona wówczas do gminy Wilanów, miała własną parafię. Z czasem pobudowano tu szkołę, zajazd i trzy sklepy. W 1932 całość podzieli między siebie Dominikanie (na 4 ha pobudowali zespół klasztorny) i proboszcz Adam Wyrębowski (działka o powierzchni 250 ha wraz z zabudowaniami dworskimi). W 1938 roku wszystkie tereny zostały przyłączone do Warszawy.

inf z internetu.

Fort Służew.

Fort Służew .

Park przy SGGW

Tak blisko , tak pusto i takie piękna okolica.

Byłam zaskoczona , bo jeździ się daleko a tu obok jest pięknie.

28 myśli na temat “Stary Służew – obszar Ursynowa

 1. Zbiegiem okoliczności Służewo jest tez w okolicach Torunia.
  Piękna rewitalizacja Fortu, lubię i doceniam takie miejsca. podobne są w Poznaniu i Toruniu.
  Park przy SGGW tez robi sympatyczne wrażenie.
  Poprzez przyłączenie sąsiednich miejscowości do większych miast powstają miasta o rozmiarach metropolii.

  1. O , ciekawa jestem tego Służewiu koło Torunia. Park przy SGGW jest uroczy i taki pusty, choć to było popołudnie niedzielne. Pozdrawiam

 2. Też nigdy tam nie byłem, ale po Twoim poście Krysiu aż chce się złapać za aparat i robić zdjęcia własnej okolicy, pozdrawiam serdecznie 🙂 .

 3. Rewelacyjna rewitalizacja Fortu. Uwielbiam stare budowle. Mają klimat niepowtarzalny. Niestety, nowoczesne tego nie mają i mieć nigdy nie będą. No i to stare drzewko oliwne w donicy… Bajka!

  1. Fort wygląda naprawdę imponująco. Jest schowany za budynkiem , nie przy ruchliwej ulicy , więc otoczenie ma klimat.

 4. Pięknie pokazałaś Ursynów. Odwiedziłam naszą dzielnicę w zeszłym tygodniu i zrobiłam kilka fotek. Pokażę, ciekawe czy coś skojarzysz 🙂 Uściski posyłam!

 5. Cóż za piękna okolica. Podoba się mi bardzo ten park. Bije z niego piękno i spokój. Chętnie na żywo bym go zobaczyła, ale kilometry nie puszczają – bynajmniej na razie.

  Serdeczności.

 6. Nie znam tego miejsca, ale o nim słyszałam. To prawda, że to co mamy najbliżej znamy najmnie. Krysoibfajnie je pokazals i opisałaś 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz