Very peri

Amerykański Instytut Pantone wybrał kolor na rok 2022.

Ten kolor Veri peri odcień fioletu.

Ten kolor ma wspomóc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości .

Jednak to niejedyne uzasadnienie wyboru tego koloru przez ekspertów z Pantone. Poznajcie najmodniejszy kolor sezonu pobudzający kreatywność.

To jest obrazek , który od lat jest u mnie w mieszkaniu. Nie wiedziałam , że ma taką moc ……………………a bradzo lubię na niego patrzeć.

u m

Czym jest Instytut Pantone?

Pantone Color Institute™ to amerykańskie przedsiębiorstwo założone w 1963 roku przez Lawrence’a Herberta. To właśnie Pantone stworzył najbardziej znany na świecie wzornik kolorystyczny, a co roku w grudniu ogłasza tzw. Kolor Roku, który zdominuje trendy w wielu gałęziach przemysłu.

Od 1986 roku Pantone Instytut bada barwne trendy. Według ekspertów kolory są formą języka, który mocno wpływa na życie ludzi. Według przeprowadzonych przez Instytut badań wynika, że kolory mają znaczący wpływ na decyzję zakupowe aż 85% konsumentów. Dlatego wyznaczony co roku przez Pantone kolor wyznacza światowe tendencje w branży mody i designu.

Amerykański Instytut Pantone wyznaczając kolor roku, obserwuje zmiany społeczne i kulturowe. Na bazie zachodzących zjawisk w świecie mody, designu, filmu, biznesu i sztuki przeprowadzić dogłębne analizy, a uzyskane wyniki ocenia pod kątem przydatności dla przemysłu.

Barwinek pospolity. To właśnie kolor tego kwiatu ma nas pozytywnie nastroić, pomóc odnaleźć się w tej nietypowej, wirtualnej rzeczywistości. Ta rzeczywistość otacza nas już z każdej strony.

Inspiracją do wyboru koloru nr 17-3938 o nazwie Veri peri jest obecna sytuacja na świecie m.in. pandemia wirusa COVID-19 oraz wzrost popularności wirtualnej rzeczywistości jak NFT oraz Metaverse, czyli sieć wirtualnych światów 3D oparta na połączeniu społecznościowym. Według Instytutu: „żyjemy w czasach transformacji”, dlatego wybór Veri peri ma symbolizować czas zmian, wychodzenie z izolacji, pobudzenie kreatywności i optymizm, a także dalszy rozwój technologiczny.

Znalazłam , że Veri peri to luźne zestawienie dwóch słów

 • tj. very z ang. oznaczające bardzo
 • oraz peri pierwszego członu słowa periwinkle, oznaczającego barwinka, czyli niskiej, płożącej rośliny o ciemnozielonych liściach i pastelowych, fioletowo-niebieskich drobnych kwiatach.

Veri peri to ciepły odcień niebieskiego wpadający w fiolet z domieszką czerwieni.

Tak przy okazji :

Jest to też kolor kamienia Agat. Kolekcja własna.

Czyli gdzie mozna zastosować ten kolor :

w sypialni- fioletowych snów!

plakaty, obrazy w odcieniu Veri peri

w strefie relaks fioletowy np koc, fotel.

do kuchni

– Fiolet w łazience – może umywalka w tym kolorze.

Veri peri może być wszędzie!

Dzięki odpowiedniemu wyboru mamy możliwość każdego roku wpływać na najbliższe otoczenie ,

by czuć się lepiej

Ten radosny i subtelny kolor Veri peri mi się bardzo podoba , a jak wy o odbieracie.

29 myśli na temat “Very peri

 1. Przyznam Krysiu, że fioletowy kolor to jeden z moich ulubionych . Często w przeszłości zapisywałem w dzienniku strony fioletowym długopisem żelowym 🙂 . Pozdrawiam serdecznie – i zapraszam do siebie 🙂 .

  1. Na pewno. Ale to nie tylko chodzi o modę, zostało stwierdzone ze ten kolor pobudza energię i optymizm. Można się zastanowić dlaczego taki kolor został wybrany, po pandemii.

 2. A miałam nadzieje, że bardziej niebieski, bo we fiolecie niezbyt mi do twarzy.
  Musiałam wejść na twój blog z innej wyszukiwarki, bo z Chroma mnie nie wpuszcza…

  1. Niebieski czy fioletowy okazuje się, że to kolor nadziei na przyszłość. Kolor, dzięki któremu zappomnimy o przeszłości.

 3. W obecnej chwili ten kolor, który ma pomóc odnaleźć się w nowej rzeczywistości nabrał dodatkowego znaczenia. Trochę bardzo jest to przerażające bo takie rzeczy jak się obecnie dzieją, nie powinny mieć w ogóle miejsca.

  1. Nienieski to pokój , kolor niebieski jest kolorem szlachetnym …..o dużo by można pisać na temat tego koloru. Pozdrawiam

  1. Witam Aniu, miło mi , że podzieliłam się z nami swoimi wrażeniami i odczuciami co do koloru miętowego. Tak fiolet jest kolorem przyjaznym dla oka b

 4. Tak sie ciesze Krysiu ze w koncu mi sie udalo wejsc na twojego bloga. Juz sie martwilam ze znow sie nie otworzy. Nie wiem co to sie porobilo. Jeszcze tylko ostatni post mi nie wchodzi, miga taki pasek i miga, cholera wie co jest grane. Moze to u mnie cos nie gra. Lawende uwielbiam, jej kolor i niezwykly zapach. Dostalam troszke w sloiczku od przyjaciolki z Lodzi i dodaje do herbaty i kawy. Kolor veri peri jest niesamowicie kojaca. Sciskam Cie Krysiu najmocniej.

Dodaj komentarz