Wiosenny koncert w wykonaniu liści brzozy…………

Tym razem będzie trochę ciekawostek i informacji o brzozie.

Brzoza – kołysząc się na wietrze wygląda jak piękna historia czule opowiadana na dobranoc.

Brzoza tworzy swoisty most – tzn rośnie jakby z góry do ziemi, a przy tym wygląda jakby dotykała nieba.

Nazwa brzozy – niemieckie birke – powiązana z imieniami żeńskimi Birgit, Birgantia są to imiona wielkich bogini albo kobiet świętych.

Brzoza – jednocześnie jest to drzewo północy tzn znacznie gorzej znosi upały niż ekstremalne niskie temperatury. Na północy Europy brzoza żyje najdłużej , bo 180 lat. U nas ok 80 lat.

Ma przepuszczalną światło koronę, w ten sposób pozwala innym gatunkom drzew rosnąć u swoich stóp, ale za to sama zostaje wyparta przez silniejsze nowe drzewa. W lesie nie czuje się zbyt dobrzei woli rosnać na skraju lasu, w ten sposób ma dużo światła potrzebnego jej do życia.

c i e k a w o s t k i :

 • w pojemnikach z kory brzozowej produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość.
 • Drewno brzozy głownie brzozy fińskiej znajduje zastosowanie do trzonków młoteczkowych fortepianu i pianina.

Drewno brzozowe odpowiada za dzwięk , który jest tak czysty i jasny jak przejrzysty , słoneczny dzień.

W staroangielskiej poezji runicznej czytamy:

 • brzoza nie rodzi owoców , ale wystrzela w górę
 • ma połyskujace gałęzie
 • dotyka nieba.

Brzoza jest przypisana do miesiąca luty oznaczającym dla Celtów początek roku.

Brzozowe witki, które kiedyś ustawiano wokół domu i ogrodu , miały chronić przed niepożądanymi duchami.

Była też znana miotła zwana miotła czarownicy , wykonana z gałązek brzozy i wierzby, służyła do przepędzania złych duchów.

Gałęziami brzozy dotykano i błogosławiono wszystko co miało się rozrastać i przynosić owoce i nazywano to “ożywianiem”.

dav

N i e d z i e l a – dzień słońca ,brzozy .

Broza należy do 7 świetych drzew .

Brzoza jako przypisana niedzieli , zapoczatkowuje korowód dni tygodnia, tak jak luty w istocie rozpoczyna nowy rok, unaoczniając przejście z ciemności do światła.

Brzoza przypisana jest do słońca i niedzieli , posiada energię tej planety .

W niektórych grobach celtyckich znaleziono kapelusze z kory brzozowej , które dawano zmarłym na ostatnią drogę – być może jest to symbol nadziei na powtórne życie w innym swiecie.

Brzoza , obok świerku zalicza sie do wielkich świetych drzew szamanek i szamanów.

W licznych wizjach wtajemniczenia wyrasta ona ze złotego pępka Ziemi i jest postrzegana w ścisłym zwiazku ze stworzeniem swiata.

Osoby wtajemniczone natrafiały w swoich wizjach na tę jedną szczególna brzozę , która dała wszystkim ludziom życie. duch drzewa ukazuje sie przy tym jako dojrzała kobieta.

I TAK TA – szczególna brzoza stoi na wyspie pośrodku wielkiego jeziora i wyciąga gałęzie do nieba. wokół niej rośnie 9 ziół , z których wywodzą się wszystkie rośliny świata. na jej gałęziach siedzą ludzie , którzy daja sie poznać jako praprzodkowie wielu ziemskich ludów.

Nie wiem czy wiecie – brzozy i swierki łaczy jeszcze jedna wspólna cecha , pośród ich korzeni lubi rosnąć muchomor , ma coś wspólnego z lataniem. Latanie oznacza tu pokonywanie granic czasu i przestrzeni .

Jedno drzewo , co prawda przepiękne ……….ale tyle różnych legend z nim związanych, a jest ich o wiele więcej.

Na zdjęciach pokazałam brzozy młode i te stare trochę schorowane , mające wiele lat. Dla mnie wszystkie są piękne.

Czy znacie inne…… ciekawostki o brzozie.

Inspiracją do tego napisania tego wpisu była książka “Mityczne drzewa”

autor Ursula Stumpf, Vera Zingsem, Andrea Hase.

34 myśli na temat “Wiosenny koncert w wykonaniu liści brzozy…………

 1. Nie znam Krysiu innych ciekawostek na temat brzozy. Wpis udany, pełno ciekawostek. Przypomniałaś mi swoją drogą czasy zakończenia przedszkola i zerówki – gdy dostaliśmy w prezencie książkę pod tytułem “O czym mówią drzewa”. Pozdrawiam serdecznie. Dziś byłem w bibliotece, więcej recenzji u mnie będzie na blogu we wrześniu. I Wielkie Oczekiwanie – pojawi się prawdopodobnie w przyszły roku jako e – book. Trzymaj kciuki 🙂

  1. Musiała być ciekawa ta książka “O czym szumią wierzby” – na pewno gdzieś się u ciebie zapodziała. A swoją drogą to interesujące co kiedyś pisali o drzewach. Na pewno zajrzę do ciebie na blog. Pozdrawiam

 2. Wszystkie brzozy mają w sobie to cos, gdy widzę brzozowy lasek, to jakbym wracała do domu, ma w sobie jakąś przytulność, a listki falują na wietrze jak motyle 🙂

 3. Brzozy są fantastyczne. 🙂
  Mam koleżanke po studiach zielarskich i ona mówi, że z brzozy wykorzystuje się absolutnie wszystko, nawet pasożyta – grzyba, tego, który powoduje, że takie guzy sie na drzewie robią.

 4. Juz wszystko chyba napisalas Krysiu. Brzoza jest piekna.i pozyteczna. Uwielbiam to drzewo. Ostatnio spotkalam.ich mnostwo. W lipcu duzo po.lesie chodzilam i co rusz napotykalam brzozki lub swierki. Pozdrawiam serdecznie i dziekuje za ciekawy post

  1. Brzóz u nas w Polsce jest dużo, to prawda i dużo jest z nimi związanych przypowieści, legend. Co kraina geograficzna to co innego.

  1. No tak, takie koźlaki lubią suche , piaszczyste podłoże i młode brzózki obok. A tu zaczyna się czas grzybobrania.🏵️

 5. Pięknie napisałaś o brzozie. I tyle ciekawostek. Pamiętam, że był czas, że brzoza miała kiepski PR i była uważana za chwast i szkodnika. A to takie piękne drzewo.

 6. Pierwszy raz słyszę tyle ciekawostek o brzozie. Fajnie wiedzieć 🙂 przed moim oknem stoi wileka brzoza i to na nią zawsze spogdladam wyczekując wiosny. Te jej zimne liście dodaja mi uśmiechu na twarzy, ale i to ona jako pierwsza żółknie i zwiastuje jesien co mnie smuci. Właśnie teraz na nią patrze i już widzę kilka żółtych…

 7. Kocham brzozy, są takie wiotkie, delikatne jak młode dziewczyny, a jednocześnie silne jak dojrzałe kobiety 🙂 Są piękne po prostu.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 8. Słodzę sokiem z drzewa brzozy. Bardzo polecany dla tych, którzy borykają się z podwyższonym cukkrem. Zdjęcia rewelacyjne… widać oko artystki.
  Serdeczności

 9. Ciekawostek o brzozie nie znam, ale gdy widzę brzeziny myślę sobie, że tak samo wyglądają lasy eukaliptusowe w Australii i wyobrażam sobie, że jestem na Antypodach.
  Pozdrawiam. 😉

Dodaj komentarz