HALA ORNAK

Góry , zima ,śnieg , słońce ….chciałoby się tam być, póki co musi wystarczyć obraz olejny przeze mnie namalowany. wielkość 50×40 cm.

Hala Ornak to dawna hala pasterska znajdująca się w dolnej części Doliny Pyszyńskiej  , na końcu Doliny Kościeliskiej .Stoi tam również schronisko PTTK .

Dawniej hala była intensywnie wypasana, przy czym wypas prowadzono na całych trawiastych zboczach Ornaku, obecnie cel wiele piechurów.

Oto tatrzańska sielanka
Łagodną wabi ponętą,
Jak dziewczę, co uśmiechniętą
Twarzyczką wita kochanka…
Przez skał rozdartych podwoje
Przegląda wąwozu łono,
Gdzie szumią srebrzyste zdroje
Melodię głazom nuconą –
Przez skał rozdartych podwoje
Świerk zwiesza konary swoje,
I słońca blask się przeciska…
To Kościeliska!
(Kościeliska wg Adama Asnyka)

22 myśli na temat “HALA ORNAK

  1. Przepiękny wpis Krysiu. Byłem raz w Dolinie Kościeliskiej, w 1998 roku. Na wakacjach dwutygodniowych bodajże. Miejmy nadzieję, że pandemia osłabnie. Ślę serdeczności z południa mroźnego Polski 🙂

  2. Piękny obraz 🙂 my od Świąt Bożego Narodzenia mamy takie właśnie widoki. W górach jest jak w bajce i mimo bardzo niskich temperatur wcale nie chce się wracać do domu 🙂
    Do tej pory nie lubiłam zimy ale rok 2020 spraw że zima spodobał mi się nie tylko na zdjęciach czy obrazach 🙂

  3. Dzięki za przywołanie wspomnień. Dzisiaj będziemy oglądać zdjęcia z tamtych miejsc: Kościeliskiej, schroniska, kapliczki i Hali Ornakowej.

  4. Witaj w nowym roku. Mam 2 czy trzy zdjęcia z dzieciństwa, na których rodzina jest w śnieżnej scenerii, więc kiedyś byłam w górach. Jednak jako dorosła nigdy po nich nie chodziłam. Wspaniałą rzeczą jest mieć talent, dzięki któremu można przywołać upragnione krajobrazy. Dziękuję za piękny wiersz Asnyka, nie znałam go. Pozdrawiam serdecznie.

  5. Tylko raz byłam w Tatrach, a konkretnie w Zakopanem. To była pierwaza polowa lat 80-siątych! I nasze pierwsze rodzinne wczasy! Nie pamiętam czy byłam w tej cudnej Dolinie, ale pamiętam, że byliśmy na Giewoncie, nad Morskim Okiem i na spływie Dunajcem!

  6. Krysiu, jaki piękny obraz! Nic w tym dziwnego, bo góry piękne – to jaki miałby być, prawda? Moimi górami nasyciłam się latem, ale już tęsknię… Pytanie: kiedy uda się znowu pojechać? Tobie życzę odwiedzin wszystkich miejsc, które chciałabyś odwiedzić. Uściski 🙂

  7. Jestm pod wrażeniem..’cudeńko’, i to wszystko Ty tworzysz, podziwiam . Zdrówka życzę i pięknej zimy ✻ ✼ ✽ ✾ ✿

  8. Oooo na Hali Ornak bardzo dawno nie byłam. Chyba jeszcze ze szkołą… Może w tym roku się uda Krysiu. Przepiękny obraz Krysiu, brawo. Cudna artystka z Ciebie. Nie mogę się napatrzeć.

Dodaj komentarz