Złota godzina

Fragment dnia w trakcie wschodu słońca i tuż po nim oraz przed zachodem słońca i w czasie jego trwania to złota godzina, wówczas słońce emituje piękne światło o złotym odcieniu, które przepięknie oświetla fotografowane sceny.

Światło to jest ciepłe, wyraziste i potrafi przepięknie kreślić kontrasty.

Kolor w fotografii jest niezwykle ważnym narzędziem. Świadomie używany przez autora może dać rewelacyjne efekty.

Piękno tych chwil jest bardzo ulotne.

Pewnie pamiętacie wiele ujęć plenerowych, które aż skrzą się od złotych promieni słońca. Fotografie tego typu są bardzo ciepłe, aż przyjemnie się na nie patrzy, a wszystko to właśnie zasługa złotej godziny, która jest doskonałym momentem na wykonanie sesji plenerowej.

Moment ten, wbrew nazwie, wcale nie musi trwać równo godzinę w ciągu dnia. Powiem więcej: dokładny moment zaistnienia złotej godziny, jak również czas jej trwania zależy od pory roku, pogody, a nawet od szerokości geograficznej.

W skrócie i uproszczeniu można ją jednak wyznaczyć w pewnym przybliżeniu – złota godzina to chwila towarzysząca wschodzącemu słońcu, czas w trakcie jego trwania i tuż po nim, ale też chwila tuż przed zachodem słońca i w jego trakcie.

Dobre zdjęcia, także plenerowe, można wykonać o różnych porach dnia, ale to właśnie złota godzina cieszy się zasłużoną sławą wśród profesjonalistów i amatorów.

Co jest w niej tak wyjątkowego? Spróbuj przypomnieć sobie widok wschodzącego lub zachodzącego słońca, szczególnie w malowniczym miejscu, gdy powietrze wokół jest czyste i rześkie… świat wygląda wówczas zdecydowanie cieplej i bardziej efektownie, prawda? Właśnie to możesz uwiecznić na zdjęciach w trakcie złotej godziny.

 • Złota godzina = piękne, ciepłe, złociste światło, które nadaje zdjęciom malowniczy klimat.
 • Podczas złotej godziny ilość światła jest bardzo duża, co ułatwia spontaniczne fotografowanie z ręki.
 • Te same miejsca, widziane podczas złotej godziny, wyglądają zupełnie inaczej niż w ciągu dnia. Są bardziej atrakcyjne, a przez to jest to świetny czas do wykonywania zdjęć reklamowych (na przykład do katalogów turystycznych albo wówczas, gdy zechcesz sprzedać działkę lub dom).
 • Złota godzina zapewnia bardzo przyjemne światło do fotografii ślubnej, rodzinnej i do portretów.

Oczywiście wykonywanie zdjęć o tej konkretnej porze dnia ma o wiele więcej zalet i pewnie każdy fotograf może dorzucić kilka własnych uwag na ten temat, dlatego zdecydowanie warto polować na złote światło.

Jak już wspomniałem, czas trwania oraz dokładny moment rozpoczęcia złotej godziny zależy od kilku czynników, a mianowicie:

 • Od szerokości geograficznej – im bliżej równika się znajdujesz, tym krótszy będzie czas trwania złotej godziny (przy równiku to zaledwie kilka minut).
 • Od pory roku, ale też od pogody i… od stopnia zanieczyszczenia powietrza. W gęstej mgle i smogu także można liczyć na malownicze ujęcia, ale raczej nie będą złociste.
 • Od ukształtowania terenu – jeśli słońce ma wynurzyć się zza bardzo wysokiego pagórka, całkiem możliwe, że światło, które w końcu rzuci na fotografowany teren wcale nie będzie już złociste.

Złota godzina w Polsce trwa od około 60 minut w grudniu do nawet 120 minut w czerwcu (oczywiście, gdy zsumujemy poranną złotą godzinę i wieczorną). Jeśli zaś chodzi o dokładny czas jej rozpoczęcia i zakończenia, to wyznaczyć go należy na podstawie godziny, o której ma nastąpić wschód i zachód słońca danego dnia. Oczywiście nie trzeba przeprowadzać kalkulacji ręcznie ani nawet sprawdzać informacji o dokładnej porze wschodu słońca – wystarczy rzut oka na odpowiednią stronę internetową lub aplikację, które wytyczą odpowiedni moment do fotografowania. Warto chyba “zapolować” na taką godzinę.

52 myśli na temat “Złota godzina

 1. Moje zdjęcia prawie wcale nie są poranne! Straszny leniuch jestem do wstawiania! Prędzej udaje mi się coś zoczyć pod wieczór!
  Pozdrawiam!

 2. Piękne fotografie wykonałaś Krysiu 🙂
  To prawda, co piszesz, światło w w fotografii odgrywa rolę kluczową. Buduje nastrój, klimat oraz wydobywa charakter twarzy przy zdjęciach portretowych.
  Pozdrawiam serdecznie!

 3. Ponoć jak się jest wysoko w górach, gdzie powietrze jest bardziej rzadkie, ostatnie widziane promienie zachodzącego słońca są jaskrawo zielone?!

 4. Nie zastanawiałam się nad tym drobiazgowo i nie przypuszczałam, że to tyle może trwać, myślałam, że to tzw. moment…
  Mój mąż bardzo ceni światło jesiennych dni, podobno najlepsze zdjęcia wychodzą babim latem:-)
  Piękne przykłady zamieściłaś:-)

 5. Krysiu, nie miałam pojęcia o złotej godzinie. Znam za to szarą godzinę, myślę, że ona następuje po złotej – barwy są wtedy niesamowite, nabierają innej soczystości, odcieni czy jak to zwać – nie znam się przecież, ale jest przepięknie.
  Dzięki za nowe informacje 🙂

  1. Zdjęcie zrobiłam przypadkiem, wracałam po prostu wieczorem do domu i cóż zobaczyłam….. AWspaniale kolory.

 6. Sporo zdjęć robię ale rzadko w złotej godzinie, rano dla mojego fotografa za wcześnie a wieczorem mnie nie bardzo się chce… mam jednak parę takich ujęć… Twoje zdjęcia super👍, serdecznie pozdrawiam… Miłego dnia i pięknego fotografowania…

 7. Zdjęcia o świcie to ciężki dla mnie temat, no chyba że świt byłby koło dziewiątej):)A najpopularniejsze zdjęcia o zachodzie słońca chyba ma każdy: to zdjęcia morza:)

 8. Zdjęcia faktycznie bardzo ładne. Jeżeli złota godzina jest przy wschodzie i przy zachodzie, to znaczy, że są dwie takie godziny, które nie muszą się pokrywać z godziną zegarową. 🙂 Buziaki.

 9. Kochana
  Ciekawostki plus piękne zdjęcia- brawo😀
  Serdeczności zostawiam moc🧡🌞🌼🦋☕🙋‍♀️

 10. Uwielbiam złota godzinę w Norwegii, a jeszcze bardziej na Lofotach. Latem tam jest 24 godziny słonce to trzeba dobra się nagimnastykować żeby mieć odpowiednie efekty 🙂
  Pamiętam naszą złota godzinę w Wenecji, akurat jechaliśmy na samolot, to był maj a było tak zimno że nie mogłam aparatu utrzymać w ręku. Wtedy to nie było ważne, bo słońce jakie mieliśmy w tamym momencie, a płynęliśmy po kanale Grande było naprawdę niewiarygodne 😉 budynki skąpane w promieniach słońca, lśniące złotem , a do tego cudowna mieniąca się woda…tego widoku nie zapomnę chyba nigdy 😉

 11. Uwielbiam ten moment dnia. Kiedyś namiętnie polowałam na wschody słońca, teraz, gdy mam dziewczynki, delektuję się zachodami. Najpiękniejsze jest jesienne słońce… wtedy barwy są najbardziej soczyste 😊!!!

Dodaj komentarz