Karneol

Karneol ( karniol , krwawnik) – kamień odwagi i szczęścia

Nazwa karneolu pochodzi od łacińskiego słowa “ciało ” ( caro) albo niektórzy odwołują się do języka starofrancuskiego “cornele” – owoc derenia. W starożytnym egipcie robiono z niego amulety ” KRWI BOGINII IZYDY ” , chroniące zmarłych przed nieznanym światem podziemnym.

Według starożytnych koił lęk przed śmiercią , łagodził negatywne emocje, jak gniew, zapalczywość , okrucieństwo , a także nienawiść.

We wspólczesnej ezoteryce uznawany jest za kamień poprawiający i motywujący do działania.

Spotałam się z metodą niekonwecjonalną leczenia ludzi –

LITOTERAPIA stanowi inspirację dla farmacji, która korzysta z jej receptur i tworzy lekarstwa na bazie minerałów i kamieni szlachetnych.

Można dodać:

Za mistyką Wschodu można powtórzyć, że każdy kamień ma duszę, ale też pamięć swojego stworzenia – geologiczną i kosmiczną, wykraczającą poza dzieje ludzkości. Ponadto minerały i kamienie posiadają zdolność gromadzenia, przechowywania i emitowania energii.  

W litoterapii karneol jest używany do leczenia żylaków , chorób płuc, zapalenia stawów, urazów kości i ścięgien, łagodzeia dolegliwości związanych z reumatyzmem.

Uważa się go za kamień poprawiający kondycję organizmu. wiedza ezoteryczna przypisuje mu właściwości dodające odwagi , pewności siebie.

Ponadto

W medycynie niekonwencjonalnej karneol jest uważany za kamień zwalczający depresje i spadki nastroju. Wprowadza harmonię w życie . chroni przed chorobami.

Silnie oddziałuje na nasze centrum działania i aktywności. Energetyczne właściwości karneolu powodują pozytywne zmiany w postaci spontaniczności , otwartości , ciekawości świata, akceptacji siebie takim,jakim jest.

POBUDZA APETYT NA ŻYCIE.

Energetyczne właściwości karneolu powodują pozytywne zmiany w postaci spontaniczności , otwartości , ciekawości świata, akceptacji siebie takim,jakim jest.

Kamień ten utożsamiany z ciałem, pomaga w zachowaniu go w dobrej kondycji. Dodaje energii, witalności i chroni przed chorobami.

mde

Występowanie tego kamienia w Polsce to okolice Borówki, KamiennejGóry , Kłodzka, kopalnii w Szklarach.

Karneol

Karneol jest przyporządkowany do znaku zodiakalnego LEW. Oczywiście ja jestem spod znaku LEW.

ciekawostka

W Grodach Czerwieńskich – obszar na pograniczu – miejsce, gdzie spotykały się wpływy kulturowe i religijne cywilizacji wschodniej i zachodniej, Bizancjum i Rzymu. Obejmowały terytorium ziemi chełmskiej, sanockiej, przemyskiej, wołyńskiej i bełskiej odkryto skarby – odkryte podczas badań archeologicznych na grodzie w Czermie . Była to srebrna biżuteria z połowy XIII wieku, prawdopodobnie pierwotnie owinięta tkaniną lub skórą, która uległa rozkładowi.  Ukrycie kosztowności mogło mieć związek  z najazdami mongolskimi, być może z oblężeniem grodu w 1240 roku przez Batu-chana.

Wykonanym ze srebra zausznicom, kabłączkom skroniowym, lunulom, paciorkom i zawieszkom towarzyszyły wyroby z brązu, szkła i karneolu.

 • można powiedzieć , że już tyle wieków na terenach Polski był znany ten kamień.

24 myśli na temat “Karneol

 1. Na Twoich zdjęciach ten kamień ma bardzo różne kolory. A jaki jest naprawdę?
  Należy zapewne do tych, które lubię trzymać w dłoni, wygląda na taki: ciężki, chłodny, grzechoczący.

 2. Podobają mi się minerały pod warunkiem, że oglądam je w swej naturalnej, nieobrobionej formie. Wbrew oczekiwaniom, taka obróbka odbiera im to naturalne i niepowtarzalne piękno, choć to oczywiście rzecz gustu, z którym się nie dyskutuje 😉
  Zaś, jeśli chodzi o nadawanie im mistycznych znaczeń – to już totalna porażka…
  Pozdrawiam.

 3. Bardziej do mnie przemawia owoc derenia i ładne kolory miewa.
  Jest tyle pozytywnych oddziaływań, a wymienione akurat by mi się teraz przydały:-)
  Zastanawia mnie też, kto odkrył te wszystkie właściwości i czy faktycznie to działa?

 4. To Inkowie i Aztekowie czcili karneol i bóstwa, którym ten kamień był przypisany. Był najważniejszym kamieniem magicznym. Chyba nie mam żadnego karneolu. Ale jestem rakiem i swój inkaski kamień – szmaragd, mam 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

 5. Jest przepiękny,nigdy o nim nie słyszałam ,bo bardzo dużo jest różnorodnych kamieni ,które leczą.Ja tez zodiakalna lwica jestem…Muszę poszukać ten kamień i nosić go ,jeżeli ma w sobie takie moce☺Pozdrawiam Krysiu.

 6. O samym kamieniu nie słyszałam,ale jeżeli ma takie właściwości jak napisałaś, to powinnam go mieć, choć jestem Wodnikiem, a nie Lwem. Bardzo przydałoby mi się mniej reumatycznych bóli, więcej sił i energii, a przede wszystkim chęci do życia. Chyba go sobie kupie na Gwiazdkę. Pozdrawiam

 7. Zaciekawił mnie post, a później blog, gdyż znalazłam tutaj dużo wspólnego z moimi “magicznymi” zainteresowaniami. Sama interesuję się i litoterapią , i zastosowaniem kamieni w ezoteryce. Uwielbiam biżuterie z kamieniami. Oczywiście ich działanie nie jest do końca samoistne, trzeba też trochę się przyłożyć do tego. Oczyścić po zakupieniu i czyścić regularnie, zaprogramować.

 8. Coś takiego! Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego kamienia. I to w Polsce!
  W Indonezji dobiera się kamienie z dużą uwagą. Po pierwsze ze względu na działanie. Ale również ze względu na jakość. I oczywiście im większy, tym lepszy

 9. Kolejny ciekawy kamień o którym niestety nie słyszałam. Mój maż interesuje się tym tematem i zawsze na wyjazdach lubi sobie pooglądać kamyki i pozbierać koleje informacje 🙂

 10. Krysiu, z ogromną przyjemnością przeczytałam Twój post i obejrzałam zdjęcia. Kocham kamienie naturalne, fascynują mnie, uwielbiam pogłębiać wiedzę na ich temat. Mają takie niesamowite właściwości i są tak piękne, ze aż dusza się śmieje :))
  Pozdrawiam Cię serdecznie, Agness<3

 11. Dodam pewien przyczynek na temat mocy tego kamienia, której doświadczyłam osobiście. Otóż podczas mojej jedenastoletniej emigracji (dała mi ona wiele pozytywnych doświadczeń ale była to też trudna próba życiowa i ogromny sprawdzian charakteru) jednym z trudniejszych wyzwań był moment, kiedy podjęłam pracę w Mantui. Nie przypadło mi do gustu to miasto (skądinąd cieszące się ogromną ilością zabytków) placówka, gdzie czułam się jak w gnieździe żmij, klimat, ani mieszkanie, które miało wszystko co trzeba jednak nie czułam się w nim dobrze. Miałam wrażenie, że jestem niczym ryba wyrzucona na brzeg, aż do chwili, kiedy na wystawie w sklepiku ezoterycznym zobaczyłam kółko w kształcie donuta zrobione z kamienia w kolorze ciemnego miodu. Zapragnęłam tego przedmiotu, więc weszłam do sklepu, gdzie dowiedziałam się, że jest to właśnie karneol, kojący smutki, dający wiarę w słuszność tego co się robi i pomagający w podjęciu dobrych decyzji. Choć jestem zodiakalną Panną, poczułam, że muszę mieć ten słoneczny kamień. Kupiłam go i nosiłam na szyi na rzemyku, później jubiler dorobił mi do niego srebrną zawieszkę i piękny łańcuszek. Nie rozstawałam się z nim, tak też się stało, że moje życie szybko zmieniło się radykalnie. Dostałam propozycję powrotu w okolice Mediolanu, znalazła się tam praca i mieszkanie, znów poczułam się dobrze w znanej mi okolicy, którą tak kochałam. Mój wisiorek wiernie mi towarzyszył każdego dnia, aż przyszedł czas, kiedy wróciłam do domu, do Polski. Powrót nie był łatwy, jednak w końcu przyszedł dzień, kiedy odzyskałam grunt pod nogami, spokój i stabilizację. Tak się złożyło, że pewnego ranka wyszłam na spacer i wtedy zgubiłam mój wisiorek. Odnalazłam go, leżał na ulicy, prawdopodobnie ktoś na niego nadepnął bo srebrna zawieszka była trochę wykrzywiona i porysowana. Bardzo się ucieszyłam, ale jednocześnie poczułam, że nadszedł czas rozstania, to już nie był mój talizman lecz po prostu ładny przedmiot, który bez żalu odłożyłam do szkatułki z biżuterią. Dziś jest dla mnie czymś co ożywia moje wspomnienia, te dobre i te gorsze, a także świadkiem mojej przemiany i pamiątką dawnego życia …

Dodaj komentarz