Ognisko na śnieżnej leśnej polanie …..

Wymiary obrazu 49×49 cm

C z e k a j ą c  n a  z i m ę ... 

Niektórym może wydawać się, że las zimą jest uśpiony – nie słychać treli ptaków, śpią owady i niektóre ssaki. Nic bardziej mylnego! Zimą w lesie także dzieją się ciekawe rzeczy.

Czy świat roślinny jest całkowicie uśpiony, jednak nie – zimą można zaobserwować w lesie prawdziwe cuda. A do tego magiczny, zimowy krajobraz, skrzący się w słońcu śnieg i mroźne powietrze . Idealne warunki na spacery. Jednak mróz to także zagrożenie dla lasu, zwłaszcza dla drzew. Nie tylko piękne widoki mogą zachęcić zimą do spacerów po lesie.

Jak wyglądają drzewa w lesie zimą.Resztki pożółkłych liści pozostają jedynie na dębach i grabach. Gdzieniegdzie czerwienią się jeszcze owoce kaliny i głogu. Do końca zimy przystrojone w owoce pozostawać mogą jesiony, graby i lipy, większość nasion drzew i krzewów oczekuje jednak wiosny wśród opadłych liści, pod śniegową poduchą. Szyszki świerków i sosen zdobią całą zimę korony drzew, by ogrzane wiosennym słońcem otworzyć się i wysypać dojrzałe późną jesienią nasiona.

Pora zimowa świetnie nadaje się do obserwacji śladów aktywności zwierząt. Przy leśnych dróżkach, pod drzewami, spotkać można płaty zrytej gleby i ściółki. To wataha dzików buchtowała w poszukiwaniu żołędzi oraz zimujących larw i poczwarek owadów.

A jakie wy macie wspomnienia , wrażenia z zimowego lasu.

31 myśli na temat “Ognisko na śnieżnej leśnej polanie …..

 1. Aż wstyd przyznać, ale zimą nie byłam w głębokim lesie. W parku, na polach tak, ale las zimowy z zaspami po kolana znam z filmów.
  Chciałabym kiedyś ogrzać ręce przy takim ognisku!

 2. W dzieciństwie mieszkałam przy 2 lasach.
  Często c z rodzeństwem chodzliśmy zimą także, po głębokich zaspach.
  Obserwowaliśmy tropy zwierząt.
  Piękne zdjęcia i obraz🤗
  Pozdrawiam serdecznie z samego wczesnego ranka 😀❤️

 3. Zawsze chciałam pojechac w góry zimą, ale raz, że nie mam sprzętu ani zdolności do takich wędrówek, a dwa, że znaleźć nocleg w schronisku w okolicach nowego roku to “mission impossible”. Ale bardzo mi się podoba mowtyw ośnieżonych gór i lasów i z ogromną przyjemnością zawsze oglądam zdjecia, grafiki, a nawet czytam książki w takich klimatach 🙂

 4. Śliczny obraz Krysiu. Masz wenę Kochana. Zima szybko przyszła w góry w tym roku. Moja młodsza córka była w Sidzinie w tym roku. Nie było tak tragicznie. Pozdrawiam Cię z deszczowego Krakowa.

 5. Dla mnie las zawsze jest piękny. To jakby taka baśniowa kraina – inna niż wszystkie, a przede wszystkim dom zwierząt. Lubię, gdy drzewa pokryte są śniegiem. Pięknie wtedy wygląda las ! Pozdrawiam 🙂

 6. Staram się sobie przypomnieć, czy ostatnio byłam zimową porą w lesie. I pamięć mnie zawodzi. Na pewno w czasach licealnych, więc przysłowiowe 100 lat temu. Obrazy jednak zostały, bo i zimy były wtedy prawdziwie zimowe.
  Serdecznie pozdrawiam:)

 7. Piękny obraz, to coś dla mnie. Kocham zimę, a jeszcze gdzieś bezpieczne ognisko w górach zaśnieżonych… marzenie. Kocham chodzić po lesie właśnie najbardziej zimą i jesienią, wtedy czuję najwięcej magii. W obrazie również ją czuję. :****

 8. Krysiu, las jest piękny zawsze i choć zimna nie lubię, zimę tylko za oknem ciepłego mieszkania albo na fotografii, to zimę w Szczawnicy kocham. Patrząc na piękny Twój obraz i na zdjęcia przypomniałam sobie, że fotek zimowych mam sporo schowanych i przyjdzie czas, by je wydobyć na światło dzienne i pokazać zimowe Pieniny. . Na razie cieszę się piękną złotą jesienią dopóki trwa. I oby jak najdłużej. Pozdrawiam 🙂

 9. W Norwegii mamy długą zimę. Nie zawsze tego śniegu jest dużo i to zależy od regiony ale jak juz jest i jest ładnie to jedziemy do lasu. Widoki są wtedy przepiękne 🙂 ja co prawda nie lubię zimy przez to że ciagle marznę, ale lubię ja fotografować 😉 taki dziwoląg ze mnie 🙂

 10. Uwielbiam zimę w górach. Brakuje mi tych klimatów. Nigdy nie siedziałam przy ognisku w zimie, ale może kiedyś będę miała okazję. Bardzo mi się marzy zimowy kulig z pieczeniem barana.

 11. Ten obraz to…poezja:-) Jestem częstym gościem takich widoków, bo i las blisko i ogniska częste, ale tu widać Twój talent.
  Te barwy tak cudnie dobrane stwarzają niepowtarzalny klimat zimy….w koło mróz i śnieg, a tu…ciepełko, nawet czuję ….zapach:-) 🙂

  Pozdrawiam jesiennie kolorami liści:-)

Dodaj komentarz