Kolorowe czy czarno-białe……

Będąc w fotografii  niejako archiwistą ( zdjęcia jako pamiątki z wakacji, z uroczystości rodzinnych) , zawsze starałam się , aby moje fotki  nie były wyłącznie  migawką z wydarzenia, zawsze szukałam takich miejsc intrygujących , ciekawostek, harmonii kompozycji  – mogących przyciągnąć  wzrok widza.

Chcąc więc zajrzeć w głębie  obrazu, wykonałam  pewien eksperyment tzn zamieniając je z kolorowych, na czarno białe. Początkowo nie byłam pewna, czy ta zabawa ma sens, ale postanowiłam spróbować. No i wyniki eksperymentu nieco mnie zaskoczyły. Początkowo zdawało się bowiem, że wszystkie fotografie pozbawione koloru będą po prostu gorsze. Stało się jednak inaczej, a konkretnie, bardzo różnie.

Do dziś fotografia czarno-biała ma swoich zwolenników i bywa aktualna w zbiorach wielu znanych artystów fotografików – może jednak nie kolor decyduje w odbiorze, a właśnie kreska,kształt, światło i cień.

Kilka przykładowych zdjęć w kolorze oraz w skali szarości

Najpierw przyroda ………………

A teraz architektura

Spróbujcie ocenić , która wersja jest dla ciebie ciekawsza.

52 myśli na temat “Kolorowe czy czarno-białe……

 1. Wszystkie są urocze. Ja też sporo fotografuję, ale już teraz telefonem. I uczę się – wciąż się uczę – ich obróbki. Krysiu – tutaj, w tym poście – najbardziej podobają mi się te czarnobiałe. Przesyłam serdeczne pozdrowienia 🙂

 2. Masz rację, wychodzi różnie, ale zawsze fotografia czarno-biała daje jednak większe możliwości wyobraźni.
  Chyba architektura zyskuje w tej konwencji.
  Widywałam fotografie czarno-białe na matowym papierze – cudo!

  1. No tak jeszcze jest matow papier i lśniący , dające różne efekty. Można naprawdę dużo czasu poświęcić dla uzyskania odp. efektu.

 3. Pytasz Krysiu, która fotografia jest ciekawsza.
  Kiedyś nie mieliśmy takiego problemu, bo wszystkie były czarno-białe. Potem, gdy pojawiła się możliwość robienia kolorowych zdjęć, to wiadomo, że wybieraliśmy kolorową.
  A teraz? Znowu wracamy do tych czarno-białych ujęć.
  Zrobienie jednak obecnie takiej fotografii nie jest takie proste, chociaż cyfrowe zdjęcia nam to ułatwiają. Wszystko zależy od tego co chcę się pokazać.
  Kolory często przyciągają naszą uwagę. Zatem, gdy chcemy pokazać coś ważnego, np co w danej chwili ktoś przeżywa, to lepiej fotografia czarno-biała.
  Jednak soczystą zieleń trawy tylko w kolorze.
  Pewnie jednak każdy z nas ma swoje zdanie na ten temat
  Pozdrawiam ciepło

  1. Kiedyś ,nie wiem, czy zauważyłaś nie fotografowało się architektury , domów , bloków. Były to czasu ubogie w takie czynności. Fotografowanie jednak , oczywiście wywoływanie stwarzało wiele frajdy. Nie to co dzisiaj , komórka w torebce i wszystko można wykonać. 😅

 4. Uwielbiam czarno-białą fotografię. Jest ciekawsza i bardziej intrygująca. I taka artystyczna… Ale nie ujmuję wartości tej kolorowej również. Szczególnie zdjęcia przyrody w kolorze sa powalające…
  Piękne przykłady podałaś na zdjęciach…
  Serdeczności, Pola
  P.S. Wreszcie system ochrony przepuścił mnie do Ciebie Krysiu 🙂

  1. Witam Polu. Cieszę się z Twojej wizyty. Okazuje się , że fotografowanie może być ekscytujące i frapujące. Daje przeżycia artystyczne, duchowe i stwarza dylematy tzn które lepsze, ciekawsze ..itd. jednym słowem zabiera dużo czasu, aby osiągnąć cel odpowiadający Tobie.

 5. Krysiu, dawniej tylko czarno-białe fotografie były możliwe. Potem pojawił się kolor, który po kilku latach zbrązowiał. Wiem, bo mam takie zdjęcia. Kiedy można było robić kolorowe slajdy – to było coś cudownego, puszczało się potem na pustej ścianie z projektora i to było fantastyczne przeżycie. Teraz wszystkiego do wyboru do koloru. Zrobiłam kilka kopii czarno-białych, bo taka opcja w telefonie jest, i są to piękne zdjęcia. Może pójdę za Twoim przykładem i kiedyś pokażę dla porównania.
  Pozdrowienia ślę 🙂

  1. Tak, zachęcam to takich prób. Testowanie, a potem porównywanie efektów daje dużo satysfakcji. Odbiór rzeczywistości nas otaczającej oczywiscie jest indywidualny tak samo jak przeżycia artystyczne kiedy się ogląda zdjęcia, obrazy itd.

 6. Kochana
  Mam sentyment do czarno-białych fotografii, oddają głębię i realizm😃
  Moich część zdjęć ślubnych takich jest-te cenię, tym mocniej💝😊
  A 15 sierpnia minęło od tego dnia już 34 lata💕
  Pozdrawiam serdecznie😊💛🌼
  Zapraszam na nowy post- link nie wyświetla się u Was, znowu😉

 7. Witaj Krysiu. To prawda nasze zdjęcia to nasze wspomnienia, ja uwielbiam je robić i robię ich tysiące 😉 czarno-białe robie żadko, a krajobrazy jakoś mi nie pasują w tym kolorze ale zabudowania bardzo 🙂

  1. Witaj aniu, dzieki za odwiedziny . miło mi , że nie zapominasz o moim blogu. Wspomnienia są ważne , zawsze i wszędzie , w kolorze , czy czarno-białe. Każdy tworzy swój świat wspomnień , przeżyć potrzebny każdemu do życia i rozwoju. Pozdrawiam wakacyjnie.

  1. Oczywiście, tak . Trzeba włożyć trochę pracy przy zamianie, aby osiągnąć jakiś interesujący efekt. Nie dla profesjonalisty (tzn dla kogoś kto to robi codziennie)to nawet może być dużo wysiłku.

 8. To fakt, że jak oglądamy dwa takie same ujęcia, przy czym jedno czarno-białe, to zwracamy uwagę na zupełnie inne rzeczy. Biało-czarna fotografia też czasem pozwala uratować kolorowe zdjęcia, które nie wyszły tak, jak byśmy tego chcieli. Ja chyba jednak wolę kolor, bo zdjęcia bez kolorów kojarzą i się z żałobą.

  1. Tak czarno białe zdjęcie jest to zupełnie inny obraz rzeczywistości. Czy kolor czarny kojarzy mi się z czymś smutnym, chyba nie ….raczej z poważnym.

 9. polecam sepię – nadaje magii nawet prozaicznym obrazom. postarza, uspokaja i sprawia, że oddech zwalnia, żeby nasiąknąć widzeniem. żółcie i brązy są cieplejsze od obojętności czerni, czy bieli.

 10. Czarno-białe zdjęcia potrafią zachwycić. Jednak najbardziej podobają mi się takie portrety lub fotografie miast!!! Przyrodę lubię oglądać w kolorze.

 11. Te czarno-białe są bardziej intrygujące, ponieważ zmuszają wyobraźnię do wytężonej pracy, są pełne tajemnic skrywanych głęboko, natomiast kolory ubarwiają i rozweselają czarno-szary świat.
  Twoje zdjęcia powalają na kolana, taki bije z nich artyzm. Szacun!
  Serdeczności zasyłam

 12. Czasem zdarza mi sie robic zdjecia w plenerze w serpii i czarno biale. Sepia tez ma swoj klimat. Duzo mam czarno bialych zdjec po babci jeszcze z tymi ramkami strzepionymi. Bardzo ladnie sie prezentuje architektura na czarno – bialo. Pozdrawiam serdecznie

 13. Bardzo lubię czarno-biale zdjęcia, ale także sepię. Niektóre fotografie-np. z chrzcin, komunii, ślubu przerabiałam nawet w specjalnych programach. Efekt super! Takie zdjęcia przy odpowiednich kadrach tworzą naprawdę niesamowity klimat 🙂

Dodaj komentarz