Spacer po kampinosie

Pewnej jesiennej niedzieli , przy pogodzie bez słońca wybraliśmy się na spacer po Puszczy Kampinoskiej.

Tutaj chciałam napisać kilka słów o Puszczy Kampinoskiej….

Puszcza Kampinoska to położony w pradolinie Wisły , po północno-zachodniej stronie kompleks leśny objęty objęty najwyższą w Polsce forma ochrony pod postacią Parku Narodowego. KPN imponuje powierzchnią – ponad 38,5 tys ha, w tym 28 tys ha lasów , które po sześćdziesiątych latach ochrony stały się w wielu miejscach ptrawdziwe puszczańskie. Znajdziemy tu najlepiej zachowane w skali Europy kompleksy wydm śródlądowych , a pomiędz pasami wydmowymi napotkamy tereny bagienne , królestwo łosia.

cyt. Puszcza kampinkoska – przewodnik. autor Lechosław Herz

Trasa wiodła ze wsi Truskaw.

Truskaw – wieś otoczona lasami – na zachód od niej znajduje się uroczysko Paśniki , przez które pobudowano kładki , ułatwiające przejście . Przez uroczysko okresowo przepływa struga Rgilewnica.

Zapraszam na spacer. Na początku nie było słońca, było raczej pochmurnie.

To te kładki pomocne w przejściu turystom.

Zaczęło pojawiać się słońce.

Powoli zaczęło pojawiać się słońce….

I słońce zostało z nami do końca spaceru…..

Wśród starych sosen na jednej z wydm znajduje się Mogiła Powstańców 1863 r.

Dochodzimy do Zaborowa Leśnego . Tutaj były całe połacie drzew wyciętych przez Niemców jeszcze w czasie I wojny światowej. Dopiero po 1945 r. posadzono nowy las.

Piękna ta Puszcza Kampinoska.

53 myśli na temat “Spacer po kampinosie

 1. Słońce jednak dodaje zdjęciom walorów, wyraźniej widać każdy szczegół, lepsze kolory, nawet woda lśni w obiektywie.
  Takie wędrówki wyciszają bardzo i dotleniają, oby takich jak najwięcej!

 2. Wspaniały wypad! Piękne zdjęcia i cudowne miejsca. Nie tylko oszałamiająca natura, ale i “pamiątki” po uczestnikach powstania styczniowego.
  Pozdrawiam serdecznie:)

 3. Bardzo piękne obrazy z puszczy zamknięte zdjęciami. Nie byłam w Puszczy Kampinoskiej, dlatego chłonęłam wszystkimi zmysłami te wyjątkowe krajobrazy.
  Serdeczności

 4. Jakie to miejsce jest piękne. Czuć z Twoich zdjęć spokój i początki jesieni. Nawet przy braku słońca kilka zdjęć nie straciło na uroku, a wręcz zyskało. Nie widać na niej tej szarości, która obecnie dominuje za oknem.

 5. Oczywiście, że zdjęcia piękne bo pokazują piękno 🙂 Krysiu, dobrze, że są zrobione kładki, po których da się bezpiecznie przejść. Trochę straszne takie bagna, można wpaść i… bul, bul, bul… ;( Wy jednak przeszliście głuszę bezpiecznie zdobywając odznakę głuszca-wędrowniczka 🙂 Super wycieczka 🙂 Buziaki!

   1. Krysiu, zauważyłam, że wiele z nas szuka ucieczki od codziennego koszmaru i stąd pokazujemy dużo przepięknych zdjęć różnych cudnych miejsc naszego kraju. Oglądanie takich zdjęć to prawdziwe wytchnienie 🙂

    1. Takie czasy, że zamiast do kina, czy teatru idziemy do lasu na spacer. Tam oglądamy niebo(które jest czasami majestatyczne, czasami bezchmurne), oglądamy drzewa i myślimy co dalej będzie. Jako pamiątkę robimy zdjęcia i dzielimy się nimi na blogach. Pozdrawiam

 6. Nigdzie się tak dobrze nie odpoczywa jak na łonie przyrody z daleka od ludzi. Miło się popatrzyć na przebijające się przez chmury i drzewa promienie słońca, taki widok mi zwykle dodaje energii 🙂
  Do Puszczy chętnie się kiedyś wybiorę 🙂

 7. Uwielbiamy Puszczę Kampinoską – tak, że tej jesieni odwiedziliśmy ją już trzykrotnie i pewnie na tym się nie skończy 🙂 Z przyjemnością patrzę na Twoje zdjęcia 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz