Korzeniowe kompozycje kwiatowe i nie tylko.

Korzeń może mieć różne funkcje ,kiedy zostanie wykopany z ziemi np

1. może upiększyć działkę

– co to znaczy .

Obecnie jest to styl tworzenia ogrodu zwany

Rutarium:

Dekorowanie Ogrodu Z Garden

albo  Stumpery Garden –

specyficzne ogrody zbudowane z wykorzystaniem pni i korzeni drzew, podobne do “skalniaków“.

Uprawia się w nich paprocie, leśne kwiaty, ciemierniki, mchy, funkie i inne cieniolubne lub cienioznośne gatunki. Ogrody z pni i konarów są przyjazne nie tylko dla roślin, ale i dla zwierząt (ropuch, małych ssaków), które chętnie tam przebywają.

Można dostrzec ciekawe formy i kształty , jakie drzemią w korzeniach.

Korzenie o mniej efektownych formach warto obsadzić roślinami – wówczas staną się oryginalnymi donicami.

Zieloni lokatorzy mogą zamieszkać u podstawy korzeni oraz w niszach i szczelinach między gałęziami. W takich zakamarkach często pozostały resztki gleby, w której drzewo rosło lub stworzyła się już spora warstwa próchnicy. Wystarczy tam umieścić paproć lub inną roślinę, obłożyć mchem celem uszczelnienia i dokładnie podlać.

Taki ogród będzie wyglądał ciekawie nawet późną jesienią i wczesną wiosną czyli cały rok – wykorzystując najpospolitsze pniaki. Owszem, natura czasami tworzy prawdziwe cuda i, po dokładniejszym przyjrzeniu się jakiejś szkopułce, można zobaczyć w niej bajkowego goblina lub zauważyć podobieństwo ze zwierzęciem, owocem, instrumentem muzycznym i tak dalej – w zależności od fantazji patrzącego.

Oczywiście , kompozycje takich korzeni można z powodzeniem stosować w projektowaniu ogrodów.

Korzenioplastyka w ogrodzie jest bardzo ostatnio często stosowana. Nie pozbywajmy się więc karp, gdy drzewo pada ze starości lub powala je huragan. Lepiej spojrzeć na nie jak na… dzieła ciekawe arcydzieła.

Oryginalne donice z korzeni

Ogrodowe rzeźby z korzeni

Jeśli korzeń ma szczególnie atrakcyjny kształt, można ulokować go w wybranym miejscu niczym rzeźbę. Będzie trwalsza, jeśli ją pozbawimy kory , oczyścimy i potraktujemy specjalnym preparatem do drewna.
Wykopane korzenie można też umieścić w ogrodzie “do góry nogami” tzn stworzą wówczas oryginalne “pióropusze”. Mogą być ozdobą same w sobie .

Przy użyciu tej dekoracji można stworzyć szczególnie interesujące kompozycje. Ogromny wybór kształtów, rodzajów a nawet kolorów drewna umożliwia dobór idealnego korzenia do aranżacji.

Najciekawsze kompozycje z użyciem korzeni zostały dobrane właśnie przez takie modyfikacje.

Korzenioplastyka w ogrodzie

2. można wykorzystać do rękodzieł.

W czasie wędrówek wśród pól i lasów można spotkać wywrócone pnie starych drzew. Można je zbierać , przetwarzać…..

 Korzenie są pięknie ukształtowane – w każdym z nich można coś wypatrzyć.  Korzenie są ozdobą ogrodu przez cały rok.

Ogrody powstają nie tylko w miastach. Otoczeniem wielu są lasy, łąki, pola. Wówczas ciekawe detale, rzeźby, płoty czy meble wykonane z korzeni sprawią, że ogród łatwiej wtopi się w krajobraz. Takie elementy w ogrodzie stworzą swojską atmosferę, a nowoczesnym założeniom dodadzą sznytu.
Z korzeni drzew można zrobić wiele ciekawych rzeczy – praktycznych albo wyłącznie służących do ozdoby. Karpy mogą tkwić w ziemi – tam, gdzie rosły, albo też wykopane luźno leżeć na powierzchni. W tym drugim przypadku, z oczywistych powodów, możliwości wykorzystania jest więcej.

Jak wam się podobają takie ogrody……….

Czy kiedyś próbowaliscie robić takie korzenne kompozycje………

42 myśli na temat “Korzeniowe kompozycje kwiatowe i nie tylko.

 1. Jakie wspaniałości 😍!!! Korzenie i pnie w ogrodzie kojarzą mi się z dziką Puszczą Białowieską. Z pni drzew można stworzyć przepiękne rzeczy. Kiedyś będę takie robić 🙃!!!

 2. Piękny wpis Krysiu. Przypomniałaś mi piękne czasy – gdy zajmowałem się polem za miastem. I zdradzę Ci – może już nie będzie to sekret – że mam działkę za swoją Mieścinką -same lessy. Czasem rędziny. Piękny wpis – powtórzę się. I pamiętam . czasy lat “pacholęcych” – gdy w spiekocie dnia – wszak z pochodzenia i rolnikiem jestem – poszukiwałem samodzielnie Południc. Przesyłam pozdrowienia 🙂

  1. W każdym z nas drzemie trochę z rolnika trochę z ogrodnika. No cóż jest to zajęcie wciągające i ciągle, ciągle można dłubać w tej ziemi.

 3. Gdy 20 lat temu “urządzaliśmy” nasz ogród, wykorzystaliśmy do jego aranżacji ogromną ilość pni i korzeni drzew. Dziś ostało się niewiele, bo czas zrobił swoje i duża część z nich spróchniała.
  Uwielbiam dekoracje, w których wykorzystuje się naturalny materiał. Twój wpis, Krysiu, jest ogromną inspiracją.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  1. Taki ogród skomponowany z korzeniami musiał wyglądać pięknie, musiał też być pracochłonny. Szkoda, że czas spowodował ich zniknięcie. Pozdrawiam

 4. Krysiu, podrzuciłaś pomysły – to raz. A dwa – chyba przełamię niemoc i niechęć jaka mnie ogarnęła i coś zacznę robić, gałęzi trochę leży i czeka na swój czas. Dzięki 🙂 Pozdrowienia!

 5. Miałam takie ogrodowe pnie i korzenie z trawami i rojnikami. Wyglądają niezwykle i naturalnie wpisują się w pejzaż. Ciekawy post, dawno nie czytałam tak interesującego tekstu.
  Serdeczności

  1. Pewnego dnia , okazało się , że ta duża ilość gałęzi i korzeni porozrzucanych po ogrodzie jest tak ogromna ….. ,ża terzeba z nią coś zrobić i wtedy wpadłam na pomysł tworzenia kompozycji z nich. Nie byłam jestem pierwsza.

 6. Stroiki z wykorzystaniem konarów są ekstra – chętnie bym widziała coś takiego u siebie w domu. Ale już taki stół z konarem w podstawie niekoniecznie – pewnie są wnętrza, w których będzie to wyglądać super, u mnie tego nie widzę.

  1. Tak to prawda stolik z podstawą z korzenia to może na działkę, so ogrodu albo do jakiegoś wystroju nowoczesnego mieszkania.

Dodaj komentarz