fotografia miasta

Dla każdego miasto stanowi znakomite źródło inspiracji – za każdym rogiem może czekać zupełnie nowy motyw, jakaś niespodzianka.

Architektura – czyli fotografia miejska.

Budowle stanowią częsty temat fotografów, chcących opowiedzieć o danym miejscu. Ponadto architektura może być niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Trzeba być gotowym na wszystko.

Dobrze jest pójść z aparatem prosto przed siebie i tworzyć z rzeczywistości zaskakujące kadry. Jednak lepiej sprawdza się przemyślane działanie. Dlatego wcześniej przygotujcie się do takiej wyprawy na zdjęcia.

1. Sprawdźcie pogodę.

2. Zaplanujcie wstępnie trasę.

3. Przygotujcie sprzęt ( telefon komórkowy).

Perspektywa robi różnicę

W fotograficznym warsztacie perspektywa jest potężnym narzędziem. Perspektywa to cały repertuar kombinacji , który decyduje o tym, jak ostatecznie będzie wyglądał kadr. To również nasza pomysłowość, gdzie zrobimy zdjęcie. Jedno miejsce, dziesiątki różnych ujęć. Należy Wybierać świadomie. Popatrzeć trzeba z góry i z poziomu bruku, zza liści i z poziomu wody. W krajobrazie miejskim cenne są też dobre punkty widokowe, z których miasto leży u naszych stóp. Z góry mamy duże pole widzenia i sporo możliwości itd

Zwrócić trzeba uwagę na światło.

Świat o określonych porach wygląda lepiej ( o czym już pisałam w poprzednich wpisach). Decyduje o tym światło. W mieście, poza naturalnym/słonecznym, dużą rolę (po zmroku) odgrywa również sztuczne. To światło sprawi, że zdjęcie będzie albo nastrojowe lub banalne. To również światło zadecyduje. Miasto najatrakcyjniej wygląda podczas tzw. złotych i niebieskich godzin –

Czyli na przejściu dnia w noc i nocy w dzień. W trakcie zachodów i wschodów słońca, chwilę przed nimi i zaraz po nich. To wtedy na niebie rozgrywają się najlepsze spektakle, a miasto za ich sprawą nabiera kolorów.

Ostrość

Strategiczne są tutaj precyzja, stabilność i parametry ustawione na aparacie ( albo komórce).

Wyszukać ład w chaosie

Miasta to kopalnia architektonicznych smaczków, kolorów, faktur i symetrii. Spróbujcie poszukać w mieście ładu stworzonego przez architektów i projektantów krajobrazu. Nie skupiajcie się tylko na szerokich panoramach i widokach. Rozejrzyjcie się za prawdziwymi perełkami. Nawet te najbardziej banalne rzeczy, jak lampy uliczne, z odpowiedniej perspektywy mogą stworzyć ciekawe obrazy. Szukajcie symetrii, linii (poziomych, pionowych czy ukośnych) zbiegających się w mocnym punkcie. Niepowtarzalnych kształtów. Zajrzyjcie do nowych biurowców i starych kamienic – w ich wnętrzach kryją się prawdziwe skarby. Wśród nich schody, które przybierają inspirujące formy. Panuje w nich ład, harmonia, często symetria. Przyjemnie się na nie patrzy i równie dobrze fotografuje.

Czerpać z natury

Jeśli krajobraz miejski to poszukajcie też trochę zieleni w okolicy np drzewa , krzewy . Przyroda trochę zmieni wizerunek kamienic, ulic.

Czy próbowaliście robić zdjęcia miastu tzn ulicom, kamienicom………

40 myśli na temat “fotografia miasta

 1. Miasta są ciekawym obiektem dla fotografa, inne o każdej dnia i roku, już latarnie czy inne światła robią różnicę.
  Zdjęcia robione z wysokości to jeszcze iina perspektywa.
  Lubię oglądać znane miejsca mojego miasta widziane oczami turystów czy filmowane z wysoka, jakbym widziała inne miasto zupełnie.
  W zdjęciach architektonicznych lubię zaułki, stare domy, skanseny…

  1. W mieście każdy dom, każda ulica wygląda inaczej wieczorem, w deszcz…. Słońce, zmierzch zmieniają cienie, oświetlenie i można szukać zupełnie nowe ujęcia tych samych ulic. Czyli poprostu zawsze można coś tworzyć nowego.

 2. Bardziej lubię przyrodę niż miasta, ale podczas pobytu w Macedonii stwierdziłam, że Skopje jest fantastycznym miastem do fotografowania, szczególnie jego nowa część, stąd na moim blogu fotograficznym zamieściłam bardzo dużo zdjęć, nie mogąc się zdecydować, które wybrać:)

   1. Bardzo żadko fotografuję miasta, moze dlatego ze nie umiem tego robić. Zawsze mam problem na czym się skupić i wychodzi z tego jeden wielki gimatjas 🙂 mam ochotę na kilka zdjęć z Oslo bo ostatnio ciekawie wygląda to miasto i chyba w końcu zaryzykuje… wyjdzie co wyjdzie…
    Krysiu dziekuje za cenne wskazówki, zwrócić na nie uwagę…

 3. Świetna garść podpowiedzi i inspiracji. Wspaniałe zdjęcia 🙂 Sama z fotografii słaba jestem. Trochę mi czasem siostra podpowiada. Przykładowo właśnie o tej złotej i niebieskiej godzinie :). Jednak nie mam tak dobrego oka jak ona. Lubię za to podziwiać zdjęcia. W tym właśnie zdjęcia miast, szczególnie tych dużych. Niedługo wybiorę się do Warszawy. pewnie jakieś fotki zrobię 🙂

  1. Na pewno zrobisz ciekawe zdjęcia Warszawy, świeżym okiem. Zrobisz zdjęcia niestandartowe, tylko trzeba się rozluźnić i nic nie robić pod przymusem. 😮

  1. Oczywiście, zwróciłabym jednak uwagę na fakt …inaczej fotografuje się przyrodę, krajobraz, miasta . Zupełnie inaczej osoby tj twarze, postacie. Do wszystkich tych tematów “podchodzi” się indywidualne.

    1. Pejzaż można fotografować rankiem, w południ… I jest taki sam tzn może jakiś ptak… A z kolei miasta… Tu wszystko się zmienia co chwila.

 4. Otóż to… Światło w fotografii ma bardzo istotne znaczenie.
  Dużo zależy także od tego jakim sprzętem robimy zdjęcia.
  A co do umiejętności- zawsze można się podszkolić przecież “trening czyni mistrza” 🙂

 5. Bardzo interesujące zdjęcia i instruktaż bardzo wartościowy. Bardzo lubię miasto na fotografiach. Szczególnie te najbardziej intrygujące, zaniedbane zaułki… Pozdrawiam Krysiu…

  1. Każdy robi zdjęcia, szczególnie w obecnych czasach, dlatego kilka rad przyda się. Dla mnie te wskazówki są też przydatne chociaż i na iść po mieście bez żadnego składu, nie czekając na słońce i robić zdjęcia.

 6. Zrobienie dobrego miasta jest faktycznie sporym wyzwaniem, poważniejszym niż piękne krajobraz z przyrodą. Ale jak człowiek potrenuje zacznie dostrzegać te właściwe ujęcia i potem już samo idzie.

 7. Uwielbiam fotografować starą architekturę, szczególnie stare kościoły. Perspektywa w tym ujęciu tematu jest bardzo ważna, bo bez niej zdjęcia nie wychodzą dobrze. Ciągle to ćwiczę, bo perpsektywa jest dla mnie bardzo problematyczna. Łatwiej jest mi działać z krajobrazem górskim i roślinami.

  Pozdrawiam Krysie najserdeczniej 🙂

 8. Krysiu, kiedy widzi się coś, co zaciekawia i przyciąga uwagę – chce się to “coś” zatrzymać na dłużej i robi się zdjęcia. A potem można usłyszeć: po co to fotografujesz, przecież to nic ciekawego… A jednak każdy ma inne spojrzenie i widzi co innego. I całe szczęście. Piękne zdjęcia pokazałaś 🙂 Uściski!

 9. Brawa! Świetne to! Widać że miasto to twój matecznik. Z artyzmem umiesz… nie pokazać tego wszystkiego co psuje kadr, choćby znienawidzonych przeze mnie kabli, przyłączy napowietrznych i innej tego typu infrastruktury.

  1. Absolutnie prawda, mieszkam w mieście. Staram się nie zauważać drutów, samochodów, spalin, trabek i tego wszystkiego co powoduje, że miasto odpycha od siebie ludzi. Serdeczne pozdrowienia

Dodaj komentarz