Zdjęcia panaromiczne

Mazowsze

Próbując sił w fotografii krajobrazu prędzej czy później staje się przed problemem:

jak zrobić zdjęcie krajobrazu, który nie mieści się w kadrze………

Czy po prostu trzeba pamiętać o szerszym kadrze, pozwala to na kreatywne ujęcie tematu w odpowiednim miejscu całej panoramy i np. wykorzystanie lini prowadzących do naszego tematu. Oczywiście temat może być rozciągnięty przez cały kadr.

Mazowsze

Zgodnie z definicją fotografia panoramiczna to zdjęcie obejmujące zasięgiem rozległą przestrzeń. Zaczęłam się zastanawiać ….czy pokazują zawsze jednak rzeczywistość …..czy też zdjęcia te nie są w pewnym stopniu przekłamaniem obrazu .

ogródek działkowy – 3 strony
Widok z mostu .

Niektórzy użytkownicy skarżą się, że powstałe w ten sposób panoramy nie są najwyższej jakości.

Kołobrzeg – widok z końca mola.
Skrzyżowanie dwóch dróg .

To zdjęcie jest chyba dowodem na to , że zdjęcia panoramiczne nie zawsze okazują rzeczywistość.

Widok z końca mola .
Pełen widok z okna.
ZAJEZDNIA ZAJEZDNIA METRA W WARSZAWIE.

To jest widok kolejki na zimą na Gubałówce do kolejki PKL. Tak sie zdarzyło .

Hel. Widok z końca mola na miasto.

WIDOK NA PLAŻĘ .
PLAŻA
Kołobrzeg . Widok z końca mola na miasto.

A wy co myślicie o zdjęciach panoramiczne , czy oddają rzeczywistość…….

46 myśli na temat “Zdjęcia panaromiczne

   1. Ja bardzo lubię takie zdjeciabi fajnie one wygladaja na blogach. Sama mam kilka takich 🙂 jakiś czas temu telefon mi przerabiał sam na takie panoramiczne, takze nie nusialam za dużo kombinować 🙂
    Pięknie u Ciebie Krysiu prezentują się widoczki 🙂

 1. Jakoś tak nie bardzo lubię panoramiczne. Ostatnio nie mam weny do robienia zdjęć, może jesień to zmieni, kto wie? Ładnie Ci wyszły… serdecznie pozdrawiam🥰

  1. No tak takie zdjęcia panoramiczne złożone z kilku ujęć to wielka sztuka, aby były nieprzeklamane, nie zachodziły na siebie… Itd itd. Mocno trzeba uważać.

 2. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Wydaje mi się, że skoro nasz wzrok skupia się raczej na konkretnym ,,kadrze” , taki nadmiar obrazu jest zbędny. Chyba wolę zrobić więcej zdjęć, ukazujących poszczególne elementy danego krajobrazu.
  Nie mniej jednak, jest to ciekawy temat :)!!!
  Pozdrawiam serdecznie :)!!!

  1. Na pewno masz rację, ale wiesz ludzie chcą udoskonalać rzeczywistość o szukają wiele form nowyszych, wydawałoby się lepszych, viekawszych pomysłów.

 3. Jestem laikiem w fotografowaniu. Nie zastanawiam się nigdy, jak ma być tylko nad tym, jak utrwlić cudną chwilę, lub miejsce. Zawsze działam przez emocje…
  Twoje fotografie są piękne…

  1. Emocje są ważne w fotografowaniu, wszystkie nastroje fotografa można zauważyć na zdjęciach radość, smutek. Tak to bywa. Pozdrawiam

  1. Fakt, to racja w tych zdjęciach chmury są bardzo ważne-nadają inny charakter zdjęciom, takie zdjęcia stają się głębsze, jakby nie z tego świata.

 4. Panoramy tak! Ale!!
  Człowiek naturalnie obejmuje wzrokiem jakieś 90 stopni (piszę ogólnie, bo nie chce mi się sprawdzać) więc za naturalne uzna panoramy składające się z maksymalnie trzech ujęć, więcej już wyda mu się jakieś dziwaczne i zniekształcone. Co innego sarna, widzi ponad 180 stopni więc takie zdjęcia uznała by za w pełni naturalne za to węższe plany za nienaturalnie ograniczone.

 5. No i z tym zawsze mam największy problem. Zdjęcia panoramiczne nigdy mi nie wychodzą. Umęczę się tylko, nawkurzam i dalej stoję w miejscu. Może jeszcze popróbuje 😉 Jak mi cierpliwości starczy.

Dodaj komentarz