Płoty – piękno utracone

Cały czas trwa proces stopniowego znikania zabytkowych elemetów naszego krajobrazu, proces ten jest zjawiskiem ogólnym .

Czasami trzeba zjechać na boczne drogi , tam można jeszcze zetknąć się z przeszłością twarzą w twarz, bez pośrednictw muzeum.

autor. prof. W.Zinn

Te wszystkie płotki, płoty nie dostrzegamy ich , chociaż istnieją . A dzieje sie tak dlatego, że tworzą one całość przedziwnie zgraną z innymi elementami krajobrazu. W momecie kiedy tego płotu zabraknie , niech zjawi sie ogrodzenie żelazne , odczujemy to jako zgrzyt , który przełamał zestrojoną całóść. Czyli tutaj chodzi chyba o harmonię. Płot jest jednym z tworzących ją elementów.

autor. prof. W.Zinn

Nie sądzicie , że pomiędzy miękko rysującymi się strzechami , bielonymi ścianami chałup , pomiędzy drzewami, krzewami i kwiatami istnieją ścisłe związki. Jest też pomiędzy nimi zwykły wiejski płot .

Jeśli w otoczeniu tej słomiano-drewnianej architektury zjawi się beton i stalowa siatka ( a tak przeciez często się zdarza) , wtedy zginie najbardziej urzekająca jedność stylowa.

autor. prof. W.Zinn

Czasami były one wykonywane z wszystkiego , co drewniane : z kołków wierzbowych , dartych pni. Czasami takie płoty, sztachety wiejskie nie są równe , zdarzają się kołki olbrzymy . Te płoty są pełne fantazji, polotu, będace zaprzeczeniem nudy.

Co wy o tym myślicie …

czy tak jest …………

czy jeszcze znajdujecie takie płoty.……

zdjęcia z inetrnetu

47 myśli na temat “Płoty – piękno utracone

 1. Ciekawy temat!
  Faktycznie, panuje teraz urawniłowka, wszyscy kupują gotowe przęsła, furtki, bramy, ulegają modom.
  Czasami spotykam urocze ogrodzenia, wiejskie płoty i nawet żałuję, że zdjęć nie robiłam( choć poszukam), ale dzięki Tobie teraz zwrócę na to uwagę, bo bardzo fotogeniczne są!

  1. Wszystko wokół nas się zmienia. Czasami niestety, wszystko staje się podobne do siebie np bo płoty są prefabrykowane, domy powtarzalne. Trzeba szukać tych niepowtarzalnych i pięknych pozostalosci z przeszłości. Pozdrawiam

 2. Piękne rysunki pana profesora….
  Ale i zdjęcia płotów cudne.
  Dawno już rakiego nie widzialam, no chyba że zaliczymy ten w skansenie.

  1. Pan profesor Zinn pięknie rysował, nie da się ukryć. Gdzieś w Polsce, gdzieś nie przglownych szlakach są takie płoty. Trzeba tylko dobrze poszukać.

 3. Nie powstrzymamy zmian ku bardziej wygodnemu życiu, postęp technologiczny trwa i trwać będzie. Sądzę, że dążymy do tego, by zabudować, zaasfaltować, zabetonować całą kulę ziemską, a wtedy zginiemy wraz z nią.

  1. Tak naprawdę patrzą się na tę płoty, nie zawsze połamane, widzimy obraz wpisujący się w sąd, ogrody. Jeżeli zastąpimy ten płot betonowa mała architektura, czyli prefabrykowanym betonowym elementem to sąd już nie będzie taki malowniczy.

 4. Strasznie ubolewam, że zanikaja już takie elementy dawnej wsi. Czasem, gdy jadąc samochodem przez Polskę, GPS lekko Cię zmyli, przejeżdżasz przez maleńkie wioski, gdzie, rzadko już, ale jeszcze się takie cudeńka spotyka. Dla mnie to wspaniały widok, kocham wszystko, co stare, dawne i wspomina mi dzieciństwo 🙂
  P.S. Krysiu, jeśli mogę, proszę Cię o to, abyś na nowo zapisała mojego bloga do obserwowanych, zmieniłam tylko jego tytuł, a cały blog stał się podobno niewidoczny…
  Z góry dziękuję i pozdrawiam ciepło 🙂

 5. Jeszcze w wielu miejscach można takie płyty spotkać ale już coraz mniej. Nikt już teraz się nie decyduje na drewniane płotki, więc nowych raczej nie będzie. Ogrodzenie to też bezpieczeństwo, na klimat aż tak się nie patrzy…

 6. Dopiero Twój wpis uzmysłowił mi, że nie mam zdjęć płotów. A szkoda, bo za chwilę znikną, niektóre były ciekawe. Teraz prawie już nie widuję takich zrobionych z wikliny, kiedyś bardzo je lubiłam.
  Serdeczności zasyłam

 7. Takich starych, typowo drewnianych płotów już faktycznie coraz mniej. One są ciężkie w utrzymaniu i teraz bardzo drogie. Ja mam jeszcze przed domem drewniane przęsła, słupki murowane. Czeka na wymianę, ale już nie na drewno. Żeby to długo przetrwało, musi być odpowiedni drewno, dobrze impregnowane. Drewniane płoty mają magię, to fakt.

 8. Krysiu, jak ja kocham takie płoty! To sielska przeszłość, dzieciństwo i wakacje na wsi, to płot przez który się przechodzi na jabłka albo śliwki do sąsiada, albo przez dziurę w płocie do tajemniczego ogrodu… robię takim płotom zdjęcia gdy mam okazję 🙂 Mam na zdjęciu płot z ogródka dziadków czyli z czasu przeszłego dawno minionego… Pokażę je kiedyś, tak mnie zainspirowałaś tematem. Dziękuję!!!

 9. Uwielbiałam oglądać programy z profesorem Zinnem😀
  Mogłam patrzeć i patrzeć na jego szkice bez końca🧡
  Dziś nawet na wsi rzadko można spotkać takie płoty.
  Serdeczności zostawiam na kolejne udane letnie dni💛🌞🍰☕🙋‍♀️🌼🌳🌲

   1. Bardzo spodobały mi się obrazy profesora, lubie takie tysunki moze dlatego ze u dziadków podobne wisoaly na ścianach. Ja jeszcze w Norwegii wysoko w górach spotykam takie płoty, kojarz mi sie troche z polska wsią 🙂

 10. Za czasów mojego dzieciństwa płot przy domu od frontu był drewniany, odgradzający mini rabatę od chodnika i ulicy. Ten od podwórka wyznaczający wielkość ogródka też był drewniany i wrota prowadzące z podwórza na boczną wiejską drogę. Wiele lat później nowy gospodarz gospodarstw moich dziadków(ich syn), zastąpił ogrodzenie posesji metalową siatką i innymi metalowymi elementami. Wiejska zagroda przestała być chłopska, a stała się małomiasteczkowa. Rysunki prof. Zinna przepiękne. Pozdrawiam serdecznie.

  1. Na tak wszystko się zmienia. Czy to dobrze, czy na lepsze….. Kto to wie. Wiadomo tylko, że tamte płoty niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju i już nie wrócą… Chyba, że w skansenach…..

 11. Nie ma to jak stary drewniany płot, a na nim żeliwny garnek. To ma swój urok. Coraz mniej ludzi ma taki tradycyjny płot z drewna. Rewelacyjny pomysł na posta Krysiu. Coraz bardziej mi się u Ciebie podoba. Ściskam Cię mocno Kochana

 12. Es ist in Wirklichkeit eine nette und nützliche Information. Ich bin zufrieden, dass Sie uns diese nützlichen Informationen gerade mitgeteilt haben. Bitte halten Sie uns so auf dem Laufenden. Danke für das Teilen. Heidi Merell Carrnan

 13. Hey great weblog, just looking about some blogs, appears a pretty nice platform youre making use of. Im currently using WordPress for a couple of of my web sites but looking to change 1 of them more than to a platform comparable to yours as being a trial run. Anything in specific youd recommend about it?
  Marilyn Bevon Fabi

Dodaj komentarz