Jedno drzewo nie las…..

Tym razem będzie o drzewach starych, pięknych, nietypowych…..

Najpierw o bardzo starym dębie –

Mieszko I , drzewo majac ok. 600 lat.

Jest najstarszym drzewem-pomnikiem przyrody w Warszawie i najstarszym dębem w województwie mazowieckim. Był wielokrotnie poddawany pracom konserwatorskim i pielęgnacyjnym

Drzewo ma wysokość 18 m. Obwód jego pnia wynosi, według różnych źródeł, 843-846 cm (na wysokości 1,3 m). Na tablicy informacyjnej umieszczonej przy dębie przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy widnieje informacja o obwodzie 864 cm (także na wysokości 1,3 m) i średnicy korony 10 m.

Mieszko I ma skręcony w dolnej części pień, niską o nieregularnym układzie koronę o średnicy 12 m, którą w górnej części opinają stalowe linki. Znajdującą się w pniu dziuplę wypełniono  cegłami i cementem.

inf. z internetu.

W nocy z 16 na 17 czerwca 2019 Mieszko I uległ pożarowi . 17 czerwca przed południem część drzewa ponownie zaczęła płonąć i wezwani strażacy dogaszali ogień. Spaleniu uległa głównie martwa część dębu

To są zdjęcia z maja tego roku ….jak widać drzewo przetrwało, ma zielone liście.

Przysłowia :

 • Im dalej w las, tym więcej drzew.
 • Kto ma grzyby w lesie, tego zawsze radość niesie.
 • Dla szumu do lasa nie iść.
 • Drzewo, które skrzypi, dłużej w lesie stoi.
 • Szumi las… ma czas.
 • Gdzie drzewo rąbią , tam trzaski ( drzazgi) lecą.
 • Jedno drzewo nie las
 • Każde drzewo ma swojego robaka.
 • Nie z dażdego drzewo można cacko wystrugać.
 • Drzewa umierają, stojąc.

A przysłowie w języku francuskim-


„C’est l’arbre qui cache la forêt” czyli „Drzewo zasłania las” co oznacza powiedzenie znane doskonale również i w Polsce czy w Szwecji. Widzimy szczegóły ale nie ogarniamy całości.

Inne przysłowia:

Potem mamy powiedzenia znane chyba prawie wszędzie na świecie jak np.
” Ten który zasadził drzewo nie żył na próżno”
„Żadne drzewo nie rośnie do nieba”
„Pieniądze nie rosną na drzewie ale mogą wyrosnąć w drzewie”
„Tak jak wołasz w lesie, taką masz odpowiedź”

A tu inne drzewa….. piękne , rzadkie okazy

Jabłoń na wiosnę .
Wierzba złamana przez wichurę.
Dąb w ogrodzie botanicznym w Powsinie.

Prawda , że piękne okazy .

34 myśli na temat “Jedno drzewo nie las…..

 1. Drzewa są absolutnie niezwykłe! Można je interpretować na milion sposobów… I dają moc i energię…
  Piękne te Twoje, na zdjęciach…

 2. Stare drzewa są piękne, dostojne, niepowtarzalne.
  Rosną długo i tym bardziej szkoda każdego spalonego, powalonego przez wichurę czy bezmyślność człowieka.
  W coraz gorszym stanie są także dęby rogalińskie, niestety.
  Pisałam o drzewach – pomnikach przyrody, które spotkaliśmy niedawno w Kalwarii Pakoskiej.

 3. No i trzeba pamiętać, że to – wg opowieści – ludzi pierwsze siedlisko, pierwszy dom, z którego zeszliśmy by podążać ewokacyjnie do naszych czasów.

 4. Krysiu, często odwiedzałam Mieszka z chłopcami, kiedy jeszcze z mamą chodzili na spacery. Wtedy cała okolica dawała jeszcze złudzenie bycia daleko od miasta, jak na wsi na wakacjach. Z Mary, z jej dziećmi i z naszymi psami przemierzałyśmy tereny dziś już szczelnie zabudowane, a wtedy piękne i urokliwe, jak choćby łąki wilanowskie, na których teraz stoi osiedle-miasteczko.
  Drzewa są cudowne, boli mnie gdy patrzę na ich niszczenie. Lubię je uwieczniać na zdjęciach, po prostu są tak piękne, że muszę. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Tak były piękne czasu, a dąb Mieszko stał obok sadou owocowego. W tym sądzie był strumień, łąka i jabłonie. Nic nie pozostało. Najbardziej dziwo mjie zanik strumienia. W dzisiejszych czasach wszystko możliwe. Serdeczne pozdrowienia.

   1. W tym sadzie mały synek Mary zgubił sweterek. Szukałyśmy długo, ale to przecież jakby szukać igły w stogu siana. Moja przyjaciółka powiedziała, że bez sweterka nie pójdzie do domu i coś zaczęła mamrotać pod nosem. Sweterek się znalazł! Wtedy się przyznała, że zawsze prosi o pomoc św. Antoniego i pomaga, nie zdarzyło się, żeby nie pomogło. Wierzyć – nie wierzyć, ale tak było 🙂

 5. I jeszcze: Nie wozi się drzewa do lasu;))) to powiedzenie bardzo eksploatowane przez małżonków wyjeżdżających na wypoczynek bez drugiej połowy:))
  Podzielam Twoje upodobanie do drzew. Koło domu mam kilkunastometrowe ogromne świerki. Może nawet ponad 20 metrowe. A do domu prowadzi aleja wysadzana wiekowymi ogromnymi lipami. Są pod opieką konserwatora.
  Nie wyobrażam sobie, żeby tych drzew nie było.
  I jestem zwolenniczką dróg wysadzanych drzewami.

  1. Pewnie jak by dobrze pogrzebać to jeszcze by się znalazło parę ciekawych przysłów o lesie, drzewach. Po prostu jak zobaczę jakieś fantastyczne drzewo to muszę zrobić zdjęcie. Tak mam.

 6. Co roku odwiedzam 600letniego Bartusia. To dąb, który rośnie przy Strudze Siedmiu Jezior! Niestety, chyba nie dane mu będzie dotrwać następnego stulecia- nawałnica sprzed 3 lat bardzo go zaszkodziła!
  Twoje zdjęcie pięknie pokazują urodę wszystkich drzew!

 7. Uwielbiam przyglądać się przyrodzie, drzewom także, bo to jej podstawa 🌲🌳🌿🍀
  Kiedyś odwiedziłam podczas wycieczki szkolnej Bartka 🌳
  A ostatnio podczas spacerów podziwiam w pobliskim lesie buki z ich gładziuteńką jasnopopielatą korą 🌳
  Serdeczności zostawiam z samego wczesnego poranka 🙋‍♀️☕🧁🌺😀

 8. Drzewa stanowią płuca tej ziemi, więc człowiek ma czym oddychać. To siedziba i schronienie ptaków. Niektóre wyjątkowo cenne, inne urzekają urodą, ale potrzebne są wszystkie.
  Serdeczności zasyłam

  1. O tak, drzewa mają dużo funkcji. Są potrzebne nie tylko, aby je oglądać, podziwiać kształty. To jest bardzo ważne.

 9. najpiękniejsze w drzewach jest to, że są niepowtarzalne. choć podobne do wszystkich tego samego gatunku, to zawsze różnią się szczegółami – zupełnie, jakby życie wymodelowało je jednostkowo.

 10. Najpiękniejsze są nasze stare drzewa: dąb, wierzba, brzoza… Każde z nich ma tyle do powiedzenia…
  Piękne zdjęcia!

 11. Krysiu piękne te drzewa. Kocham każde, a zwłaszcza brzozy i dęby. Te są moje ulubione. Przepraszam za nieobecność. Teraz nadrabiam zaległości na blogach. Ciężki czerwiec miałam, tyle spraw do załatwienia… póki co trochę spokoju. Podziwiam, że masz tyle super pomysłów na posty. Ściskam najmocniej

Dodaj komentarz