Duchowy kompozyt – Mandale c.d.

W okresie ” zostań w domu” najlepiej zająć się np motywem artystycznym zwanym Mandala.

Mandala to motyw artystyczny składający składający się z harmonijnego połączenia koła i kwadratu.

Gotowa Mandala to bowiem nic innego jak ujęty w kolory obraz podświadomości osoby , która ją stworzyła.

Mandala

 • to nie tylko kolorowanki.

W sanskrycie słowo “mandala” oznacza “koło”, co dobrze oddaje jej ogólny obraz. Chociaż często pojawia się także kwadrat, mandala to symboliczny diagram oparty na kole właśnie, bardzo pomocny przy medytacji i tworzeniu duchowego połączenia z kosmosem.

Ukończona staje się przedstawieniem wszechświata, miejsca, gdzie gromadzą się wszyscy bogowie i siły uniwersalne. Ten uświęcony element tybetańskiego buddyzmu zazwyczaj tworzy się za pomocą kolorowego piasku. Można też spotkać mandale wyryte w brązie lub kamieniu, jako trójwymiarowe figury.

W buddyzmie  mandala przede wszystkim ma zastosowania do celów związanych z praktyką  wadżrajany ( dla europejczyka pojęcie mało bliskie), gdzie najpełniejsze jej wykorzystanie jest w  tantrach jogi najwyższej.

Na widocznych obrazkach przedstawione są tylko schematy mandal w formie rzutów poziomych. Na podstawie danego schematu, jeżeli otrzymało się stosowną inicjację, wizualizuje się formę przestrzenną mandali, tak jakby znajdowało się w jej środku niczym w pałacu z otaczającym go terenem, a samemu przybiera się formę  jidama, charakterystyczną dla tej określonej mandali. Należy zaznaczyć, że cała forma tego pałacu, terenu i jidama służy rozwojowi medytacyjnego skupienia w celu przygotowania do bardziej zaawansowanych praktyk tantrach jogi najwyższej, a same wizualizacje wykonuje się w zgodzie z teorią buddyjska, np. na temat „pustości” wszystkich przejawień zwanej  Siuniata oraz ustnymi pouczeniami od odpowiednio wykwalifikowanego mistrza.

frag. cytat z internetu

Kultura indyjska bardzo upodobała sobie słonie, jako zwierzęta przynoszące szczęście i dobrobyt. Natomiast mandala pokazuje drogę do odkrycia odpowiedzi na wiele pytań.

Połączenie słonia i mandali – oznacza chęć rozpoczęcia życia pozytywnie. W Indiach wierza, że dzieci nie mają w sobie ani trochę negatywnych uczuć, dopóki się ich nie nauczą. Dlatego też chcielibyśmy, aby nasze słonie trzymały maluczkich w sidłach szczęścia.

Słoń

Słonie są uosobieniem siły psychicznej i fizycznej oraz krzepkości, władzy, dobrobytu i mądrości. Energia słonia pomaga odzyskać wiarę w siebie i rozwija cierpliwość. Według mitologii hinduskiej, słoń pojawił się podczas stworzenia świata. Biały, trójgłowy słoń, zwany Ajrawata, był wierzchowcem boga Indry.
Hindusi często wykorzystują te silne zwierzęta do prac fizycznych w lesie. Pomagają także przy ceremoniach zaślubin, przywożąc pana młodego. Są wtedy pięknie ozdobione. Słonie często zamieszkują świątynie w Indiach. Jedna z nich stworzyła jedyny w swoim rodzaju pałac dla słoni, Punnatthur Kotta, gdzie jest ich ponad 60. Podczas uroczystych obchodów świąt religijnych, przynajmniej jeden z nich jest bogato i kolorowo przystrajany i dźwiga posążki hinduskich bogów na grzbiecie.

Słoń – Zwierzę Mocy, posiada wiele cech, takich jak: siła, cierpliwość, mądrość, wiedza, spokój, wytrwałość, opiekuńczość, odpowiedzialność za siebie i bliskich, to również duma, potęga, pokój (słonie walczą tylko wtedy, kiedy muszą), łagodność, szczęście

Słoń to jedno z nielicznych zwierząt, które występuje w wielu tradycjach i religiach.

W średniowieczu, słoń uchodził za zwierzę niewinne, czyste. To właśnie Arystoteles pierwszy stwierdził, że samiec słonia, podczas dwuletniej ciąży samicy zachowuje wstrzemięźliwość seksualną.

Słonie są wielkimi, bardzo silnymi zwierzętami, które zawsze wzbudzają w nas respekt ale i również podziw, oraz sympatię. Jest to zwierzę, które zawsze żyje w stadzie. Są bardzo opiekuńczy w stosunku do siebie i zawsze służą sobie nawzajem pomocą.

Słoń jako zwierzę mocy przekazuje nam w darze swoją siłę i moc, ale również otwiera wrota do mądrości Ziemi. Przynosi siłę, wytrwałość, stabilność, a z drugiej strony łagodność i ogromną wrażliwość serca. Uczy nas współczucia i cierpliwości. Wyostrza poczucie porządku i sprawiedliwości. Uczy nas szacunku do Życia i Miłości do każdej istoty żywej. Słoń to również wyostrzona intuicja i połączenie ze Źródłem. Jego uszy przekazują nam dar słuchania i zrozumienia, współodczuwania i gotowości do wspierania i pomagania innym wokół.

Siła słonia i jego moc niesie za sobą też wielką odpowiedzialność. Słoń uczy nas i przypomina o naszej współodpowiedzialności za wspólnotę, w której żyjemy.

A tutaj ciekawostka:

W symbolice astrologicznej, słoń jest odpowiednikiem starożytnej „planety” Jowisz.

A miałobyć o Mandali.

42 myśli na temat “Duchowy kompozyt – Mandale c.d.

 1. Piękne te mandale, kwiatowa i bursztynowa bardzo ciekawe.
  Na wzór mandali niektórzy projektują swoje ogrody kwiatowe i warzywne.
  Można znaleźć w sieci wzory mandali na różne okazje, wykorzystujemy je czasem w pracy z uczniami.
  Bardzo są lubiane i uspokajają

 2. Świetna są te Twoje posty, w których przybliżasz sprawy i rzeczy zawierające pewne tajemnice! Bo mandala to zaklęty krąg, który każdy sam sobie przybliża!
  Dziękuję! I pozdrawiam pięknie!

 3. Niektóre blogowiczki nawet szyją mandale z kolorowych tkanin. Wszystkie one wymagają skupienia i zdolności. Podziwiam ich twórców, czy to malujących, rysujących czy szyjących:).

 4. W mandali zdecydowanie jest moc. Nie tylko wyzwala kreatywność, ale przede wszystkim jest rodzajem sztuki, która leczy. Rysowanie mandali wielokrotnie pozwoliło mi się zrelaksować i uspokoić:)

 5. Bardzo przyjemne dla oka obrazki tutaj dodałaś . Mandale, przystrojone słonie. Zauważyłam, że kiedy zaczynam patrzeć na mandalę, to zatapiam się w niej, nie mogę oczu oderwać i czuję się po prostu dobrze i spokojnie. To też dowód na działanie, a może na ich kolory? Od słonia w mozaikach też nie sposób oczu oderwać 🙂

 6. Słonie są wyjątkowe takie potężne i zarazem łagodne. Nie raz się wręczało figurkę słonia na szczęście. trochę ich nazbierałam :D. Moja siostra miała straszną fazę na słonie, uszyliśmy jej z mężem dużego różowego pluszaka :D. Ciekawie wyglądają mandale w połączeniu z tym zwierzęciem 🙂

 7. Do kolorowania nie mam już sił w dłoniach.
  Piękne Twoje propozycje mandali🤗
  Serdeczności zostawiam na miły dzień 🌞☕🌷🧡

 8. Swoją mandalę koloruję już od dwóch lat. Jest porawie na ukończeniu :)!!!
  Słonie to piękne zwierzeta. Ostatnio czytałam córkom wzruszającą książkę pt. ,, Słoń Eryki” Sylvii Bishop…. po tej lekturze jeszcze bardziej polubiłam słonie :D!!!
  Pozdrawiam serdecznie :)!!!

  1. Przeczytałam opis do tej książeczki. Może faktycznie spodobać się młodszej części społeczeństwa. 😁👍👍👍

  1. Słonie to wspaniałe zwierzęta, podobno od kilku lat 12 sierpnia to dzień słonia. Może my w naszym kraju też powinniśmy świętować ten dzień.

 9. Witaj, Krystyno.

  Koło i kwadrat – figury symbolizujące Absolut, więc wszystko, co z nimi związane musi być mistyczne:)
  Piękne mandale. Uwielbiam też te nietrwałe, wyrysowywane na piasku albo układane z kwiatowych płatków, czyli mające ochronną moc rangoli:)

  Pozdrawiam:)

 10. Jestem zaznajomiony Krysiu z Mandalami. Mam ich trochę w domu. Fakt – ich kolorowanie działa relaksująco. Pozdrawiam znad kubka kawy “Anatol”. Dziś się nieco schodziłem. Muszę wychodzić z domu, nie ma innej opcji. Ślę serdeczne pozdrowienia z okolic grodu Kraka 🙂

 11. Najbardziej “wciągnęła” mnie kwiatowa mandala… Słonie są niesamowitymi istotami, powinniśmy się uczyć od nich, my ludzie, miłości, solidarności, współpracy, lojalności i innych najlepszych cech. W ogóle może przyszedł czas, gdy powinniśmy inaczej spojrzeć na naszych braci mniejszych, właśnie jako współbraci, współgospodarzy Ziemi a nie jak na przedmioty użytkowe. Może ten okres, który teraz przeżywamy, ma służyć m.in. nowemu spojrzeniu na otaczający świat?
  Pozdrawiam Krysiu 🙂

  1. Na pewno po tym trudnym czasie na wszystko spojrzymy inaczej. Obecnie wszystko nas cieszy np wyjście do sklepu, spacer po lesie itd itd. A co do będzie pójście do teatru…….

 12. Pokazane przez Ciebie mandale naprawdę piękne i hipnotyzujące jak już wcześniej ktoś zauważył. Pamiętam dobranockę “Proszę słonia”, bardzo lubił ją mój syn. Rzeczywiście człowiek powinien posiadać wszystkie te cechy jakie ma to zwierzę. Dla mnie jednak zawsze pozostanie symbolem szczęścia. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz