Black & white

dalej o kolorach…..

A jeśli chcesz pozostać niewidzialnym dla psychicznej energii innych, załóż coś czarnego lub białego.

C Z A R N Y

Kolor czarny o w naszym kręgu kulturowym prestiż, władza, powaga, inteligencja. Ludzie, którzy sobie go upodobali, są z reguły ambitni, ale i wrażliwi. Dosyć łatwo pobudzają się emocjonalnie (choć też często starają się to ukryć).
Czarny kolor mówi innym, żeby cię traktowali poważnie. Dla Polaków to przede wszystkim kolor żałoby i opłakiwania, ale też ulubiona barwa magów i czarowników. Noszony na większe wyjścia i przy okazji spotkań grupowych może chronić przed niechcianym wpływem.

Kolor ten działa jak tarcza – odbija zło.

wg magicznych narzędzi Sheila

 • kolor czarny związany jest ze śmiercią i zaświatami.

Obecnie kojarzony jednoznacznie ze złem, ale takie przyporządkowanie to prawdopodobnie wynik wpływów kościoła i uznania czarnego za kolor szatana, który miał być opozycją do boskiej bieli.
Czarny uważa się za kolor wiedzy, rzeczy świętych i tajemniczych, jest także kojarzony z magią jako taką. Było to związane z faktem, że noc uważano za porę, w czasie której królowały, kojarzone z magią, istoty nadprzyrodzone. 

Czarny kolor powinny mieć niektóre narzędzia czarownicy – między innymi nóż z czarną rękojeścią (nazywany na Bałkanach kusturą lub kosturą). Czarny był też kolorem ochronnym – wierzono, że każdy nóż z czarną rączką odpowiednio użyty (nie tylko kustura) chroni dom przed brakiem pomyślności. Czarnego używano także do leczenia chorób – do wody dodawano węgli powstałych przez spalenie kawałków drewna (oczyszczenie przez ogień). Tak przygotowaną wodę chory pił albo kąpał się w niej celem odzyskania zdrowia. Czarny wykorzystywano też do odseparowania od siebie dwóch osób (czarna przędza) oraz do wywoływania chorób i szkód gospodarskich.

A tak po prostu : kolor ten kojarzy nam się niezbyt dobrze –

 • czarny kot przynosi pecha,
 • czarna lista zabrania nam udziału,
 • a czarna dziura wciąga wszystko co znajduje się w jej okolicach.

Kolor czarny jest jednak dość uniwersalny, bo kiedy wykorzystamy go w odpowiedni sposób nie kojarzy nam się z niczym i pasuje praktycznie do wszystkiego. Dzięki temu, że nie niesie za sobą zbyt wiele znaczeń, jest świetnym towarzyszem dla innych barw i w połączeniu z nimi wybija ich znaczenie. Z kolei kolory w otoczeniu czerni stają się bardziej nasycone i wybijają się z tła, podkreślone zostają przy okazji ich dynamiczne cechy.

Zbyt dużo czarnego może przytłoczyć obraz, chyba, że w taki klimat właśnie celujemy.

Garnitury czarne kojarzą się z biznesem –

tak czarne to klasyczny wyznacznik elegancji.

Podobnie odbierane są czarne samochody czy opakowania.

Wszystkie produkty zamknięte w małe, czarne pudełeczko, kojarzyć nam się będą z czymś, co jest droższe i bardziej wartościowe od tych zamkniętych w kolorowe czy nawet białe opakowania.

Czarny to też uniwersalny kolor klasy i szyku – ponadczasowa „mała czarna”, czy „black tie” najlepiej pokazuję jak bardzo ta informacja zakodowana jest w naszych umysłach.

B I A Ł Y

U nas biały kojarzymy z czystością, światłem i dobrem, w Chinach dla odmiany to barwa nieszczęścia i żałoby. W naszej kulturze jak wiadomo na pogrzeby ubieramy się na czarno.

B i a ł y wybierają ludzie w okresie, kiedy zaczynają coś nowego w swoim życiu lub wchodzą w nowy rozdział.

Biały kolor przyciąga ludzi kochających wolność oraz optymistycznie patrzących na życie.

Rzadko odpycha innych.

Może kojarzyć się z czystością i niewinnością, dlatego jest to kolor sukni panny młodej. W Azji jest kolorem żałoby, a u nas zakłada się go chętnie zwłaszcza latem, bo jest w nim najchłodniej.

Zgodnie z chrześcijańską ikonografią anioły i zmartwychwstałego Jezusa przedstawia się właśnie w białych szatach.

Kolor ten używany jest w gusłach leczniczych i ochronnych. Chorobę przenoszono na białe przedmioty, a następnie wynoszono je na rozstaje dróg tuż przed nastaniem nocy.

Zachodzące Słońce (kojarzone z kolorem białym) miało zabrać ze sobą chorobę. Na Bałkanach i na wschodzie (m.in. w Rosji) biały to także kolor starości, bo starsze kobiety nosiły na głowach chustki w tym kolorze.

Biały kojarzono tam także z żałobą, nieszczęściami oraz demonicznymi istotami – zgodnie z ludowymi wierzeniami wampiry, lichoradki, strachy, a nawet sama Śmierć nosiły białe szaty.

Zakładamy ten kolor zawsze wtedy, kiedy chcesz poczuć komfort i swobodę. Kojarzony z czystością, niewinnością, ochroną, światłem i zdrowiem.

Zgodnie z chrześcijańską ikonografią anioły i zmartwychwstałego Jezusa przedstawia się właśnie w białych szatach. Kolor ten używany jest w gusłach leczniczych i ochronnych. Chorobę przenoszono na białe przedmioty, a następnie wynoszono je na rozstaje dróg tuż przed nastaniem nocy. Zachodzące Słońce (kojarzone z kolorem białym) miało zabrać ze sobą chorobę.

wg magicznych narzędzi Sheila

Na Bałkanach i na wschodzie (m.in. w Rosji) biały to także kolor starości, bo starsze kobiety nosiły na głowach chustki w tym kolorze. Biały kojarzono tam także z żałobą, nieszczęściami oraz demonicznymi istotami – zgodnie z ludowymi wierzeniami wampiry, lichoradki, strachy, a nawet sama Śmierć nosiły białe szaty. Na Bałkanach i na wschodzie (m.in. w Rosji) biały to także kolor starości, bo starsze kobiety nosiły na głowach chustki w tym kolorze. Biały kojarzono tam także z żałobą, nieszczęściami oraz demonicznymi istotami – zgodnie z ludowymi wierzeniami wampiry, lichoradki, strachy, a nawet sama Śmierć nosiły białe szaty.

sdr

Kolor biały to najjaśniejsza z barw.

Jego dodatek rozjaśnia pozostałe kolory. Powszechnie występuje w naturze, z tego powodu jest znany i używany przez ludzkość już od czasów prehistorycznych.

Wiele malunków naskalnych wykonanych zostało za pomocą kredy. Był stosowany we wszystkich epokach w zarówno w architekturze, malarstwie, jak i produkcji odzieży.

Jest to powszechnie używany kolor również w czasach współczesnych.

A może wy chcecie coś dodać do tej symboliki kolory czarnego i białego….

56 myśli na temat “Black & white

  1. Kolor ubrania, można stwierdzić, mówi o twoim nastawieniu do życia w danym dniu. Ciekawe. Obserwując siebie , coś w tym jest. Pozdrawiam

 1. Zahaczyłaś o magię, to dodam, że świecy czarnej używa się podczas kończenia jakichś procesów, odcinania. To także świeca używana podczas egzorcyzmu. Stosuje się ją też podczas oczyszczania mieszkań albo podczas regresu (rzadko). Jeśli w danym momencie nie posiadamy konkretnego koloru świecy, wystarczy zapalić białą, ponieważ biały kolor posiada w sobie wszystkie kolory. Przy zapalaniu szepczemy do płomienia intencję. Jakiś czas temu zaczytywałam się tego rodzaju wiedzą, szukając dowodów na stwierdzenie, że to nasze myśli nadają kształt i formę nieskończonemu polu energii 😀

  1. Nie wiedziałam, że są świece czarne. Płomień świecy, ewentualnie zapach (bo są przecież świece zapachowe) pomagają ukoić nerwy, zrelaksować się. Wynika z tego, że świeca biała dobra na wszystko.

 2. Lubię zdjęcia czarno-białe, mają klimat!
  Biały kolor jest zawsze odświeżający, według mnie, równie elegancki, jak czarny.
  Natomiast czarnego nie lubię, przygnębia mnie, ale fakt, na niektóre okazje jest to najlepsza opcja…

 3. Ile niezwykłych ciekawostek o tych ,,najprostszych” kolorach. Biel i czerń to baza, podstawa… ich wyrazista symbolika daje im pierwszeństwo wśród innych barw!!!

 4. Nie ma koloru białego, bo tak doskonała czerń nic nie mogą pokazać. albo też nic nie widać “w ich wnetrzy”. Dopiero pośredniość barw ma możliwość rysowania obrazu.

  1. Oczywiście, czarny kolor w naturze nie istnieje, bo nawet sadź z kominka nie jest czarne. To tylko wszystko nasze złudzenie. Serdeczne pozdrowienia.

 5. Uwielbiam fotografie czarno- białe.
  Bardzo ciekawy post. Lubię te klimaty. O bieli też kiedysśnapisałam post, ale dość głęboko, nie mam czasu szukać 🙂
  Czerni w mojej garderobie najwięcej. Bo lubię, nie muszę 🙂 No i samochód musi być obowiązkowo czarny 🙂

  1. Okazuje się, że czarny kolor ma dużo zwolenników. Ja raczej omijam w czarne ubranie. Serdeczne pozdrowienia.

 6. Kolejna spora dawka ciekawostek 🙂 Lubię czarny, dobrze się w nim czuję, bardziej seksownie. Zresztą jestem czarownicą co się dziwić, nawet czarnego kota mam i tylko szczęście mi przynosi 🙂 A teraz mam ochotę na małą czarną 😉

  1. Oh nie wiedziałam, że jesteś czarownica. Chyba póki co jedyna wśród moich znajomych(przynajmniej z tych, które się do tego przyznały). Serdeczne pozdrowienia.

  1. A jednak, okazuje się, że inni szukają znaczenia w różnych barwach, kolorach. I jest ich tzn tych znaczeń wcale nie mało. Pozdrawiam

 7. Bardzo lubię czerń i biel i to od dawna. Biel lubię nie tylko w ubraniach ale też w domu, kocham białe kwiaty. Tak więc biel i czerń zawsze👍👍 na Tak!!! Jak parę lat temu chwaliłam kolory to pochwaliłam też biel i czerń… serdecznie pozdrawiam Krysiu, miłego dnia życzę… Barbara Bastamb

  1. Witam Basiu. Temat kolorów jest tak ogromny jak morze. Wszyscy mają swoje ulubione kolory kwiatów, ubrań. Znają znaczenie tych kolorów. Mają jakieś emocje związane z nimi. Dla mnie jest to zjawisko frapujące i zaskakujące. 🤔

 8. Wspaniały wpis Krysiu. Podam ciekawostkę – w rodzinie mojego Śp. Taty nie noszono żałoby zbyt długo. Dla mnie kiedyś czarny był ulubionym kolorem, teraz preferuję kolory jasne. Fakt – zwłaszcza latem. Takie pstrokate. Pozdrawiam znad kubka bezkofeinowej kawy. Dziś schodziłem sześć razy i wyłaziłem z mieszkania sześć razy. Bardzo bym Cię chciał widzieć na blogu Księga Nocy. Wielkie oczekiwanie się pisze i pisze, co kilka dni – nowe odcinki. Raczej powalczę o wydanie e – booka. Ale Twój wpis – fenomenalny ! Pozdrawiam znad kubka bezkofeinowej kawy. I przesyłam serdeczności 🙂

  1. Dziękuję, miło jak ktoś zauważa wkład autora wpisu. Trzeba wychodzić np na spacery, po zakupy itd. Dzięki za zaproszenie, na pewno zajrzę. Serdeczne pozdrowienia.

 9. Kolory czarnego nie lubię, zwłaszcza w strojach!
  Czarno- białe zdjęcia owszem- tak.
  Biel lubię,bo jest sterylna, niewinna i świeża🌼
  Pozdrawiam serdecznie z samego ranka i życzę miłego całego nowego tygodnia 🧡🌤️🤗

 10. Nie przepadam za bielą, a nawet jest ona dla mnie nie twarzowa. Biel szybko możemy zbrudzić. Na Bieli wszystko widać.
  Dobrze też czuję się w ciemniejszych kolorach, ale nie koniecznie w czerni. Jak byłam młodsza to bardzo uwielbiałam czerń. Obecnie moim ulubionym kolorem jest niebieski, a męża zielony 😉
  Pozdrawiam.

 11. Ciekawy artykuł. Lubię się ubierać na czarno i mam aż za dużo takich rzeczy. To zdjęcie lasu w kwadracie bardzo mi się podoba 🙂

Dodaj komentarz