Drewniana róża …

Zawsze szyszki wzbudzały moje ogromne zainteresowanie :

 • kształt szyszki może być bardzo harmonijny i proporcjonalny czyli po prostu są bardzo zgrabne
 • są szalenie ozdobne
 • są wytrzymałe na zniszczenie , na zgniecenie.

Poszukałam i pogrzebałam na temat szyszek i tutaj opiszę co odkryłam.

Już kilkaset lat temu szyszka była boskim znakiem, atrybutem żywotności.

To szyszka wieńczyła tyrs, czyli laskę Dionizosa.

Symbolizowała las oraz boginię przyrody i życia, nazywaną przez Rzymian Wielką Matką.

Z szyszek robiono amulety – kto je nosił, płodził zdrowe dzieci. Jeśli na starociach znajdziecie rzeźbione drewniane łoże, które ozdobiono motywem szyszki – kupcie je natychmiast.

Znak szyszki jest rodzajem talizmanu przeciw urokom, które odbierają siłę kochankom.

W starożytności szyszka była symbolem płodności i łask , którymi bogowie obdarzają ludzi. Królowie składali je w ofierze bóstwom.

W symbolice chrześcijańskiej szyszkę pinii łączy się z drzewem życia.

Według św. Ambrożego fakt zdolności pinii do OWOCOWANIA O KAŻDEJ PORZE ROKU JEST SYMBOLEM DOCZESNEGO ŻYCIA NATURY I JEDNOCZEŚNIE WIECZNEGO ŻYCIA.

A szyszki to po prostu……

– kwiatostany roślin szpilkowych 

Iglaki mają dwa rodzaje kwiatów. Wiosną osobno rozwijają się kwiaty męskie i żeńskie. Przeważnie oba rodzaje występują na jednym drzewie, jak u sosenświerków i jodeł .

Szyszki zbudowane są z osi tzn oś na której gęsto ułożone są pojedyncze kwiaty , czyli łuski nasienne wraz z zalążkami i łuskami wspierającymi. Łuski wspierające u sosen i świerków są drobne , zrośnięte z łuskami nasiennymi i niewidoczne.

W trakcie dojrzewania nasion oba rodzaje łusek drewnieją.

Zastosowanie szyszek dawniej i obecnie:

 • SYROPY Z SZYSZEK SOSNY.
 • Pokarmy godowe dawnych Słowian . Jadano wtedy na przednówku – korę i szyszki.
 • Słowianie czesali się szyszką.
 • Szyszka jako ozdoba florystyczna – ja strasznie lubię zbierać szyszki latem , a jesienią wykorzystywać je do ozdoby mieszkania.
 • Szyszki doskonale nadają się na podpałkę w kominku – zwłaszcza jeśli wcześniej podeschły. Dlatego warto je zacząć zbierać wczesną jesienią. Błyskawicznie rozniecają ogień, palenisko ładnie pachnie lasem,
 • Szyszka weselna – pod Rzeszowem piekarka robiła szyszki – półkruche ciasto francuskie w rozmaite kształty . Nawet był zwyczaj – kiedy orszak weselny mijał ludzi , rozrzucano hojną ręką szyszki.

Sennik mistyczny ( wybrane fragmenty):

jeżeli w czasie snu zobaczymy szyszkę to :

Widzimy szyszkę  –   Twoje stosunki z partnerem będą dobre jak nigdy….
Widzimy na drzewie –   wyjątkowe zdrowie i samopoczucie na stare lata….
widzimy zielone –   dobry czas na rozpoczęcie długoterminowego przedsięwzięcia….
Widzimy na ziemi –   wróży cichą, lecz piękną starość….
Znajdujemy w nietypowym miejscu –   nieoczekiwane szczęśliwe zdarzenie w Twoim życiu….

Wskazówka Do Prawidłowego Odczytania Snu….

Szyszki to symbol płodności natury która tak a nie inaczej zapewnia przetrwanie każdemu z gatunków.  

Szyszki reprezentują płodność osoby z nimi utożsamianej w śnie. Urok różnego rodzaju szyszek jest powszechnie znany w snach jest symbolem powodzenia u płci przeciwnej, osobistego czaru i powabu im w śnie szyszka jest atrakcyjniejsza tym lepiej to świadczy o jej posiadaczu. Kształt szyszki i wielka liczba dobrze osłoniętych nasion symbolizuje wielka mądrość natury w sposobie opieki i ochrony nad zachowaniem i kontynuacja życia dla każdego gatunku. Szyszka symbolizuje kształt Wszechświata, jego płodność, ewolucję i odrodzenie, zewnętrzną aktywność przy równowadze wewnętrznej, kult życia, z jednej strony rzecz mało wartą z drugiej jako zarodek życia bezcenną, wyzwolenie przez łaskę.  Szyszka łączy się z pojęciem koła i trójkąta, poświęcona Baalowi-Hadadowi, semickiemu bogu płodności, deszczu i rosy, i jego małżonce Aszerah, asyryjskiej bogini miłości i płodności Isztar.   Szyszka sosnowa, wyobrażana często w ręku Dionizosa, trzymana jak berło symbolizujące trwałość, nieśmiertelność życia roślinnego, potęga żywotności i płodności, wieczny powrót roślinności na ziemię, odrodzenie.  Szyszka zwrócona szerszym końcem ku dołowi to równowaga, nieruchomość, stałość, ciążenie, zwrócona szerszym końcem ku górze to ruchliwość, światło……, Szyszka sosnowa między dwoma kogutami spierającymi się o nią symbolizuje prawdę oczywistą podobnie jak dwa smoki spierające się o perłę……

Zaskakujące ile zwykła szyszka ma symboli, znaczeń…….

C i e k a w o s t k i :

Nocnica – postać demoniczna -nie wiadomo jak w mniemaniu ludu wyglądały, czasem opisywano je jako długonogie istoty zamieszkałe w lesie, tańczące w szale albo czeszące się szyszkami.

Na Śląsku nocnicą nazywano demona płci żeńskiej, duszącego ludzi we śnie – zwłaszcza niemowlęta – i sprowadzającego choroby.

Jeszcze o szyszce chmielu.

Szyszki chmielu – zioło Słowian

Dawniej nasi przodkowie używali chmielu w

alkoholu, miodzie i swoich wypiekach, by podkreślić ich smak.

Zioło było ważne także w polskim folklorze. Podczas ceremonii ślubnej matka panny młodej obsypywała szyszkami chmielu z fartucha wszystkich biesiadników, którzy zmierzali powozami na wesele. Rytuał ten miał zapewnić pomyślność w małżeństwie oraz wierność męża.

Szyszki chmielu były niezbędnikiem domowej apteczki, szeroko stosowanym w medycynie ludowej. Do dzisiaj są ulubionym ziołem naszych babć, naturalnym lekarstwem na gorączkę, bezsenność, stres czy brak apetytu.

Szyszki chmielu – właściwości lecznicze

Szyszki chmielu faktycznie

uspokajają umysł i relaksują ciało, gdy wypijemy je jako napar lub dodamy do gorącej kąpieli ziołowej.

Dawniej wypełniano nimi poduszki, by szybciej zapaść w głęboki sen. Każdy wybierał sposób najlepszy dla siebie, gdyż herbata z zaparzonego chmielu ma smak niełatwy do przełknięcia. Taka herbatka działa natychmiast po wypiciu. Ciało staje się maksymalnie rozluźnione – z mięśni znikają napięcia, a w umyśle pojawia się błogi spokój. Organizm zaczyna się relaksować i przygotowywać na sen. Posiada też działanie antybakteryjne – pomaga w walce z wirusami, grzybami oraz bakteriami. Badania naukowe potwierdziły także jego działanie przeciwnowotworowe. Zioło stało się popularnym składnikiem leków aptecznych na wiele schorzeń. 

Ja tyle znalazłam na temat drewnianej róży , na pewno to nie wszystko. Może wyy coś więcej wiecie na ten temat…….

47 myśli na temat “Drewniana róża …

 1. Szyszka jest też naturalnym barometrem. Gdy się rozkłada- będzie wyżowa, ładna i słoneczna pogoda. Gdy się składa- zwiastuje deszczowy niż. Sprawdziłam. Działa:-)
  Miłej soboty.

 2. No popatrz, zwykła szyszka, a tyle ciekawostek, o wielu nie miałam pojęcia.
  Szyszki są super, gdy widzę gdziekolwiek to nie mogę się oprzeć, by nie zbierać, powąchać, jedną sporą wozimy w aucie, znaleziona nad morzem.
  Szyszki chmielu pięknie pachną!
  Bardzo ciekawy post!

  1. Oczywiście dla mnie zainteresował mnie kształt szyszki, tak jak tytuł drewniana róża. Czyż nie jest to prawda!!. Czasami szyszka jest tak kształtna jak “baletnica”. Serdeczne pozdrowienia.

 3. Mam tylko dwie. Za to bardzo duże, przywiezione z Grecji, z lasu piniowego. Bardzo ciekawie napisałaś o czymś tak banalnym jak pospolita szyszka, przez co straciła swoją banalność,:)

  1. Dzięki. Dla mnie szyszka nie jest banalna, ale zgodzę się z tym…. mało kto na nią zwraca uwagę. Ciekawi mnie jeszcze jak odporna jest na ściskanie tj czy dzięki kształtowi – szyszka jest taka odporna na zniszczenie, czy dzięki materiałowi z jakiego jest zbudowana. Niestety nie na ten temat nigdzie nie znalazłam. Serdeczne pozdrowienia.

 4. Piękne są szyszki i symboliczne, ale sam wyraz, sama nazwa kojarzy się z największym szkodnikiem i niszczycielem szyszek ministrem Szyszką.

 5. Totalnie mnie zaskoczyłaś. Nie miałam pojęcia o większość rzeczy, które wypisałaś :D, ogółem nigdy na szyszki nie zwracałam szczególnej uwagi, czasem się je zbierało, potem się ich pozbywało, szyszka szyszunia, ale jednak tylko szyszka 😛 a tu tyle ciekawostek 🙂 aż człowiek inaczej patrzy na proste rzeczy 🙂

 6. O jej, ile ciekawostek na temat szyszek. Uwielbiam spacerować po lesie. Moje dziewczynki zbierają wtedy naręcza szyszek. Nie spodziewałam się, że mają one tak… bogatą historię :D!!!
  Pozdrawiam serdecznie :D!!!

 7. Lubię ciekawe szyszki, oglądam zawsze, parę mam w domku z podróży.
  Uwielbiamy je Dzieci, zbierać na spacerkach:)
  Mnóstwo ciekawostek zebrałaś:)
  Serdeczności zostawiam moc;)

 8. Mam ogromną szyszkę świąteczną, przewiązaną kolorową wstążką, maleńkie szyszeczki posypane pudrem , które rozstawiam gdzie bądź, i wieniec z maleńkich szyszeczek, który czasem jest w przedpokoju podwieszony, a czasem na zewnątrz, na drzwiach wejściowych. Gdy wisiał pierwszy raz na zewnątrz, trzeba było szybko zdejmować, bo ptaszęta tak wydziubywały ziarna, że miałam obawy o całość drzwi!
  Świetnie opisałaś szyszki, małe , duże, po co i dlaczego są – w ogóle, ilość informacji ogromna, i stąd mój podziw dla Ciebie, jako Poszukiwaczki! :-))))

  1. Dziękuję, w końcu z małych spraw, rzeczy powstają wielkie i piękne. Od czegoś trzeba zacząć. Serdeczne pozdrowienia.

 9. Krysiu, już wiem gdzie szukać wyjaśnienia jak mi się szyszka przyśni 😉 Nocnice – nieraz się plączą po ulicach miast w sobotnie noce, wracając z imprez (tzn. tak było w czasie przedwirusowym). Co do szyszek chmielu to ciekawe czy można je dostać w zielarni. Teraz bardzo by się przydał środek na rozluźnienie, uspokojenie i dobry sen.
  Super wpis! Uściski serdeczne 🙂

 10. Szyszka dobra na wszystko? 😉
  W moim domu genialnie zdaje egzamin jako psia zabawka. Jeden z moich psów to uwielbia!
  Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

 11. Piękne zdjęcia i tyle ciekawostek! Mnie zawsze podobały sie kształtne szyszki sosnowe. Zbierałam bez celu, dla ładnego widoku. A tu tyle właściwości. Mam też piękne i duże szyszki znad Atlantyku. Pomalowane srebrolem i złotolem są zawsze obecne na Gwiazdkę. Mam też ładne, kształtne szyszki świerkowe, delikatniejsze i mniej trwałe, ale jako ożdoba świąteczna też ciekawe. Nawet moja mała wnusia doceniła oryginalność szyszek i na spacerach po lesie zbiera szyszki i sie nimi bawi. Pozdrawiam serdecznie:)

 12. Bardzo dużo ciekawych rzeczy dowiedziałam się od Ciebie o szyszkach a ja po prostu bardzo je lubię, w okresie świąt Bożego Narodzenia mam wszędzie a jesienią nie tylko w domu ale też na balkonie. Właśnie pochowałam, na wszelki wypadek gdybym mało nowych zebrała ha,ha… serdecznie pozdrawiam Krysiu…

Dodaj komentarz