…. taka sama, a jednak inna _Warszawa.

Pierwsza strona książki.

.Dobrosław Kobielski wieloletni dziennikarz czasopisma “STOLICA”.

Książka jest monografią Warszawy przedwojennej. Nie porusza wielu aktualnych w tym czasie zagadnień miasta i nie rości sobie bynajmniej pretensji do naukowego opracowania, ale zawiera wspaniałe fotografie tamtego miasta. Można napisać, że zawiera pejzaże dawnej Warszawy.

Kilka słów od autora – uważam za bardzo ciekawe i ważne.

——————————————————————————————————————–

Dawny pałac Jabłonowskich – ratusz warszawski w międzywojennym dwudziestoleciu.

——————————————————————————————————————–

O charakterze i urodzie przedwojennej Warszawy świadczą nie tylko budynki lecz równiez mieszkańcy , powozy , samochody sprzed lat.  wspomnienia Antoniego Słonimskiego

Czy przedwojenna Warszawa to tylko :

‘Ciemne ulice pokryte kocimi łbami, cuchnące moczem końskim’- wspomnienia Antoniego Słonimskiego.

CHYBA JEDNA NIE…………………………….

——————————————————————————————————————–

Rynek Nowego Miasta – kościół Sakramentek.

Plac Unii Lubelskiej w 1932 roku.

Hala Dworca Głównego w Warszawie.

Widok placu Zamkowego i Krakowskiego Przedmieścia.

Wisła i widok od strony Pragi.

Ulica Dolna przy ul.Zajęczej.

Wał Miedzyszyński.

Nowy Zjazd.

Wisła i widok na Pragę.

W czasie I wony światowej przemarsz wojsk przez most pontonowy.


To tylko kilka zdjęć wybranych z ksiązki . Naprawdę zdjęcia są unikatowe.

Zwykło się nazywać Warszawę tego okresu „wesołą Warszawą” i „Paryżem Północy”.

Być może robiła ona wrażenie Paryża na prowincjonalnych kupcach rosyjskich, którzy tu spędzali noce w szantanach , oberżach.

– Antoni Słonimski

A wy co myślicie o przedwojennej Warszawie.

74 myśli na temat “…. taka sama, a jednak inna _Warszawa.

 1. Bardzo lubię i bardzo cenię takie wydawnictwa. Dla stałych mieszkańców są źródłem wspomnień, dla nas źródłem wiedzy historycznej, na ich podstawie odbudowano wiele budynków, jak sądzę.
  Naszemu miastu tez poświęcono kilka takich wydawnictw, wszystkie są ciekawe, tym bardziej, ze niektórych budynków juz nie ma, a niektóre miejsca wyglądają zupełnie inaczej.

  1. Gdzieś z dna bibloteczki wyciągnęłam książkę, którą przeczytałam z wypiekami na twarzy. Zdjęcia spowodowały falę wspomnień i zadumy…. jak to się wszystko zmienia. Serdeczne pozdrowienia.

 2. Lubiłam słuchać rodzinnych opowieści o Warszawie przed i w czasie wojny i powojennych historii, o tym jak miasto wracało do życia. Mam dużo starych zdjęć.
  Darzę Warszawę olbrzymim sentymentem, bo to moje miasto i wiążą się z nim wszystkie wspomnienia z dzieciństwa i młodości. A szczególnie bliskie jest mi Stare Miasto.
  Pozdrawiam serdecznie.

  1. Warszawa to piękne miasto, jest związanych z nią dużo legend, wspomnień. Można by dużo pisać i mówić ja się ograniczyłam tylko do kilku zdjęć. Pewnie wrócę jeszcze do tematu. Serdeczne pozdrowienia.

 3. To książka na pewno ciekawa i cenna, zwłaszcza dla rdzennych mieszkańców stolicy, którzy miasto dobrze znają – “od podszewki”. Pewnie każdy chętnie przeczytałby taką książkę o swoim mieście. Pozdrawiam 🙂

  1. Tak książka szalenie ciekawa, opisuje charakterystyczne miejsca Warszawy. Pokazuje kawałek historii miasta. Serdeczne pozdrowienia.

 4. Bardzo lubię oglądać stare zdjęcia, zobaczyć jak to kiedyś wyglądało. Czuję zupełnie inną atmosferę. Pamiętam, jak ktoś mi przesłał filmik, jak wyglądało moje miasto parę lat temu, jak byłam dzieckiem. Powiem Ci, że podobało mi się dużo bardziej niż teraz. Było tyle zieleni i uśmiechniętych buzi. Było tak swojsko i przyjemnie, bardzo mi tego brakuje. Była zupełnie inna atmosfera, którą moje miasto straciło na zawsze, szkoda. Tym bardziej lubię oglądać takie zdjęcia, przypominają mi moje dawne miasto pełne natury, a nie betonu, jak obecnie.

  Uściski serdeczne. :******

  1. Było więcej zieleni, mniej samochodów, reklam z materiału – to chyba we wszystkich miastach dużych i małych jest zauważalna zmiana. 😉

  1. Miasto, które związane jest ze wspomnieniami z dzieciństwa i młodości, miasto zmieniające się na naszych oczach ma duży wpływ i znaczenie dla każdego mieszkańca. Serdeczne pozdrowienia.

 5. Pięknie wygląda Warszawa na starych fotografiach, bardzo lubię oglądać budynki, ulice, place w miastach, których już nie ma.
  Pozdrawiam serdecznie

  1. W tym wypadku chyba się zgodzę z Tobą. Wiadomo, zmiany czasami zmieniają rzeczywistość na bardziej sensowną, tworzą nowe klimaty. Pozdrawiam

  1. Witam, podobno za dużo jest książek – biblioteki nie chcą przyjmować książek z okresu PRL. W książkach z tamtego okresu naprawdę jest tyle wartościowych wiadomości. 🙄

 6. Pamiętam, kiedy byłam dzieckiem i zbierało się pieniążki na upiększanie Stoch.
  Miałam łzy w oczach, kiedy oglądałam czarno- białe zdjęcia zniszczonej Warszawy.
  To fenomen, że teraz tak pięknie wygląda, po tak silnych stratach z czasów wojny!
  Kochana, bardzo dziękuję za ten post🧡🤗
  Serdeczności przesyłam moc🌷🍵🍰🌤️🙋

  1. Witam, Warszawę odbudowywała cała Polska – cegły były przywożone z Wrocławia, z Mazur. Na pewno wygląd miasta jest wrócił do dawnej świetności, a chyba nawet prześcignął. 😉

 7. Uwielbiam stare zdjęcia i często grzebie i wyszukuje takie fotografie z mojego rodzinnego miasta. Jk juz się dokopię to próbuje rozszyfrować jak to było kiedyś, bo troszkę sie zmieniło. Jedna ulica została i kilka budynków. a reszta strasznie się zmieniła i aż ciarki mi przechodzą jak na to patrzę…

  1. Tak poszukiwania historii domów, ulic może być pasjonująca. Ja kiedyś przez przypadek dowiedziałam się, że w domu w którym mieszkałam była siedzibą oficerów niemieckich w czasie II wojny światowej. BRRRRRRRRRRRRRRR

 8. Warszawa – miasto, które miało zniknąć z powierzchni ziemi. Niemcy konsekwentnie swój plan realizowali. Trudno więc się dziwić, że Warszawa z międzywojnia wygląda inaczej niż ta, którą ja od czasu do czasu odwiedzam.
  Bardzo lubię oglądać stare, archiwalne zdjęcia. Nazwałabym je swoistym fotograficznym skarbem.
  Pozdrawiam:)

  1. Warszawa – miasto rozwijające , tyle obecnie się w niej buduje domów , biurowców zmienia swoje oblicze …..ale to chyba dobrze.Pozdrawiam

  1. Wszyscy narzekają na pośpiech ,a dzisiaj jest ŚWIATOWY DZIEŃ POWOLNOŚCI , coś w tym jest potrzeba spokoju ….tylko od nas zależy jak będziemy żyć.

 9. Przeczytałam z wielką przyjemnością, tym bardziej że dawnej Warszawy już nie ma i tej niepowtarzalnej atmosfery, która towarzyszyła dawnym czasom. Zdjęcia przypominają i wprowadzają w niepowtarzalny klimat i zieleń, bo place były obsadzone drzewami, które dawały cień, a kostka przepuszczała wodę. Dziś wybetonowana staje się latem rozżarzoną patelnią.
  Serdeczności zasyłam

 10. Mnie też zwykle ciekawią zdjęcia naszych miast, zrobione dawno temu. Widać na nich jak bardzo miasta rozrosły się i rozwinęły. A Warszawa to też inna sprawa, bo nasza stolica dzisiaj mogłaby wyglądać inaczej, gdyby nie niosąca zniszczenie, II wojna światowa. Miałaby inny klimat, tak myślę.

 11. Jeju jaki kontrast pomiędzy tym co było kiedyś a tym co jest obecnie. Wspólne elementy wyłapuję po przyjrzeniu sieę jak patrzę na takie zdjęcia mojego miasta i porównuję z tym co dzieje sie z moim miastem.

 12. I to wszystko zniszczyli Niemcy a poprawili sowieci , którzy zadomowili się w Warszawie uznając ją za miasto rodzinne. Pozdrawiam spod starego obleśnego klienta, który dyszy i jęczy a ja wciąż słyszę to nad sobą.

 13. Tak wielkie zniszczenia… Warszawa była wyjątkowa i piękna, Warszawa dla mnie nadal jest wyjątkowa i piękna, straszna wojenna historia ale siła Stolicy większa. Uwielbiam stare info i zdjęcia miast polskich zwłaszcza Warszawy, dziękuję więc 🙂

  1. Warszawa jak każde duże miasto miala i ma swoje wewnętrzne życie, swoje zakamarki i wielkie place. Serdeczne pozdrowienia.

 14. Bardzo lubię Warszawę, ale mam wrażenie, że to jak mocno została doświadczona w czasie wojny, wciąż jest odczuwalne. Zdarza mi się oglądać tego typu zdjęcia i za każdym razem robią na mnie tak samo ogromne wrażenie. Jednak większości z tych fotografii wcześniej jeszcze nie widziałam.

Dodaj komentarz