Wakacyjne cudeńka.

Bursztyn od niepamiętnych czasów wędrował znad Morza Bałtyckiego na południe. Dziś bursztynowy szlak prowadzi wzdłuż polskiego wybrzeża – przez muzea, galerie i pracownie artystów, które z prawdziwych bursztynów wytwarzają istne arcydzieła.

Nazwy tego kamienia

JANTAR , AMBER , ELEKTRON, SUKCYNIT

– nadawano mu różne nazwy.

Najbardziej popularna pochodzi od niemieckiego słowa

„Bernstein” – kamień, który się pali.

———————————————————————————————————————————————————————————–

– Drzewa bardzo intensywnie żywicowały  , w Zatoce Gdańskiej , znajdowało się ogromne morze. Ruchy geologiczne sprawiły, że bryłki bursztynu spływały na południe, później były przenoszone przez lodowiec. Tak znalazły się tutaj, wokół Zatoki Gdańskiej.

fragment wypowiedzi dr Anny Sobeckiej o pochodzeniu tego kamienia

——————————————————————————————————————————————————————————-

Bursztyn już od dawna odgrywał ważną rolę w gospodarce regionu.

Bursztyn jest stosunkowo łatwy w obróbce. Nic dziwnego, że od wieków to ulubiony materiał wielu artystów. Pierwsze ozdoby pochodzą z epoki kamienia, w średniowieczu wytwarzano z niego różańce i płaskorzeźby, później także kielichy, szkatuły, zdobienia. I oczywiście biżuterię.

Bursztyn był od dawna obiektem pożądania w całej Europie, ale nie tylko. Najbardziej znane i poszukiwane “złoto Bałtyku”.

Dzięki niezwykłym właściwościom i naturalnemu pięknu budził podziw i zainteresowanie. Był ceniony i poszukiwany, nie tyle ze względu na jego wymierną wartość lecz symbolikę i magiczną moc. Wykorzystywano go jako surowiec dekoracyjny do wyrobu ozdób, przedmiot handlu oraz środek płatniczy. Przypisywano mu także właściwości lecznicze.

Bursztyn przez wiele wieków był towarem popularnym i pożądanym nie tylko przez rodowitych mieszkańców wybrzeży Bałtyku lecz także Fenicjan, Persów, Greków oraz Rzymian. Już w I w.n.e. podbił rynek rzymski stając się symbolem potęgi i wpływów Imperium Rzymskiego.

Latarnia, zatoka, morze.

Polski bursztyn

jest wyjątkowy, najpiękniejszy i najcenniejszy. Posiada tak szczególne piękno i magię, że wybierali się po niego nad Morze Bałtyckie Fenicjanie chociaż posiadali własne pokłady .

Bursztyn od pradziejów wpisany w kulturę regionów nadbałtyckich nadal wzbudza niesłabnące zainteresowanie, urzeka tajemniczością, różnorodnością form i barw. Kunszt oraz piękno użytego do wyrobu ozdób surowca powodują, że bursztynowe dzieła nadal zachwycają czarem i magią tego minerału.

Niezwykłe były kunsztowne wyroby nadbałtyckich mistrzów bursztyniarstwa doby renesansu stając się prezentami dyplomatycznymi na dworach papieskich, carskich, królewskich a także sułtańskich. Bursztyn posiadając unikalne właściwości stał się motywem przewodnim dla wielu legend, podań i mitów, zarówno w rodzimej kulturze ludowej jak i kulturach Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Czasami obrazy o tematyce marynistycznej, ich osobliwy klimat i osobliwe zjawiska mu towarzyszące mogą być podkreślane różnorodnymi okruchami bursztynu. patrząc na te obrazki można poczuć przypływające fale morskie i szum spienionej wody oraz charakterystyczny krzyk mew. Prawie jak nad brzegiem Bałtyku…

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Można dużo pisać o bursztynie , o jego właściwosciach i zastosowaniach ja jednak pokażę cudeńka- “deptakowe dzieła sztuki” z dodatkami bursztynu . Każdy na pewno je zna , można je spotkać we wszystkich miejscowosciach nadmorskich. Dla mnie te obrazki są swoistymi , jedynymi , niepowtarzalnymi, urokliwymi cudeńkami – “małymi dziełami sztuki “……..bo jak można powtórzyć obrazek z dodatkiem takich samych kamieni…….jest to po prostu nie możliwe.

Będąc nad polskim morzem zawsze starałam się znależć jakiś nietypowy , trochę inny taki obrazek będący moim wspomnieniem upalnych dni, widoku morza.

Latarnia morska i żaglówka na morzu w czasie sztormu
latarnia morska w słonecznym dniu przy drzewie ( liście drzewa są tak lśniące i błyszczące jak bursztyn w słońcu.

Co myślicie :

czy te obrazki można zaliczyć do maych “dzieł sztuki” czy też są to poprostu zwykłe ……….kicze.

54 myśli na temat “Wakacyjne cudeńka.

 1. Za takim wykorzystaniem bursztynu nie przepadam:-(
  Mam kilka okazów bursztynu , niektóre dostałam w prezencie.
  Nad morzem kupiliśmy malutkie kryształki w butelce.
  Bursztyn sam w sobie jest piękny i nie potrzebuje oprawy przesadnie dekoracyjnej…

 2. Bursztyn jest piękny! Bardzo lubię bursztynową biżuterię, szczególnie podoba mi się bursztyn w połączeniu ze złotem:-) W Krakowie jest bardzo dużo sklepików (np.w Sukiennicach) oferujących przeróżne bursztynowe wyroby.
  Te zdobione bursztynem obrazy też bardzo mi się podobają:-)
  Pozdrawiam serdecznie.

 3. Ten ostatni bardzo mi się podoba. 🙂
  Moja mama uwielbia takie tradycyjne bursztyny. A ja lubię te w zielonym odcieniu.
  A nalewka bursztynowa jako lekarstwo jest w moim domu zawsze gotowa. Jak jedna sie kończy, to zalewam drugą porcję.

  1. Bursztyn albo na obrazku przedstawiającym noc z gwiazdami nad zatoką morską albo bursztyn nad brzegiem morskim w upalny letni dzień. Co kto lubi. Serdeczne pozdrowienia.

 4. Jeśli jest coś czego zazdroszczę ludziom to właśnie talentu malarskiego.
  Kiedy patrzę na nasz cudowny świat bardzo chciałabym potrafić przenieść na płótno jego piękno:)
  Pozdrawiam:)

 5. Mam naszyjnik z bursztynu. Traktuję go jak talizman.
  Kiedyś o nim napiszę…..
  A Tobie dziękuję za bardzo wartościowy tekst i piękne obrazy – oczywiście że są one dziełami sztuki…
  Najserdeczniej Cię pozdrawiam…

 6. Witaj Krystyno.
  Kiedyś córka mi taki bursztynowy obrazek z latarnią podarowała. Kupiła go nad morzem.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

 7. Mnie bursztyn zawsze fascynował. Pierwszym nabytkiem była broszka “Mewa”, choć nie mam gwarancji, że z prawdziwego bursztynu. Potem kupiłam sznur korali w kształcie sześcianów, pierścionek z oczkiem bursztynowym i kolczyki. Jednak w każdym z tych przypadków nie miałam pewności, że to prawdziwe “złoto Bałtyku”. Nie mam jej również przy biżuterii odziedziczonej po mamie, choć ona twierdziła, że bursztyn jest prawdziwy. Co do Twojego pytania, to odmiennie niż Jotka jestem za wykorzystywaniem “okruchów”. Gdyby te obrazy były tylko namalowane, to być może niektórzy uznaliby je za kicze. Ponieważ mają te bursztynowe elementy, to niejeden uzna, że warto mieć taki obraz na ścianie, bo będzie działał jak amulet i chronił dom. Mnie w każdym bądź razie te bursztynowe drzewa sie podobają. Pozdrawiam.

  1. W moich skromnych zbiorach biżuterii również posiadam pierścionki i naszyjniki z bursztynem. Chyba jest to najpopularniejszy kamien stosowany do ozdób w naszym kraju. Obrazki z drobinkami bursztynu moim zdaniem przykuwają wzrok chyba każdego. Obraz z bursztynem to faktycznie taki swoisty amulet. Serdeczne pozdrowienia

 8. Kocham bursztyny! Trochę bursztynowej biżuterii odziedziczyłam po Mamusi, a sama tez kupuję czasem jakis drobiazg, jak broszka czy kolczyki. Zawsze w polączeniu ze srebrem! Nie jest tego dużo, ale ja ogólnie nie jestem biżuteryjna.
  Weekendowe pozdrowienia!

 9. Dla mnie to nie są kicze. Kicze to kupiła kiedyś moja mama od wędrownego malarza, wyglądały jak namalowane przez kilkulatka 😀 Ale takiego wykorzystania bursztynu jeszcze nie spotkałam, tak wiec było ciekawie. Czytałam książkę Joanny Chmielewskiej “Złota mucha”, oczywiście kryminał w jej stylu, ale tym razem tłem akcji był bursztyn i oprócz typowej rozrywki, można się też z niej dowiedzieć o jego poszukiwaczach, o tym kiedy szukać, jak to w praktyce wygląda, ale i jak wygląda handel złotem Bałtyku.

  1. Cieszę się, że spodobały ci się te obrazki. Znalezienie bursztynu, niewazne czy dużych kawałków czy małych to “sztuka” . Podobno trzeba spacerować plażą o wczesnym poranku po sztormie i wypatrywać. Póki co jeszcze sama nie szukałam. Serdeczne pozdrowienia.

 10. Mam taki obrazek odziedziczony po mamie. Chciałam go gdzieś komuś oddać, bo jednak trochę to kiczowate w moim odczuciu, ale po tym tekście inaczej spojrzałam na sprawę. Zostawię na pamiątkę, bo ogólnie bardzo lubię bursztyn. Dawno już nie nosiłam moich sznurów korali i wisiorków na srebrnych łańcuszkach. Ale lubię je przerzucać w rękach, czuć ich gładkość i lekkość, patrzeć na to słońce zaklęte w bryle. Pozdrawiam serdecznie!

 11. Nie raz przyjeżdżaliśmy do Jantar na wakacje ..Mieliśmy znajomych i obok wykopaliska z bursztynem..Każdy kto blisko mieszkał chodził z łopatka i kopał..My tez wykopaliśmy kilka ładnych bursztynów….Na plaży po sztormie pełno było odrobinek ..nazbieraliśmy zawsze sporo ,Piękne są bursztyny .Moja córka ma do dnia dzisiejszego dwa obrazy z końmi oklejone w tle bursztynowe kamyczki..Dla mnie to co się podoba ,nie nazwę nigdy “kiczem” ☺Jeżeli posiada w sobie piękno i zaciekawienie .Pozdrawiam Krysiu.

  1. Ja nawet jestem skłonna stwierdzić, że kicz jest tak samo trudno stworzyć jak jakieś dzieło. Dobrać odpowiednie kolory, dobrać ustawienie postaci czy budowli….. To wszystko nie rakie proste. Serdeczne pozdrowienia.

 12. Mam bransoletkę z bursztynów, delikatną z wczasów sprzed lat z Rewala.
  Jestem tutaj dziś tylko na chwilkę, bo po operacji słabiutka nadal.
  Chciałam podziękować za pamięć, życzenia i pozdrowienia 💚💜💛💙🧡
  Serdeczności zostawiam moc 🌷☕🤗

 13. Dostępność bursztynu sprawiła, że powstaje z jego użyciem sporo artykułów dekoracyjnych, spośród których wiele jest tandetnych i kiczowatych, jednak wciąż uważam, że to wspaniały i wyjątkowy surowiec, który we właściwych rękach może posłużyć do stworzenia naprawę pięknych przedmiotów.

  1. Witam na moim blogu. Bursztyn to piękny kamień, ktory w połączeniu ze srebrem daje wspaniały efekt. Drobinki bursztynu zastosowane w obrazku jako liście daje inny efekt, ale tak czy inaczej daje niepowtarzalny efekt. 🤗

 14. Mnie się podobają bardzo te obrazki. Następnym razem sobie jakiś przywiozę. Są piękną pamiątką. Lubię też buteleczki wypełnione bursztynem. Ostatnio dostałam od córek bransoletkę z bursztynów. Bardzo ciekawy surowiec, nie dziwię się że ludzie tak o niego zabiegali.

  1. witam serdecznie Cię Aniu. Może te obrazki są nietypowe, ale czy w nich nie jest zamknięte słońce nad morzem i radość wakacji. Pozdrawiam.

 15. I truly love your site.. Great colors & theme. Did you build this amazing
  site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own site and want to learn where you got this from or
  what the theme is named. Many thanks!

Dodaj komentarz