Trochę lata w styczniu.

archiwum : obraz olejny wymiary 60x 38 cm

Widoki tak piękne , aż chce się je uwiecznić na płótnie.

Szrenica – szczyt o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa. Na wierzchołku znajduje się schronisko górskie „Szrenica” i obserwatorium klimatologiczne Uniwersytetu Wrocławskiego, a widoki z tej góry są fantastyczne.


KARKONOSKI PARK NARODOWY

Wyjątkowe walory przyrodnicze pasma Karkonoszy sprawiły, że utworzono na ich terenie Park Narodowy mający chronić najcenniejsze tereny tych gór. 

Karkonoski Park Narodowy powstał w 1959 roku i obejmuje swym zasięgiem północne stoki Karkonoszy pomiędzy Przełęczą Okraj, a Mumlawskim Wierchem

Drugim miejscem, które oferuje bajkowe widoki są Śnieżne kotły, położone przy górnej grani Karkonoszy pomiędzy Wielkim Szyszakiem i Łabskim Szczytem. Te polodowcowe formacje skalne z opadającymi po 150 – 200 m w dół ścianami są jednym z popularniejszych miejsc w tym paśmie górskim. 

Jedną z największych atrakcji w Karkonoskim Parku Narodowym są występujące na jego terenie liczne wodospady. Na uwagę zasługują zwłaszcza dwa: Szklarki i Kamieńczyka. Wodospad Kamieńczyk to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Posiada on trzy nierówne progi o łącznej wysokości 27 metrów.

Wędrując po Karkonoskim Parku Narodowym jest szansa na spotkanie ducha gór.

Duch gór oczywiście to postać fantastyczna, bohater licznych legend związanych z obszarem karkonoszy. Powstała nawet opera opiewająca tą legendarną postać , niestety nie została ukończona.

O nim pisali – Józef Szykulski, Bogusz Stęczyński, Stanisław Bełza.

Dla zmęczonego , utrudzonego wędrowca duch gór to taki towarzysz w ciężkich chwilach .

——————————————————————————————————–

Po tych ciemnych, szarych tygodniach przyjemnie jest popatrzeć na letnie krajobrazy.

20 stycznia jest BLUE MONDAY czyli niebieski poniedziałek jest to trzeci poniedzialek stycznia podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. Dzień w którym następuje przesilenie spowodowane warunkami meteorogicznymi, psychologicznego i ekonomicznego.

A co wy o tym myślicie.

56 myśli na temat “Trochę lata w styczniu.

 1. Raz odwiedziłam tamte rejony, ale wspomnienia już powoli się zacierają, czas chyba powtórzyć wycieczkę. Mnie obecna pogoda przypomina wiosnę, akurat w moich stronach słońce świeci prawie codziennie, czasami zdarzy się dzień mglisty, ale mam wrażenie, że pogoda jasna i słoneczna przeważa. Jednak wiele ludzi skarży się na złe samopoczucie, wręcz osłabienie, twierdzą, że to przez brak zimy… której zresztą ciągle nie widać. Martwię się tym oczywiście, bo to dziwne, u mnie na wschodzie zima była zawsze, to pierwszy taki rok. Swoje przesilenie już miałam, nie z powodu pogody oczywiście, ale nieźle mnie kropneło, zaczęły jakieś stare sprawy wyłazić, w dodatku naraziłam swoje gospodarstwo domowe na kilkutysięczną szkodę, sprawdziło się, że nieszczęścia chodzą parami. Tak więc liczę na to, że swój BLUE MONDAY już zaliczyłam 😀

  1. Z tego co napisałaś to już tylko lepiej może być i na pewno będzie. Zamiescilam dużo zdjęć, na których jest słońce i przestrzeń. Zdjęcia te powinny nacieszyć oczy i zawsze coś radosnego pozostanie w umyśle. Serdeczne pozdrowienia

 2. Ale wspomnienia! Cudnie tam jest, byliśmy chyba 2-3 lata temu:-)
  Nie wiedziałam o tym blue monday, u mnie to zależy raczej od pogody, ciśnienia i spraw różnych.
  Wspomnienia z wakacji jak najbardziej dobre na odgonienie ponurych myśli.

 3. Dziękuje za te piękne zdjęcia Krysiu, od razu mi lepiej. Ta szarówka jest dobijajaca. Brakuje mi kwiatów i zieleni, kolorowych krzewów. Jeszcze ten paskudny smog.

  Najserdeczniej pozdrawiam Krysiu. Uściski.

 4. Przypomniałaś mi, Krysiu, że mam dużo zdjęć z tych samych miejsc. Muszę zajrzeć, Zanim zakochałam się w Szczawnicy jeździliśmy w różne miejsca, wszystkie piękne, ale teraz tęsknię nieustannie za moim najulubieńszym miasteczkiem. Kiedy już tam pojadę, mam wrażenie, że wracam do domu. Tak jakoś się porobiło…
  Serdeczności 🙂

 5. Piękne zdjęcia. Letnie, optymistyczne pejzaże poprawiają nastrój w szare dni.
  Blue Monday to wynalazek marketingowców. Nie ma w tym dniu żadnego przesilenia (ani meteorologicznego, ani psychicznego, ani ekonomicznego). Pisałam o tym ostatnio, bo wywoływanie depresyjnego nastroju dla zwiększenia zysków nie wydaje mi się właściwe. Zadziwiające, że po ujawnieniu, że to oszustwo, ciągle wielu ludzi w to wierzy.
  Pozdrawiam. 🙂

  1. Ja myślę, że masz rację. Jednak jest coś w tym okresie pod koniec stycznia szczególnie, kiedy jest brak śniegu i mrozu. Chcę się w jakiś sposób uciec od tej szarości. Serdeczne pozdrowienia

  1. Wydaje mi się, że jest trudno wyliczyć taki stan depresyjny, ciężki dla każdego. Jest to pewnie w dużym stopniu dość przereklamowane, ale czy tylko…….

 6. Tak dawno nigdzie nie podróżowałam, brakuje mi tego!
  Choroba nie pozwala na wyjazdy, niestety.
  Dziękuję kochana za tę, choć tylko wirtualną wyprawę:)
  Pozdrawiam cieplutko:)

 7. Ależ cudowne zdjęcia, nie dziwi, że z tej inspiracji potem powstają twoje piękne obrazy. Byle do wiosny Krysiu 🙂 Choć właściwie wiosnę mamy tej zimy. Więc może byle do lata?

 8. Witaj Krysiu 🙂 piękne widoki pokazałaś, ale popatrzeć miło . Ja uwielbiam góry i czekam już lata żeby móc znowu po kilku pochodzić. One chyba nigdy miś się nie znudza 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 9. Pięknie widoki aż się cieplej na duszy robi. Dużo ciekawych informacji. Przeczytałam z zainteresowaniem. Co do poniedziałku to… jakoś dałam radę, nie było aż tak źle 😜🤔. Serdecznie pozdrawiam Krysiu…

 10. Ależ miło przypomnieć sobie wędrówki znanymi szlakami! Bardzo Ci dziękuję za ten wpis. Wzruszyłam się, bo moje zdjęcia niestety przepadły, a tu mam i Kamieńczyk, i Szklarkę, Śnieżne Kotły, Szrenicę!
  Pozdrawiam bardzo serdecznie!

 11. Coś jest z tym Blue Monday … posypsła mi się psychika w zeszłym tygodniu… ale grunt, że już jest dobrze :)!!!
  Uwielbiam Karkonosze… mam stamtąd wiele miłych wspomnień :)!!!
  P.S. Przepiękny obraz Krysiu :D!!!

 12. I am now not sure the place you are getting your information, but great topic.
  I needs to spend some time finding out much more or understanding more.

  Thank you for excellent information I was
  looking for this info for my mission.

Dodaj komentarz