Fraktalne inspiracje – Kolaż


 Technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw

„Kolaż” pochodzi z języka francuskiego czasownika coller (sklejać). Używali tego terminu Georges Braque’a i Pablo Picasso na początku XXw.

Kolaż – może to być zestawianie i przyklejanie do podłoża odmiennych kawałków materiałów. Różnią się one powierzchnią, wielkością, kształtem i kolorem. Często łączy się wydzierane, wycinane lub gniecione fragmenty gazet i czasopism z elementami rysunku i malarstwa. O wyborze materiałów decyduje tematyka pracy, na przykład pejzaż,portret. Ja bym to określiła działanie fantazyjne.

Przykłady:

Szersze określenie łączenie różnych materiałów.

 1. Na sztywnym podłożu można łączyć elementy naturalne – korę drzew, trawy, nasiona lub lekkie sklejki, kartony i sznurki.
 2. Na powierzchni pokrytej grubą i wilgotną warstwą farby akrylowej zestawienie są też skrawki materiałów, cekiny i koraliki z elementami drewna i lekkimi plastikami. Kompozycje może urozmaicić kolorowe podłoże.
 3. Odmianą kolażu jest fotokolaż, czyli układ elementów, w którym przeważają fotografie.Ta z pozoru łatwa technika wymaga przemyślanego wyboru zdjęć oraz dokładnego wycinania i zestawiania kształtów.Najczęściej fragmenty zdjęć przykleja się do pracy malarskiej lub rysunku.Można je częściowo zamalować lub zarysować.

Fotokolaż to praca plastyczna w której się wykorzystuje wiele zdjęć, by zrobić formę graficzną na dany temat, łącząc zdjęcia w jedną całość.

Kolaż to technika kompozycji różnych dzieł artystycznych, które nie koniecznie muszą być ze sobą związane. Robienie kolażu jest bardzo proste, a może być również świetną zabawą i doskonale wpływa na rozwijanie kreatywności

Kolaż dźwiękowy to analogiczne zastosowanie zestawu nagrań muzycznych lub „z natury”, samplingu , czy innej kompozycji lub wykonań typu live o charakterze dźwiękowym lub głosowym.

Dobre rady do tworzenia kolażu.
* Kiedy będziesz miał trochę czasu dla siebie – Nie spiesz się. Bądź cierpliwy i ostrożnie dobieraj materiały.
* Kolaż jest doskonały do eksperymentowania. Możesz poeksperymentować z kolorami, przestrzenią, teksturami i przekazem.
* Jeżeli chcesz wszystko dokładnie zaplanować, porozkładaj swoje materiały na podłodze na sucho i układaj je do momentu, aż wszystko nie znajdzie odpowiedniego miejsca. Następnie zrób zdjęcie i zabierz się do klejenia.
* Zrób dokładnie taki kolaż, na jaki masz ochotę i nie obawiaj się eksperymentować.
* Pozwól by prowadził cię instynkt.

Czy warto spróbować samemu wykonać fotokolaż!!!!

Kolaż może być też wykorzystywany dla potrzeb surrealizmu.

Dla twórców surrealizmu technika ta była metodą „odnowienia” sztuki. Pojmował ją on jako „systematyczne wykorzystywanie przypadkowego bądź artystycznie sprowokowanego zderzenia dwóch lub więcej obcych sobie rzeczywistości na płaszczyźnie pozornie nie nadającej się do takiego spotkania. Plus iskra poezji zrodzona przy ich zbliżeniu”

autor: Max Ernest

W pracach Ernsta można znależć – wycinki zaczerpnięte z wydawnictw reklamowych. Artysta w swych kompozycjach zestawiał z sobą także wycięte fragmenty encyklopedii, rozmaitych sztychów, czasopism, wykresów i rycin z podręczników anatomicznych, atlasów przyrodniczych oraz ilustracji książkowych z końca XIX wieku. Wycinki te były dla niego prefabrykowanymi elementami otaczającej go rzeczywistości, które odseparowywał od ich naturalnego otoczenia czy kontekstu i łączył w najmniej oczekiwany sposób, nie licząc się z prawami logiki czy porządku naturalnego.

36 myśli na temat “Fraktalne inspiracje – Kolaż

 1. Lubie takie formy i programy komputerowe, tym bardziej, że moje umiejętności plastyczne są żadne, a kolaż stwarza duże możliwości dla wszystkich.

  1. Jolu, czasami można usiąść w ciszy z jakimiś np zdjęciami i dać sie ponieść swojej fantazji. Nie stresować się, że brak umiejętności czy innych zdolności. W ten sposób powstało powyższe “dzielo” – fraktal z drzew tzn drzewa w drzewie i na drzewach Pozdrawiam

 2. Kolaż, to ciekawa technika chyba, zwłaszcza w fotografii.
  Pozdrawiam serdecznie na miły dzień 💚🍵🤗

 3. Bardzo ciekawa technika, można dać ponieść się fantazji. Mnie interesuje w fotografii, póki co bawię się na komórce ale kto wie, może pójdę dalej 👍. Serdecznie pozdrawiam Krysiu…

 4. A ja nawet nie wiem, czy mam jakiekolwiek zdolności plastyczne, raczej wątpię… pamiętam, że w podstawówce mama wyręczała mnie w pracach ręcznych. Jeśli dobrze siebie wyczuwam, to brakuje mi cierpliwości do czegoś takiego. Z twórczych spraw tylko pisanie mnie kręci. Ale tak ten świat jest skonstruowany, że jedni tworzą, a inni kupują i jest dobrze 🙂

  1. Pewnie, nie wszyscy lubią i potrafią prace plastyczne. Mam znajomą, ktora woli śpiewać niż malować czy rysować. Ja śpiewać nie zabardzo lubię i potrafię, za to na malowanie obrazów lubię poswiecac czas, inwencje i siły. Pozdrawiam

 5. Krysiu, pięknie wygląda każda praca wykonana w taki sposób.Mój syn zrobił z fotografii na ścianie przepiękne wspomnienia w kolażu .
  Krysiu.
  Za oknem ciemno, cichutko puszyste ścielą się płatki. Niech serca się z sercem podzielą jak wigilijnym opłatkiem
  Serdeczne Życzenia z Okazji Świąt.

  1. Tematów do kolażu może być bardzo woele. Pomysłów, różnych form na połączenie zdjęć również. To naprawdę fantastyczna zabawa nie tylko dla tych co mają uzdolnienia plastyczne. Dziękuję za wspaniałe życzenia.

 6. Lubię twórców 20-lecia międzywojennego i sensowne kolaże, ale już twórczość a’la Kantor albo Szajna napawa mnie śmiertelnym obrzydzeniem.

  1. To się nie ocenia, jezelinidbierasz to dobrze tzn jest npciekawy, fantazyjny i wciąga to najważniejsze. Pozdrawiam

 7. Kolaż to ciekawa forma tworzenia. Podoba mi się bardzo. O kolażu dźwiękowym jeszcze nie słyszałam. Dziękujęzaciekawy post Krysiu. Świat jest pełen ciekawostek.

  PozdrawiamserdecznieKrysiu.

 8. Heya are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  create my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

Dodaj komentarz