Ostrokrzew – czy to krzew królowej zimy.

lubi podmokłe lasy, często mokradła , liście i owoce zawierają truciznę.

Roślina w naturze wygląda niepospolicie, finezyjnie, imponująco, przeuroczo.

Ostrokrzew to roślina wyjątkowa.
W krajach śródziemnomorskich ostrokrzew od dawna uprawiano tą roślinę. Był on przedmiotem kultu wielu religii, zawsze symbolizował energię. Znalazłam też informację , że był świętym drzewem Saturna i Marsa, związanym z żywiołem ognia, był poświęcony celtyckiemu bogu światła – Lugowi oraz bogini obfitości, którą nazywano Habondia.

Jest również jednym z dziewięciu świętych drzew używanych do palenia rytualnych ognisk celtyckich. Celtowie z jego gałązek wyrabiali również włócznie. Różdżka Harry’ego Pottera także wykonana jest z  drzewa ostrokrzewu.

Roślina mająca wiele znaczeń :

 • Według przesądów ludowych ostrokrzew jest drzewem zapewniającym ochronę. Często wykorzystywany jako zaklęcie przeciw piorunami, sadzi się go przy domu w charakterze strażnika, Uważa się , że chroni przed złymi duchami i złymi czarownikami, jak również odpędza niebezpieczne dzikie zwierzęta.
 • Słowianie zimą dekorowali domy wiankami z jemioła i ostrokrzewu.

Ponieważ nie zrzuca liści i pozostaje zielona nawet w sezonie zimowym, dlatego gałązki tego krzewu są wykorzystywane do ozdób świątecznych. Czerwono-zielono kolorystyka rośliny wiąże się z Bożym Narodzeniem.

 • Ostre liście ostrokrzewu to symbol korony cierniowej, którą Chrystus miał na głowie przed ukrzyżowaniem. Dlatego czasem roślina ta nazywana jest krzakiem cierniowym.
 • Ostrokrzew – angielski i amerykański symbol świąt Bożego Narodzenia. na którą się patrzę z łezką w oku.
 • Przeczytałam o najsłynniejszej odmianie, która rośnie w Glastonbury. Wierzy się, że zasadzona została przez św. Józef z Arymatei (wkrótce po śmierci Jezusa miał przybyć do Anglii, by wprowadzać chrześcijaństwo). Każdego roku odcina się gałązkę krzewu i przesyłają na dwór królewski jako ozdobę stołu.
 • W Szkocji gałązkę ostrokrzewu przywieszano nad drzwiami, by w ten sposób trzymać z daleka niesforne elfy. W języku angielskim ostrokrzew znany jest jako “Holly” – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od słowa “Holy” czyli “Święty”.
 • Ostrokrzew ma ładne, błyszczące liście z kolczastym brzegiem. Jedna z legend mówi, że ostrokrzew był kiedyś zwykłym chwastem. Jego wspaniałe zielone liście wyrosły po to, by ukryć Świętą Rodzinę przed żołnierzami Heroda.
 • Już podczas obchodzonych przez starożytnych Rzymian Saturnaliów, przypadających mniej więcej na okres naszego Bożego Narodzenia, obdarowywano się prezentami udekorowanymi gałązkami ostrokrzewu.
 • Symbolizował on również męską energię, stąd istniał prastary zwyczaj przystrajania młodej pary koroną z ostrokrzewu i bluszczu.
 • Celtowie uważali natomiast, że jest on, obok dębu, sosny, leszczyny, jałowca, cedru, topoli, jabłoni i jesionu, jednym z dziewięciu świętych drzew.

Już podczas obchodzonych przez starożytnych Rzymian Saturnaliów, przypadających mniej więcej na okres naszego Bożego Narodzenia, obdarowywano się prezentami udekorowanymi gałązkami ostrokrzewu. Symbolizował on również męską energię, stąd istniał prastary zwyczaj przystrajania młodej pary koroną z ostrokrzewu i bluszczu. Celtowie uważali natomiast, że jest on, obok dębu, sosny, leszczyny, jałowca, cedru, topoli, jabłoni i jesionu, jednym z dziewięciu świętych drzew.

Już podczas obchodzonych przez starożytnych Rzymian Saturnaliów, przypadających mniej więcej na okres naszego Bożego Narodzenia, obdarowywano się prezentami udekorowanymi gałązkami ostrokrzewu. Symbolizował on również męską energię, stąd istniał prastary zwyczaj przystrajania młodej pary koroną z ostrokrzewu i bluszczu. Celtowie uważali natomiast, że jest on, obok dębu, sosny, leszczyny, jałowca, cedru, topoli, jabłoni i jesionu, jednym z dziewięciu świętych drzew.

Ostrokrzew – angielski i amerykański symbol świąt Bożego Narodzenia. A tu jest pocztówka , na którą się patrzę z łezką w oku.

pocztówka świąteczna z gałązkami z krzaku ostrokrzewu ( pocztówka sprzed lat)


Ostrokrzew kolczasty to wiecznie zielony krzew lub małe, stożkowate drzewo o kłujących liściach i ozdobnych owocach. Jest najbardziej mrozoodpornym gatunkiem , który w Polsce może być uprawiany w osłoniętych i zacisznych miejscach. Cechuje się lśniącymi, ciemnozielonymi, a od spodu bledszymi, skórzastymi liśćmi. Falisty brzeg liści może być zakończony kolcami.

U nas również coraz częściej sięga się po gałązki ostrokrzewu komponując dekoracje i stroiki świąteczne. Podobno istnieje nawet terapia ostrokrzewem, którego ekstrakt działa na negatywne emocje. Terapia taka pomaga rozwijać bezinteresowną dobroć w stosunku do innych i współczucie. Pozwala osiągnąć większe rozluźnienie. Najbardziej znanym egzemplarzem ostrokrzewu w Polsce jest ponad stuletnie drzewo o wysokości 11 m, rosnące w Kamieniu Pomorskim (woj. Zachodniopomorskie).

A tu już naturalny ostrokrzew.

 • Roślina ta również od wieków przedmiotem kultu , w kulturze celtyckiej był poświęcony Bogu Słońcu .
 • Drewno ostrokrzewu kiedyś używane do inkustracji różnych prac rzeźbiarskich. Celtowie wyrabiali z drewna ostrokrzewu włócznie, bicze.
 • Ostrokrzew znajduje się również zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie np. stosowany jest na katar, zapalenie opłucnej, reumatyzm, stany gorączkowe.

47 myśli na temat “Ostrokrzew – czy to krzew królowej zimy.

 1. Bardzo lubię ostrokrzew, a nie znałam 90% faktów, które przytaczasz! Dzieki! 🙂
  Moja mama już cały dom ozdobiła na święta, dzis byłam ja odwiedzić i na stole oczywiście dekoracja z ostrokrzewu się pyszniła. :)))

 2. Wielu ciekawych rzeczy dowiedziałam się o ostrokrzewie. A już ta różdżka Harrego Pottera wzruszyła mnie…
  Też mam ten krzew na działce ale jakoś tak marnie mi rośnie.
  Dziękuję Krystyno.

  1. Dla mnie wiadomość, o tym że sadzono tą roślinę koło domu w celu ochrony godpodarstwa bardzo zaciekawiła. Pozdrawiam

  1. Jestem ogrodnikiem z zamiłowania, mam na temat roślin przypadkowe. Z tego jednak co się diwiedziałam to ostrokrzew jest rodzaju męskiego i żeńskiego, muszą rosnąć koło siebie aby byly owoce. 😁

 3. Dużo ciekawostek o tej pięknej roślinie, owoce trujące więc trzeba uważać zwłaszcza na dzieci. Fajne do świątecznych dekoracji. Serdecznie pozdrawiam ❤️

 4. Znam ostrokrzew właśnie z ozdób bożonarodzeniowych i to wszystko. A dzięki Tobie dowiedziałam się tylu interesujących faktów o tej roślinie. Dziękuję!

 5. Widziałam kiedyś krzew na żywo w środku miasta, niestety bardzo zakurzony.
  Gałązki są faktycznie bardzo dekoracyjne i chyba nie spotkasz dziś żadnego stroika świątecznego bez tego dodatku:-)

  1. Fakt w mieście nie widzialam nigdzie tych krzewów, a przecież mogą bardzo ozdabiać klomby. Nie sa trudne do opiekowania się nimi na działce. Pozdrawiam

 6. Piękna roślina, o ciekawej symbolice. Nuestety nie ma jej w swoim ogrodzie, a szkoda. Często bywam w Kamieniu Pomorskim, ale tego ogromnego osyrokrzewu jeszcze nie widziałam.
  Pozdrawiam serdecznie

 7. Planuję zasadzić te roślinę w swoim ogrodzie. Kiedy na nią patrzę robię się weselsza, więc niech stoi na straży mojego domu i rozwesela zimowy krajobraz czerwonymi jagodami. Od przyszłego roku.

 8. Bardzo mi się podoba ostrokrzew. Zwłaszcza urocze są z niego wianki. Jest jednym z symboli zimy no i Świąt. Piękny. Dzięki za tyle fajnych informacji sporo nie wiedziałam. pozdrawiam.

 9. Także dla mnie ostrokrzew jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną. Kilka lat temu posadziłam w ogródku przed domem maleńki krzaczek ostrokrzewu. Dalej jest niewielki, ale tym roku pojawiły się po raz pierwszy czerwone owoce.
  Serdecznie pozdrawiam:)

 10. Ostrokrzew to piękna roślina, niestety nie mam jej w swoim ogrodzie. Nie miałam pojęcia, że tak wiele na jej temat wierzeń i ciekawych informacji. Przeczytałam z prawdziwym zainteresowaniem 🙂 W moim domu podobną rolę pełni mahonia. Bardzo podobna do ostrokrzewu, również zimozielona, wiosną pięknie kwitnąca żółtymi, niesamowicie pachnącymi kiściami kwiatów, które wabią do siebie roje pszczół. Również nie gubi liści na zimę i używam jej do wiązanek na wszystkich świętych i do dekoracji bożonarodzeniowych 🙂
  Pozdrawiam serdecznie, Agness:)

 11. Bardzo podoba mi się ta roślinka i przez ostatnie trzy miesiące często ozdabiała moje zdjęcia w zabawach fotogrrfowicznych i muszę przyznać że pięknie się prezentuje . Zdjęcia wychodziły pięknie i ciesze się ze mam ją za płotem 🙂

 12. Ciekawie natura połączyła właściwości trujące rośliny, ładny wygląd i symbolikę opiekuńczą domostwa. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz