Karneol

Karneol ( karniol , krwawnik) – kamień odwagi i szczęścia

Nazwa karneolu pochodzi od łacińskiego słowa “ciało ” ( caro) albo niektórzy odwołują się do języka starofrancuskiego “cornele” – owoc derenia. W starożytnym egipcie robiono z niego amulety ” KRWI BOGINII IZYDY ” , chroniące zmarłych przed nieznanym światem podziemnym.

Według starożytnych koił lęk przed śmiercią , łagodził negatywne emocje, jak gniew, zapalczywość , okrucieństwo , a także nienawiść.

We wspólczesnej ezoteryce uznawany jest za kamień poprawiający i motywujący do działania.

Spotałam się z metodą niekonwecjonalną leczenia ludzi –

LITOTERAPIA stanowi inspirację dla farmacji, która korzysta z jej receptur i tworzy lekarstwa na bazie minerałów i kamieni szlachetnych.

Można dodać:

Za mistyką Wschodu można powtórzyć, że każdy kamień ma duszę, ale też pamięć swojego stworzenia – geologiczną i kosmiczną, wykraczającą poza dzieje ludzkości. Ponadto minerały i kamienie posiadają zdolność gromadzenia, przechowywania i emitowania energii.  

W litoterapii karneol jest używany do leczenia żylaków , chorób płuc, zapalenia stawów, urazów kości i ścięgien, łagodzeia dolegliwości związanych z reumatyzmem.

Uważa się go za kamień poprawiający kondycję organizmu. wiedza ezoteryczna przypisuje mu właściwości dodające odwagi , pewności siebie.

Ponadto

W medycynie niekonwencjonalnej karneol jest uważany za kamień zwalczający depresje i spadki nastroju. Wprowadza harmonię w życie . chroni przed chorobami.

Silnie oddziałuje na nasze centrum działania i aktywności. Energetyczne właściwości karneolu powodują pozytywne zmiany w postaci spontaniczności , otwartości , ciekawości świata, akceptacji siebie takim,jakim jest.

POBUDZA APETYT NA ŻYCIE.

Energetyczne właściwości karneolu powodują pozytywne zmiany w postaci spontaniczności , otwartości , ciekawości świata, akceptacji siebie takim,jakim jest.

Kamień ten utożsamiany z ciałem, pomaga w zachowaniu go w dobrej kondycji. Dodaje energii, witalności i chroni przed chorobami.

mde

Występowanie tego kamienia w Polsce to okolice Borówki, KamiennejGóry , Kłodzka, kopalnii w Szklarach.

Karneol

Karneol jest przyporządkowany do znaku zodiakalnego LEW. Oczywiście ja jestem spod znaku LEW.

ciekawostka

W Grodach Czerwieńskich – obszar na pograniczu – miejsce, gdzie spotykały się wpływy kulturowe i religijne cywilizacji wschodniej i zachodniej, Bizancjum i Rzymu. Obejmowały terytorium ziemi chełmskiej, sanockiej, przemyskiej, wołyńskiej i bełskiej odkryto skarby – odkryte podczas badań archeologicznych na grodzie w Czermie . Była to srebrna biżuteria z połowy XIII wieku, prawdopodobnie pierwotnie owinięta tkaniną lub skórą, która uległa rozkładowi.  Ukrycie kosztowności mogło mieć związek  z najazdami mongolskimi, być może z oblężeniem grodu w 1240 roku przez Batu-chana.

Wykonanym ze srebra zausznicom, kabłączkom skroniowym, lunulom, paciorkom i zawieszkom towarzyszyły wyroby z brązu, szkła i karneolu.

 • można powiedzieć , że już tyle wieków na terenach Polski był znany ten kamień.

43 myśli na temat “Karneol

 1. Na Twoich zdjęciach ten kamień ma bardzo różne kolory. A jaki jest naprawdę?
  Należy zapewne do tych, które lubię trzymać w dłoni, wygląda na taki: ciężki, chłodny, grzechoczący.

 2. Podobają mi się minerały pod warunkiem, że oglądam je w swej naturalnej, nieobrobionej formie. Wbrew oczekiwaniom, taka obróbka odbiera im to naturalne i niepowtarzalne piękno, choć to oczywiście rzecz gustu, z którym się nie dyskutuje 😉
  Zaś, jeśli chodzi o nadawanie im mistycznych znaczeń – to już totalna porażka…
  Pozdrawiam.

 3. Bardziej do mnie przemawia owoc derenia i ładne kolory miewa.
  Jest tyle pozytywnych oddziaływań, a wymienione akurat by mi się teraz przydały:-)
  Zastanawia mnie też, kto odkrył te wszystkie właściwości i czy faktycznie to działa?

  1. Jest to wiedza wschodu. U nas ta dziedzina nazywa się Litetorapia – cześć medycyny alternatywnej. Podobno budzi mieszane uczucia. W farmacji korzystają juz z receptur litetorapii i tworzą lekarstwa na bazie minerałów i kamieni szlachetnych np nalewka bursztynowa, plastry ze srebrem. Według zasad wschodniej medycyny psychika i duch stanowią jedność, a zdrowie polega na swobodnym przeplywie energii przez człowieka….w czym bliskość kamieni pomaga.

  1. Może twój organizm jeszcze na tyle jest silny i radzi sobie z problemami ma bieżąco, ze nie jest potrzebna pomoc kamoeni. Serdeczne pozdrowienia.

 4. To Inkowie i Aztekowie czcili karneol i bóstwa, którym ten kamień był przypisany. Był najważniejszym kamieniem magicznym. Chyba nie mam żadnego karneolu. Ale jestem rakiem i swój inkaski kamień – szmaragd, mam 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

  1. Witam, ja się interesuję kamieniami…. jakoś pociąga mnie ta tematyka. Zgłębiając magię kamieni trafiłam na KARNEOL i bardzo mnie zafrapował. Pozdrawiam

 5. Jest przepiękny,nigdy o nim nie słyszałam ,bo bardzo dużo jest różnorodnych kamieni ,które leczą.Ja tez zodiakalna lwica jestem…Muszę poszukać ten kamień i nosić go ,jeżeli ma w sobie takie moce☺Pozdrawiam Krysiu.

 6. O samym kamieniu nie słyszałam,ale jeżeli ma takie właściwości jak napisałaś, to powinnam go mieć, choć jestem Wodnikiem, a nie Lwem. Bardzo przydałoby mi się mniej reumatycznych bóli, więcej sił i energii, a przede wszystkim chęci do życia. Chyba go sobie kupie na Gwiazdkę. Pozdrawiam

 7. Zaciekawił mnie post, a później blog, gdyż znalazłam tutaj dużo wspólnego z moimi “magicznymi” zainteresowaniami. Sama interesuję się i litoterapią , i zastosowaniem kamieni w ezoteryce. Uwielbiam biżuterie z kamieniami. Oczywiście ich działanie nie jest do końca samoistne, trzeba też trochę się przyłożyć do tego. Oczyścić po zakupieniu i czyścić regularnie, zaprogramować.

 8. Coś takiego! Nie miałam pojęcia o istnieniu takiego kamienia. I to w Polsce!
  W Indonezji dobiera się kamienie z dużą uwagą. Po pierwsze ze względu na działanie. Ale również ze względu na jakość. I oczywiście im większy, tym lepszy

  1. Z tego wynika, że do wyboru rodzaju kamienia tzn ich możliwości energetycznych i nie tylko przywiązują ludzie i w Polsce i Indonezji. Pozdrawiam

 9. Kolejny ciekawy kamień o którym niestety nie słyszałam. Mój maż interesuje się tym tematem i zawsze na wyjazdach lubi sobie pooglądać kamyki i pozbierać koleje informacje 🙂

 10. Krysiu, z ogromną przyjemnością przeczytałam Twój post i obejrzałam zdjęcia. Kocham kamienie naturalne, fascynują mnie, uwielbiam pogłębiać wiedzę na ich temat. Mają takie niesamowite właściwości i są tak piękne, ze aż dusza się śmieje :))
  Pozdrawiam Cię serdecznie, Agness<3

Dodaj komentarz