Polska zawarta w kartkach pocztowych z lat 60-tych.

W rodzinnych zbiorach znalazłam kartki i koperty pocztowe

z lat 60-tych, 70-tych

Kolekcjoner pocztówek DELTIOLOG. FILOKARTSTYKA hobby polegające na zbieraniu pocztówek.

Pierwsza kartka została wydana w 1840 roku.

informacje z wikipedii

A najstarszą w swoich zbiorach znalazłam z lutego 1964 roku. Chciałabym się z wami tymi najładniejszy podzielić.
Kartka pocztowa luty 1964 r
Stare miasto oczami ówczesnych grafików.

A tutaj okrągła rocznica – 50 lat no to piękna rocznica.

Zazwyczaj jedna ze stron kartki pocztowej podzielona jest na dwa pola : lewa przeznaczone na treść korespondecji oraz prawe z miejscem na wpisanie adresata i naklejanie znaczka pocztowego .

Barwne kartki pocztowe z PAŃTWOWYM ZESPÓŁEM PIEŚNI I TAŃCA “ŚLĄSK” .W piękny , kolorowy sposób graficy pokazali ruch tancerzy i barwność strojów.

Twórcą słowa pocztówka jest Henryk Sienkiewicz.

Wszystkie ważne rocznice, wydarzenia znajdowały swoje odbicie na kartkach lub kopertach pocztowych.

Czy też lubicie zbierać kartki pocztowe lub ozdobne koperty. Co prawda w dzisiejszych czasach chyba nie ma ich tak dużo.

Dawna nazwa kartek pocztowych odkrywka.

25 myśli na temat “Polska zawarta w kartkach pocztowych z lat 60-tych.

 1. Dzień dobry, dziękuję za komentarz na mojej stronie. Kilka ozdobnych kopert dostałam od swojej chrzestnej przy okazji zbierania znaczków pocztowych w latach 70-tych XXw. Niewiele podróżowałam, dlatego też nie wysyłałam kartek pocztowych, chociaż od czasu gdy prowadzę bloga, kilka ich dostałam od znajomych z sieci. Nie mam jednak nawyku ich przechowywania, więc nawet teraz na stare lata zbioru nie utworzę. Wielka szkoda, że sztuka epistolarna zanika i ograniczamy się do wysyłania wiadomości drogą elektroniczną. Pozdrawiam serdecznie i obiecuję kolejna wizytę wkrótce.

  1. Tak to prawda listów niewiele osób pisze. Korespondencja listwa zanika. Ja się patrzę na te karty, koperty sprzed lat z pewnym rozrzewnieniem :ile to było pomysłów, aby ozdobić, odróżnić od innych. W tamtych czasach przywiązywać do tego wielka wagę. Serdeczne pozdrowienia.

 2. Taki zbiór to dzisiaj prawdziwy skarb, dosłownie i w przenośni.
  Moi panowie zbierali kiedyś znaczki, teść numizmaty, ja lubiłam zawsze pocztówki i papeterie. Żałuję, że moje zbiory gdzieś tam się rozpierzchły…

 3. Ja też myślałam, że nie ma żadnych zbiorów. Jak dobrze poszukałem tzn przeszukałem wszystkie zakamarki w szafach to okazało się, że znalazłam nieprzebrane pokłady pocztówek. Jednym słowem pełne zaskoczenie. Serdeczne pozdrowienia

 4. Ale skarby!
  Ja takich nie mam, ale moja przyjaciółka zbiera wszystkie pocztówki i listy, ktore dostała “od zawsze”, czyli od dzieciństwa jeszcze. Z 1840 roku na pewno nic nie ma ;p Ale z lat siedemdziesiątych już na pewno tak. 🙂

  1. To bardzo ciekawe, dziewczyna z charakterem… Żeby wszystkie pocztówki i marki zatrzymać. Ta pierwsza kartka powstała z powodu wyprawy na księżyc. W tym roku roku będzie 50 lat, ciekawe czy będzie też okolicznościowa kartka. Serdeczne pozdrowienia.

 5. Mam ogromne ilości kartek, listów też, nie mam serca ich wyrzucać, to między innymi ślad po osobach, które już odeszły więc jakbym mogła? Nie mam pojęcia jak je wykorzystać. Na pewno w wolnej chwili powinnam zgromadzić w jednym miejscu. Tylko… nie mam wolnych chwil 😉

 6. I tak się zaczyna hobby zwane filokarstyka. Podobno największa ilość kartek ponad 1 000 000 kartek. Tylko gdzie to przechowywać. Pozdrawiam

 7. Szkoda, że wyrzuciłam pokaźne zbiory, był czas, że miałam zagracone półki, dziś już nie cofnę tego kroku, ale mam kilka bardzo starych pocztówek i trzymam je jak rodzinne relikwie.

 8. Zbieram widokówki, a kartki pocztowe, to zwykle wysyłałam.
  Ciekawostek wiele- dziękuję:)
  Serdeczności zostawiam:)

 9. Jak byłam dzieckiem zbierałam pocztówki. Do dziś mam pokaźną kolekcję, choć zostawiłam tylko te najciekawsze. Szkoda, że ten zwyczaj wysyłania kartek coraz bardziej wymiera.

  1. Tak ten zwyczaj wysyłania kartek zanika, ja osobiście lubię dostawać kartki, a jeszcze bardziej wysyłać. Kiedyś ludzie przywiązywali wagę do nich, a dzisiaj za szybko wszystko się dzieje. Serdeczne pozdrowienia.

  1. Dla mnie najciekawszy jest fakt, że te kartki pocztowe w tamtych latach były takie ozdobne, wypracowane w detalach. Zapraszały do użycia ich. Pozdrawiam

  1. Chyba trzeba założyć np Towarzystwo Przyjaciół Zbierania Pocztówek i Kopert Pocztowych albo coś w tym rodzaju. Okazuje, że nas jest dużo. Serdeczne pozdrowienia.

 10. Zbierałam pocztówki w dzieciństwie. Z resztą robiłam wtedy wiele fajnych rzeczy :D!!! Z czasem (z braku czasu) liczba moich hobby skurczyła się strasznie… Niestety.

  1. Okres dzieciństwa to czas niecodziennych przeżyć, robi się wtedy dużo fantastycznych rzeczy. Życie dorosłe to prostuje, może na emeryturze znajdziesz z powrotem czas na niespełnione zainteresowania. Pozdrawiam

 11. Thanks a bunch for sharing this with all people you really realize what you
  are speaking about! Bookmarked. Please additionally visit my
  website =). We can have a link exchange arrangement among us

Dodaj komentarz